Mýty o zlatých retríveroch

#Psy
 
Pes si svoje limity uvedomuje. Človek však na ne často zabúda.
Andrej Jakubík | 2. januára 2019 o 08:48
Mýty o zlatých retríveroch

Okrem tých najlepších znakov plemena zlatý retríver, s ktorými ste sa mohli oboznámiť v minulom článku, by sme vás chceli zoznámiť aj s piatimi falošnými mýtmi ktoré kolujú o tomto plemene. Venujte im pozornosť, najmä ak premýšľate o prijatí zlatého retrívera ako člena rodiny.

Zlatý retríver je stvorený milovať ľudí. Toto tvrdenie je veľmi jednoduché, falošné a aj absurdné. Hovorí to hlavne o našej sebeckosti a o tom, že stále veríme, že sa psy sa narodili s vrodenou túžbou uspokojiť človeka.

Ak chcete, aby váš pes dodržiaval vaše príkazy, musíte im dať niečo na oplátku aj vy. Len preto, že sa jedná o pokojné a jemné plemeno psa, neznamená to, že zlatý retríver bude vždy ochotný robiť čokoľvek, čo chcete. Musíte ich chváliť a odmeniť, aby dosiahli výsledky A samozrejme musíte vynaložiť určité nemalé úsilie na výcvik.

Zlatý retríver aportuje a prinesie veci na základe svojho vrodeného inštinktu. To celkom určite nie je úplne pravda! Pes musí byť vyškolení, aby sa naučil chytať a zbierať „korisť“ a iné predmety. Majú síce predispozíciu hľadať pohyblivé predmety ako napríklad rôzne hračky, loptičku, alebo palicu, ale určite ich inštinktívne nedávajú do úst a nenesú ich späť svojmu majiteľovi. Dokonca aj vtedy, keď váš zlatý retríver aportuje veci bez toho, aby k tomu bol vyškolený, neznamená to, že má túto vlastnosť napísanú vo svojom genetickom kóde.

Zlatý retríver má prirodzene jemné ústa. Plemená tohto typu dokážu nosiť veci vo svojich ústach bez toho, aby ich poškodili, ale musia byť k tomuto vyškolení, pretože sa musia naučiť presnú dávku sily. Ak chcete, aby mal váš zlatý retríver „jemné“ ústa, budete ho musieť začať trénovať už od šteniatka a počas celého procesu socializácie.

Zlatý retríver dokáže neúnavne pracovať. Znova je to iba znak našej sebeckosti ako človeka. ale tento mýtus sa dotýka mnohých rôznych plemien psov. Nie ie jednoducho nesprávne si myslieť, že každé zviera, či už je to retríver, pastierský pes, alebo nemecký ovčiak má nekonečnú energiu.

Psy majú fyzické a psychologické obmedzenia a nie sú to stroje, ktoré je možné zapnúť a vypnúť, vtedy kedy nám to vyhovuje. Použitie psov ako služobných, alebo pracovných zvierat je jedna vec, ale nesmieme zabúdať na to že potrebujú prestávky, hry, stimuláciu a vôbec si plniť všetky svoje sociálne a fyzické potreby. Ak chcete, aby váš zlatý retríver pomáhal pri love, alebo športovaní, či inej aktivite, musíte ho pozorne sledovať a byť si vedomý ich fyzických a psychických obmedzení. Psy si svoje hranice uvedomujú, ale ste nakoniec vy, kto je zodpovední za ich zdravie a šťastie.

Zlatý retríver môže stráviť dlhý čas v chladnej vode. Aj keď je pravda, že retríver má veľmi odolný a na nepriazeň počasia pripravený „kabát“, ktorý ho chráni pred vodou a chladom, nie je pravda, že sú to psy s imunitou voči chladu. Rozhodne nie je dobré držať retrívera v studenej vode dlhšiu dobu, pretože ako vy, môžu trpieť na podchladenie a ohroziť tak svoj život. Každý majiteľ musí byť zodpovedný za svojho maznáčika a dávať si na tieto veci pozor. Určite by ste nemali podrobovať vášho retrívera extrémnym podmienkam, ktoré sú mimo skutočných schopností psa. Ako sme si už spomenuli, tak pes si svoje limity uvedomuje. Človek však na ne často zabúda.

Komentáre k článkuPridaj komentár: