Myš, ktorá miluje Saharu a neznáša deti

#Hlodavce
 
Podnebie severnej Afriky jej vôbec neprekáža. Dokonca ho vyhľadáva.
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 17:27
Myš, ktorá miluje Saharu a neznáša deti

Myš bodlinatá alebo Arabská, prípadne pichliačová. Toto všetko sú názvy pre jeden a ten istý druh hlodavca. Jeho chovu už podľahlo obrovské množstvo chovateľov, pretože to skutočne nie je zvieratko do každej ruky. Vyžaduje toho veľmi veľa a ak to nedostane, tak často uhynie.

Teplo

Tento tvor potrebuje teplo bez ktorého dlhodobo neprežije. Ideálna teplota pre chov pichliačovej myši je okolo 25 až 28 stupňov Celzia. Ak však dlhodobejšie klesne pod 18 až 20 stupňov, tak jej hrozia zdravotné problémy z podchladenia a uhynutie. Myslite na to, že myš pichliačová (Acomys cahirinus) žije predovšetkým v prednej Ázií, severnej Afrike a v Arábií, kde obýva púšte, skalnaté časti zeme a savany. Teplo jej teda ani trocha neprekáža a dokonca ho vyžaduje.

Pichliačová čo potrebuje piesok

Na jej tele a to predovšetkým na chrbte sa nachádza istý druh pichliačov. Jedná sa hlavne o srsť, ktorá sa vplyvom premeny metamorfovala na dlhšie, sploštené a duté pichliače. Od toho je odvodený jej názov. Okrem toho je dobré spomenúť, že tento druh hlodavca vyžaduje piesok. Približne 20 aj viac centimetrov hlbokú podstielku tvorenú pieskom. Pre život tohto pichliačového stvorenia to má životný význam.

K deťom určite nie

Aj keď sme zvyknutý, že sa hlodavce kupujú často deťom ako domáci miláčik, tak v prípade pichliačovej myši musíme na podobný spôsob starostlivosti zabudnúť. Myš pichliačová sa ideálne dá skrotiť iba ak je mladá a v častom kontakte s človekom. Ako náhle dospeje, tak sa možnosť jej skrotenia rovná takmer nule. Dá sa povedať, že človeka nemá v láske a považuje ho za predátora.

A preto by sme ju nemali nechávať v spoločnosti a opatere detí, ktoré nevedia ako s týmto tvorom správne zaobchádzať. Veľmi často sa totiž stáva, že myš ich pohryzie. Myš konala inštinktívne a nenesie za toto správanie žiadnu vinu. Ale v hlave dieťaťa to vie zanechať hlbokú traumu, ktorá v neskoršom veku môže prerásť až do fóbie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: