Môžu psy jesť ryby?

#Psy
 
Výhody lososového oleja a oleja z tresčej pečene pre psov sú známe už dlhšiu dobu, ale môžu aj psy jesť ryby
Andrej Jakubík | 2. mája 2019 o 20:55
Môžu psy jesť ryby?

Výhody lososového oleja a oleja z tresčej pečene pre psov sú známe už dlhšiu dobu, ale môžu aj psy jesť ryby? Aké druhy rýb sú dobré pre psov? Ako by sme im mali ryby podávať? Je potrebné mäso variť, alebo ho môžu jesť surové? Nepochybne sú to len niektoré z otázok, ktorým čelíme, keď sa pustíme do prípravy domácej stravy, alebo do výroby hybridného krmiva (keď zvieratám ponúkame ako nakúpené krmivo, tak aj potravu vyrobenú svojpomocne).

Samozrejme, ak ste jedným z tých, ktorí sa rozhodnú pre hybridné krmivo, mali by ste vedieť, že sa neodporúča miešať ryby s iným prírodným krmivom, ale je potrebné ich ponúknuť samostatne a v rôznych časoch. Je to preto, že tieto produkty podliehajú úplne odlišným procesom trávenia, a preto ich konzumácia súčasne môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane žalúdočnej torzie.

Môžem dať svojmu psovi konzervovaného tuniaka?

Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú si položia ľudia, ktorí sa rozhodli zaradiť do jedálneho lístka svojho psa ryby.

Ryby sú skvelý doplnok stravy pre psov a aj napriek všeobecnej viere o konzumácii tohto druhu potravy, žiadny z pozorovaných psov nevykazoval známky akýchkoľvek tráviacich problémov. Okrem prípadov, kedy je pes na ryby alergický. Preto môžeme našim chlpatým spoločníkom ponúknuť doslova akýkoľvek bežne dostupný druh ryby, pretože každá z nich ponúka rôzne výhody a poskytuje zaujímavé vlastnosti pre efektívny vývoj organizmu psa. Samozrejme, berte do úvahy, že mnohé druhy rýb obsahuje vyšší príjem kalórií ako tie biele. Ak napríklad náš pes potrebuje stratiť váhu, je oveľa vhodnejšie zvoliť si skôr bielu rybu. V prípade morských druhov rýb je vyšší aj príjem omega-3 mastných kyselín, takže morské ryby sú vhodnejšie na zlepšenie srsti psov, ako aj na podporu ich imunitného systému a prevenciu vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

U psov musí príjem bielkovín zaberať najvyššie percento z ich celkovej dennej dávky potravy. Z tohto dôvodu sa odporúča konzumácia mäsa a samozrejme aj rýb. Tou najdôležitejšou vecou pri správnom kŕmení je navrhnúť skladbu stravy tak, aby pokryla všetky výživové potreby psa. Okrem iného sa musí zachovať správna rovnováha medzi fosforom a vápnikom a pracovať iba s kvalitnými výrobkami.

Aj napriek tomu, že skoro všetky druhy rýb, ktoré konzumuje človek sú dobré aj pre psov, je pravda, že niektoré z nich vyčnievajú nad zvyškom a to pre svoje výhody, ktoré ponúkajú našim štvornohým spoločníkom. Tie najviac odporúčané druhy rýb sú nasledovné:

• losos

• tuniak

• sardinky

• makrela

• sleď

• Hejk

Výhody rýb pre psov

Ako sme si povedalo, tak sladkovodné, ako aj morské ryby majú pre psov veľký zdravotný prínos, takže ich začlenenie do stravy psa je viac ako odporúčané. V čom presne tieto výhody pozostávajú? Prvou výhodou je nepochybne vysoký príjem kvalitných plnohodnotných bielkovín.

Psy vyžadujú veľa bielkovín, aby zostali zdravé a silné, pretože bez nich by ich telo nemohlo produkovať enzýmy, hormóny, tkanivá a bunky potrebné na správne fungovanie celého psieho organizmu.

Biele ryby

Biele sladkovodné ryby, sa líšia od tých morských rýb, hlavne percentom tuku - v bielych rybách je oveľa menej mastných kyselín. Všeobecne platí, že 100 gramov bielych rýb zvyčajne obsahuje asi 110 kcal, takže je táto strava veľmi prospešná pre tých psov, ktorí majú problém s obezitou a vyžadujú špeciálnu diétu. Zároveň je toto krmivo tiež odporúčaný doplnok stravy pre starších psov, a to ako pre jeho obsah bielkovín, tak pre jeho nízky príjem kalórií a ďalšie výhody, ktoré ešte spomenieme.

Biela ryba je tiež vynikajúcim prírodným zdrojom vitamínov B, pričom najvýraznejšie sú zastúpené B3, B9 a B12 a vitamín A. Biele ryby dávajú psom aj značné množstvo minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre správny vývoj psa (vápnik a fosfor). Ako sme už povedali, tak zachovanie rovnováhy medzi týmito minerálmi je nevyhnutné, aby sme sa vyhli nedostatku jedného z nich. Ak telo psa zistí, že napríklad potrebujú viac vápnika, budú mať tendenciu ho získavať z vlastných kostí.

Krmivom v ktorom použijeme ako doplnok rybu sa tejto situácii nielen vyhneme, ale tiež posilníme ich kostrový systém a pomôžeme predchádzať ochoreniam (osteoporóza, artritída alebo osteoartritída).

Okrem našich domácich rýb sa ako jedna z najlepších bielych rýb javí treska. Kupujte však iba kvalitnú tresku (pokojne aj mrazenú), ktorá v sebe nenosí množstvo zbytočne drahej vody.

Výhody morských rýb pre psov

Morské ryby, na rozdiel od sladkovodných, majú vysoké percento tukov. Avšak tuky, ktoré nájdeme v tomto type rýb, sú takzvané „polynenasýtené“ a práve chronicky známa omega-3 mastná kyselina je prítomná práve v morských rybách. Morské ryby tak predstavujú jeden z najlepších prírodných zdrojov omega-3 kyselín, látky tak veľmi prospešnej pre všetkých psov. Tieto mastné kyseliny môžu razantne zlepšovať zdravie zvieraťa, zvyšovať lesk srsti a dodávať vitalitu do celého tela.

Omega 3 kyselina má tiež schopnosť chrániť zviera pred možnými kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré sa môžu vyvinúť, pretože výrazne znižuje tvorbu nánosov v cievach. Má tiež významné protizápalové vlastnosti, potrebné na zmiernenie bolesti pre psov s bolesťami a ochoreniami kĺbov, ako je napríklad artritída.

Okrem vysokého obsahu omega 3 kyselín, je morská ryba vhodná pre psov aj vďaka svojmu obsahu vitamínov; vitamíny D, A, B12, B3, B2 a B1 sú tie zastúpené najvýraznejšie.

Ideálne je ponúknuť napríklad lososa, pretože to je druh ryby, ktorý je uprednostňovaný väčšinou psov. Okrem toho sa odporúča aj makrela, sardinky, tuniak a sleď.

Ako mám podať ryby svojmu psovi?

Teraz, keď viete, že psi môžu jesť ryby a získať tým množstvo výhod, je čas si povedať niečo o rôznych spôsoboch, ako túto potravinu ponúknuť a začleniť ju do pravidelnej stravy. V tomto smere je ideálnym a najviac odporúčaným spôsobom tepelnej úpravy predvarenie rýb a odstránenie všetkých kosti. Prevarením eliminujeme akýkoľvek druh baktérií, ktorý sa v surovom mäse môže skrývať. Nikdy by sme ryby pre psov nemali vyprážať alebo údiť. Samozrejme, aby sa zachovali všetky jedinečné vlastnosti nedotknuté, je potrebné rybu variť pri nízkej teplote, bez prekročenia 70 stupňov, a nechať ju z pohľadu človeka polosurovú.

Po tepelnej úprave ryby počkáme, kým sa ochladí a podávame ju s prídavkom olivového oleja, ktorý má pre zdravie psov mnoho pozitív.

Okrem toho môžeme občas psovi ponúknuť aj konzervované ryby, ale vždy vo vlastnej šťave, alebo v olivovom oleji. Príkladom je samozrejme konzervovaný tuniak.

Koľko rýb môžem podať svojmu psovi?

V tomto smere sa stále vedú spory pre správne množstvo bielkovín, ktoré by mal pes za deň skonzumovať. Niektorí odborníci hovoria, že by malo byť asi 80%, zatiaľ čo iní naznačujú, že ideál je 70%. Odporúčame Vám, aby ste vyskúšali obidve percentá a môžete určiť ten najlepší pomer pre svojho psa. V každom prípade by zvyšných 30 alebo 20% malo tvoriť ovocie a zelenina vhodné pre psov a dokonca aj obilniny, ako napríklad ryža alebo ovos.

Aké je dávkovanie? Ak hľadáte orientačné množstvo doporučenej porcie rýb v gramoch, môžete vychádzať z pomeru 10 kilogramov živej hmotnosti psa je 120 až 150 gramov rýb za deň. Ale nie každý deň. Ideálne je podávať ryby 2 krát do týždňa.

Môžem zmiešať ryby s inými potravinami?

Samozrejme, pokiaľ zachováte uvedené pomery, tak týmto spôsobom môžete ryby kombinovať s kúskami varenej zeleniny, ako je mrkva, alebo s trochou varenej ryže. Ak sa však spýtate "môžem kombinovať ryby s iným komerčným krmivom pre psov?" , odpoveďou je NIE. Ako sme už povedali, prírodné potraviny a komerčné krmivá si vyžadujú rôzne časy kŕmenia, pretože tráviace procesy, ktoré sa spustia v rovnakom čase, by mohli spôsobiť vážne zdravotné problémy a poškodiť tráviaci systém vášho domáceho maznáčika.

Komentáre k článkuPridaj komentár: