Mýty o rakovine domácich zvierat (1 časť)

#Iné zvieratá
 
Netreba veriť všetkému, čo si prečítate na internete
Andrej Jakubík | 20. januára 2017 o 07:00
Mýty o rakovine domácich zvierat (1 časť)

Ako každé doposiaľ (takmer) neporazené ochorenie, tak aj rakovinu sprevádzajú mýty, ktoré sa však nezakladajú na pravde, ale iba na domnienkach a pozorovaniach jednotlivcov, ktoré nakoniec priala širšia skupinka ľudí a nazvala to pravdou. Smutné je, že vždy je viac ľudí, ktorí veria mýtom, ako tých, ktorí vedia pravde. A preto sme pre vás pripravili prehľad tých najväčších mýtov o rakovine domácich zvierat.

Jeden z prvých a najväčších mýtov spočíva v tom, že ľudia veria, že konzumácia určitej potraviny, či skupiny potravín dokáže účinne zabrániť rakovine, prípadne dokáže účinne bojovať s rakovinou u domácich zvierat. Funguje to iba do určitej miery a nikdy nie je výsledok zaručený. Ak dôjde k úspechu, tak sa pokojne môže jednať o náhodu. Samozrejme, že existujú potraviny, ktoré sú zdravšie ako ostatné, ale samé o sebe nemajú tak výrazný vplyv, aby dokázali poraziť rakovinu. Na vec sa treba pozerať koncepčnejšie.

Neverte komerčným krmivám pre zvieratá, ktoré deklarujú látky schopné poraziť rakovinu. Pod diagnózou rakovina sa skrýva niekoľko desiatok rôznych typov ochorení a tie sa od seba výrazne odlišujú, čo doslova vyvracia fakt o jednej jedinej potravine, ktorá všetko vyrieši.

Ďalší z mýtov sa týka príjmu sacharidov. Mýtus hovorí o tom, že ak zviera prijíma viac sacharidov, tak podporuje rast rakoviny. Je to mylné tvrdenie, pretože energetické nároky všetkých buniek sú v podstate rovnaké. Akurát tie rakovinové sa rýchlejšie replikujú a preto potrebujú viac energie. Ak pridáme do stravy sacharidy, tak to ale neznamená, že rakovinové bunky rastú rýchlejšie. A na druhej strane je dokázané, že ak obmedzíme príjem sacharidov, tak sa nespomalí rakovinové bujnenie.

Očkovanie u mačiek vyvoláva rakovinu. Je to pravda iba do určitej miery. Je dokázané, že sa tento problém vyskytuje iba pri jedincoch, ktorí majú isté genetické predpoklady na zvýšenie zápalových procesov ako odpoveď na injekciu. Problém dokáže narobiť akákoľvek injekcia a nie iba tá očkovacia. Prehnaná reakcia sa môže dostaviť napríklad aj pri implantovaní čipu.

Toto boli 4 mýty o rakovine domácich zvierat. Už čoskoro vám prinesieme ďalšie zaujímavé informácie o tomto ochorení a dozviete sa napríklad aj to či sú čistokrvné plemená naozaj menej odolné voči rakovine, alebo ako je to s nákladmi na liečbu. Sledujte nás a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: