Môžu jesť papagáje mandle?

#Vtáky
 
Mandle patria medzi orechy a papagáje predsa orechy milujú. Ale skutočne je to pre nich bezpečná potravina?
Andrej Jakubík | 16. decembra 2018 o 18:21
Môžu jesť papagáje mandle?

Mandle patria medzi orechy a papagáje predsa orechy milujú. Ale skutočne je to pre nich bezpečná potravina?

Orechy všeobecne patria medzi prirodzenú potravu papagájov, bez ktorej by mnohé druhy a to hlavne tie z južnej Ameriky iba ťažko prosperovali. Obsahujú množstvo prospešných látok, medzi ktorými kraľujú hlavne zdravé tuky a kyseliny. Jedná sa zároveň aj prevenciu pred niektorými ochoreniami, ktoré postihujú papagáje vo vyššom veku a to vrátane rakoviny.

Mandle sa prirodzene vyskytujú aj v oblasti, ktorú obývajú papagáje a preto by z laického pohľadu nemal byť s nimi, ako zo zložkou potravy žiadny problém. ten problém tu však je a priniesla ho moderná doba a niekedy sa tento problém vyskytne aj v divokej prírode.

V minulosti boli spozorované masívne úhyny papagájov rodu kakadu a to priamo za predmestiach niektorých miest v Austrálií. Dôvodom bola otrava, ktorá pochádzala práve z jadier mandľových orechov. Táto lokálna epidémia otravy sa vyskytla tesne po nárazovom dažďovom období, kedy boli mandle vystavené vysokej vlhkosti. Následkom toho sa z nich začala uvoľňovať látka známa ako kyselina kyanovodíková, teda kyanid, lebo cyankáli.

Možno ste aj vy niekedy natrafili na mandľu, ktorá mala horkú chuť. Jednalo sa o plod pôvodnej odnože, ktorá v sebe nosí celý arzenál zbraní, vrátane kyanidu. Mandle sa môžu zmeniť na smrtiacu zbraň aj počas predaja, pretože postačí iba aby prišli do kontaktu s vlhkosťou a spustili sa v nich určité chemické reakcie. Traduje sa, že pre dospelého človeka je smrteľná dávka niečo okolo 15 až 20 horných mandlí.

Pre svojho miláčika preto kupujte iba kvalitné a bezpečné jadrá orechov, ktoré pochádzajú z overeného zdroja. Nabudúce si niečo viac povieme o vlašských orechoch, ktoré tiež skrývajú nejedno nebezpečenstvo.

Komentáre k článkuPridaj komentár: