Na dovolenku letecky. Ale aj so psíkom!

#Psy
 
S čím treba rátať, ak sa rozhodnete pre letecký zájazd spolu so štvornohým kamarátom?
Andrej Jakubík | 31. mája 2015 o 21:29
Na dovolenku letecky. Ale aj so psíkom!

Pomaly a iste nastáva obdobie dovolenkového sťahovania národov, keď sa rodiny, páry aj jednotlivci vydajú na dlhé vzdialenosti k moriam a oceánom za vidinou krásne strávených dní plných relaxu a ničnerobenia. Často však nastáva problém, pretože jeden z členov rodiny vyžaduje zvláštnu pozornosť pri preprave. A to predovšetkým pri dlhých cestách, keď je nevyhnutnosťou použiť leteckú prepravu. Tým členom rodiny je, samozrejme, zviera. V našom modelovom prípade je to pes alebo mačka. Ale mnohé informácie, ktoré sa dozviete v tomto článku, platia na všetky zvieratá bez rozdielu druhu a veľkosti. Existuje hneď niekoľko prekážok, ktoré vám budú stáť v ceste. Povieme si o tých najväčších.

Dá sa letieť spolu so psom, alebo iným zvieraťom?

Samozrejme, väčšinou je to možné, ale v niektorých prípadoch to, žiaľ, možné nie je. Napríklad v prípade, ak je do krajiny prísny zákaz dovozu akýchkoľvek zvierat. Je vhodné si pred odletom dopredu overiť na veľvyslanectve, prípadne na úradoch (či na webe), aké sú podmienky pre vpustenie zvieraťa na územie konkrétneho štátu. Neznalosť zákona sa nemusí vždy vyplatiť. Svoje o tom vie aj Johny Depp, ktorý momentálne nakrúca nový diel filmovej série Piráti z Karibiku. Film sa natáča v Austrálii a Depp obišiel miestne zákony - bez potrebných povolení a karantény si do krajiny na palube svojho súkromného lietadla priniesol svojich dvoch yorkshirských teriérov. Zákony neobíde ani filmová hviezda, preto to vy radšej neskúšajte.

Bez dokladov a čipu to nepôjde

Pri prechode hranicami na územie cudzieho štátu je potrebné mať pri sebe všetky potrebné doklady. Potvrdenie od veterinára by nemalo byť v čase odletu staršie ako tri dni. Veterinár na tomto tlačive deklaruje, že pes (alebo iné zviera) je v dobrom zdravotnom stave. Pes nesmie v čase prekročenia hraníc javiť známky ochorenia. Samozrejmosťou by malo byť preventívne odčervenie a zbavenie vnútorných aj vonkajších parazitov. Rovnako je dobré si pribaliť aj vyšetrenie na besnotu a iné nákazlivé ochorenia. V prípade, že prepravujete zviera (nie psa), ktoré spadá pod ochranu (CITES), tak by doklady o jeho evidencii rozhodne nemali chýbať v batožine. Ďalšou podmienkou je očipovanie psa. Nespoliehajte sa na to, že má psík tetovanie, pretože to nemusí byť niektorými úradmi uznané. Čip je však uznávaný celosvetovo.

Čo je to pet pass?

Tomuto dokladu sa zvykne hovoriť aj pas spoločenského zvieraťa. Na území Európy je to v podstate jediný doklad, ktorý je uznávaný vo všetkých členských štátoch únie. V tomto doklade by mali byť zaznačené všetky vakcinácie, platné vyšetrenia a práve sem veterinárny lekár potvrdí zdravotný stav vyhovujúci na prepravu. Tento doklad by ste mali mať v zahraničí neustále pri sebe. Predstavte si napríklad situáciu, keď váš vyprovokovaný pes zaútočí na človeka a dôjde k pohryzeniu. V tomto prípade viete okamžite deklarovať potrebné očkovania a ušetriť sebe, ale hlavne svojmu psíkovi mnoho nepríjemností.

Pred odletom

Pred samotným odletom je dobré si všetko nacvičiť, aby pes nebol zbytočne stresovaný. Pokojne nechajte psíka si vyskúšať dlhší pobyt v prenoske či klietke. Niekoľko hodín pred letom psa nekŕmime, aby sme sa vyhli tráviacim problémom. Možno je dobré pred letom vyskúšať dlhú prechádzku, prípadne iným spôsobom psa fyzicky unaviť, aby následne počas letu spal. Ak si myslíte, že by dlhý let iba „pretrpel“, tak sa skúste s veterinárom dohodnúť na liekoch, ktoré mu dlhú cestu uľahčia. Zvieratá sa až na malé výnimky prepravujú v podpalubí. To znamená, že nebude s vami v kontakte. Jeho prenosku, alebo klietku mu preto vybavte tak, aby si nemohol ublížiť, ak by náhodou spanikáril.

Všetky ostatné podrobnosti prepravy psíka lietadlom už závisia od požiadaviek jednotlivých prepravcov. Je vhodné sa o nich dopredu informovať a pripraviť sa na ne. Nám ostáva už iba zaželať vám veľa šťastných kilometrov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: