Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária

#Ryby
 
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu
Andrej Jakubík | 1. mája 2017 o 09:00

Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu. Jej chov v akváriu je už dlhodobá záležitosť a po tie desiatky rokov, čo je chovaná v umelých podmienkach bytových akvárií si ryba už zvykla na prostredie akvária, ale na druhej strane ju neustále trápia ochorenia, pretože nedokáže akvaristovi odpustiť hrubé zaobchádzanie, nekvalitnú stravu a stres.

Akváriové formy

Tak, ako sme už zvyknutý napríklad pri gurame modrej (zlatá forma sa v prírode nevyskytuje), tak aj v prípade kolizy krpatej sa stretávame s čoraz viac obľúbenejšou formou, ktorá je odetá do krásneho kobaltového šatu, ktorý v akváriu vyniká svojou výnimočnosťou. Práve koliza je jedna z mnohých druhov sladkovodných rýb, ktoré svojou krásou bez problémov schovajú do vrecka aj morské druhy koralových živočíchov. Okrem modrej formy je na trhu už dlhšiu dobu aj červená forma, ktorá sa rovnako vo voľnej prírode nevyskytuje. Avšak ani divoká forma kolizy nepatrí medzi málo farebné ryby a práve naopak po rokoch, kedy boli na trhu iba farebné formy, sa do popredia dostáva aj divoká forma.

Predáva sa v pároch

Možno ste si už v predajni všimli, že sa koliza predáva v páre, teda jeden samec a jedna samica, čo je svojím spôsobom určite výhodné ako pre predajcu, tak aj pre zákazníka. V prípade kolizy sa totiž prejavuje silný rozdiel medzi samcom a samicou, pretože samica je menšia, takmer bezfarebná a pre zákazníka nezaujímavá ryba. Preto mnoho hlavne neskúsených akvaristov siaha pri nákupe tejto ryby práve po krásne sfarbených samčekoch, čo je rozhodne chyba. Mať v akváriu iba samcov je riziko, pretože samci medzi sebou zvádzajú súboje (samozrejme nie tak razantné ako bojovnica - betta splendens) a samozrejme aj prípadná snaha o rozmnoženie sa celkom určite neznalým akvaristom nepodarí. Samice tak ostávajú v predajniach bez záujmu zákazníka, ktorý preferuje iba farebných samcov. Preto sa dnes stretávame s trendom predaja v pároch, ktorý je určite správnym krokom.

Pozor na čistotu a kvalitné krmivo

V prípade kolizy si musíme v akváriu vytvoriť veľmi dobré stabilné prostredie, ktoré bude zárukou toho, že sa ryba bude cítiť dobre a samozrejme sa to prejaví aj na jej vyfarbení. Akvárium nesmie byť novo založené, musí byť husto osadené vegetáciou a zaistená musí byť kvalitná filtrácia a pravidelne kontrolovaný obsah nežiadúcich látok. Krmivo je veľmi zásadný element a v prípade kolizy sa určite neobmedzujte iba na sušenú potravu, ale doprajte rybám dostatok živého, či mrazeného krmiva ako je koretka, cyklop, či larva čierneho komára. Naopak sa musíte vyvarovať skrmovaniu patentky, či dokonca červov rodu tubifex (nitenky), pretože toto krmivo prináša do akvária aj choroboplodné zárodky a na tie sú ryby ako lokiza veľmi háklivé.

Bakteriálne problémy

Aj pri tej najlepšej starostlivosti sa niekedy v prípade kolizy nezaobídeme bez liečby bakteriálnych ochorení, ktoré pramenia práve z nedostatočnej hygieny v chove, zanedbanej starostlivosti, či nekvalitnej stravy a stresu. Ryba prestáva prijímať potravu, objavuje sa rozpad plutiev, vychudnutie, stiahnuté plutvy. Najčastejšie bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje kolizu je tuberkulóza.

Koliza je veľmi čulá, aktívna a majestátna akváriová ryba, ktorá v prípade, že jej poskytneme dobré podmienky, bude prosperovať aj v menších akváriách. Je však nutné poznamenať, že je to ryba v novom prostredí veľmi plachá a tým pádom aj náchylná ku stresu, čo vedie k zníženiu imunity a ochoreniam. Chováme ju iba v spoločnosti mierumilovných druhov rýb, inak riskujeme, že ostane plachá a bude sa v akváriu systematicky schovávať. Okrem toho myslite aj na to, že sa jedná o rybu zo skupiny labyrintiek (gurana, rajovec, bojovnica a pod.), takže potrebuje teplotu okolo 25 stupňov Celzia a dbať musíme aj na zamedzenie prievanu, čo rybám, ktoré dýchajú atmosférický kyslík veľmi prekáža.

A takto vyzerá párik kolíz vo svojom ideálnom domove v spoločnosti rýb svojej povahy a samozrejme s dostatkom vegetácie:

Zdroj: Youtube

Komentáre k článkuPridaj komentár: