Môžeme psovi podať paracetamol?

#Psy
 
Predpoklad, že liek účinkuje rovnako na ľudí aj zvieratá je zlý a podanie lieku sa vždy musí minimálne konzultovať s veterinárnym lekárom
Andrej Jakubík | 5. júla 2018 o 07:56
Môžeme psovi podať paracetamol?

Jeden z najbežnejších liekov s analgetickým a antipyretickým účinkom, ktorý nie je viazaný na lekársky predpis a v lekárni je dostupný voľne. Existuje mnoho ľudí, ktorí tieto a podobné lieky podávajú psovi, či mačke, bez toho, aby si boli vedomí, že ich priamo ohrozujú na živote. Predpoklad, že liek účinkuje rovnako na ľudí aj zvieratá je zlý a podanie lieku sa vždy musí minimálne konzultovať s veterinárnym lekárom.

Existujú lieky, ktoré dokážu pomáhať ako ľuďom, tak aj psom, ale lieky pre psa vždy predpisuje veterinárny lekár, ktorý pozná všetky vedľajšie účinky. Aj tak bežný a navonok neškodný paracetamol, môže mať na telo psa deštruktívne účinky.

Psom sa paracetamol môže podávať, ale nesmieme to robiť samovoľne, bez príčiny a musí byť dodržané dávkovanie. V prípade zlého podania hrozia vážne problémy, medzi ktoré patrí napríklad rozpad červených krviniek.

Aké sú príznaky otravy paracetamolom?

Sú podobné ako v prípade iných otráv. Teda nevoľnosť, triaška, malátnosť, hnačka, zvracanie, anorexia, nechuť do jedla, nadmerná tvorba slín a problémy s dýchaním. Nakoľko sme spomenuli, že sú poškodené červené krvinky, tak je jasné, že pes začne mať problémy s distribúciou kyslíka a začne sa dusiť. Nepodceňujte žiadny z príznakov. Nevypláca sa to!

Ak máte dojem, že pes náhodne prehltol paracetamol a dostavujú sa uvedené príznaky, netreba váhať s návštevou veterinára. Poškodená bude pravdepodobne aj pečeň, čo sa prejavuje žltým sfarbením sliznice a nápadne hnedým močom, kde sa nachádza zvýšený obsah červených krviniek.

S liečbou musí veterinár začať okamžite. Vyvolanie zvracania, krvné transfúzie a hydratovanie organizmu sú všetko nevyhnutné úkony v prípade otravy paracetamolom. Aj napriek snahe sa však tieto prípady často končia veľmi smutne. A to predovšetkým z dôvodu, že majiteľ psa neprikladal príznakom dôležitosť a svoju chybu si uvedomil až príliš neskoro.

Komentáre k článkuPridaj komentár: