Môžu zvieratá trpieť downovým syndrómom?

#Plazy
 
Ľudia a zvieratá toho majú množstvo spoločného a to vrátane niektorých ochorení
Andrej Jakubík | 31. augusta 2018 o 15:49
Môžu zvieratá trpieť downovým syndrómom?

Ľudia a zvieratá toho majú množstvo spoločného a to vrátane niektorých ochorení. Okrem tých klasických a bežných však máme so zvieratami spoločné aj tie nebezpečné ochorenia. Je možné aby zvieratá trpeli Downovým syndrómom, alebo je táto chyba chromozómov čisto ľudský problém?

Čo je to v skratke Downov syndróm?

O tomto vrodenom probléme už určite počul každý, ale ak sa niekoho spýtate, čo je to vlastne za ochorenie, tak ostane v miernom pomykove, pretože nevie popísať príčinu, ani príznaky. Každý zdravý človek má vo svojej DNA zakódovanú genetickú informáciu v 23 pároch chromozómov a tie jasne hovoria o tom, ako vyzeráme a ako fungujeme. Ľudia postihnutý Downovým syndrómom majú však skopírovaný 21 pár chromozómov a preto sa táto chyba (nie ochorenie!) označuje v lekárskych kruhoch aj ako trizómia 21. Táto chyba sa nedá predvídať a podobné deti sa rodia rodičom so zdravým genetickým základom. Porucha sa teda zdá byť čisto náhodným činom a nie je teda presne známa ani príčina, ktorá ho vyvoláva.

Dokážu zvieratá trpieť na Downov syndróm?

Odpoveď dlho nebola jednoznačná, ale nakoniec väčšina vedcov rozhodla, že nie. Aj keď má mnoho zvierat DNA veľmi blízke človeku (gorila až na úrovni 97 – 98%), tak to nikdy nie je zhoda na úrovni 100% a teda sa zvierat často dotýkajú úplné iné ochorenia spojené s genetikou, ako človeka. Samozrejme aj u zvierat s vyskytujú podobné ochorenia, ktoré sa dajú vložiť do jednej skupiny s Downovým syndrómom. Ako príklad uvedieme klasické laboratórne myši, ktoré trpia na trizómiu 16 páru chromozómov. Prejavuje sa to kognitívnymi zmenami, ale aj anatomickými abnormalitami

Verdikt je teda jasný. Downov syndróm je čisto ľudská záležitosť a zvieratá táto porucha obchádza.

Komentáre k článkuPridaj komentár: