Môže pes jesť jogurt?

#Psy
 
S jogurtom má problémy aj podstatná časť ľudstva, pretože nedokážu stráviť laktózu bez prehnaných reakcií svojho organizmu...
Andrej Jakubík | 25. augusta 2018 o 14:50
Môže pes jesť jogurt?

Jogurt je potravina, ktorú si človek vyrába za pomoci prospešných baktérií z rôznych druhov mlieka. Nie je pochýb, že tieto baktérie sú pre ľudské telo prospešné a samotný jogurt sa dá považovať za zdravú potravinu. Existuje však množstvo ľudských potravín, ktoré sú pre psa jedovaté, a preto je dobré si položiť otázku: "Je jogurt vhodný aj pre psa?"

S jogurtom má problémy aj podstatná časť ľudstva, pretože nedokážu stráviť laktózu, bez prehnaných reakcií organizmu. Šteniatka však laktózu stráviť dokážu, pretože je to jedna zo zložiek ich materského mlieka. Avšak iba do veku, kedy sú schopné prijať pevnú potravu. Väčšina psov tak ostáva v dospelosti netolerantná voči laktóze. Existujú jedinci, ktorí ju dokážu stráviť aj v dospelosti bez väčších problémov.

Pokiaľ váš pes dokáže laktózu stráviť, tak nie je dôvod, prečo ho o túto pochúťku oberať. Samozrejme, sa musíme vyvarovať podávaniu jogurtu s nadbytočnými cukrami, či vysokým podielom tuku. aj niektoré umelé sladidlá dokážu byť pre organizmus psa toxické.

Výhody jogurtu pre psa

Jogurt je významným zdrojom vápnika, fosforu, sodíka, horčíka a bielkovín. Ďalej v jogurte nájdeme vitamíny skupiny B, ktoré majú vplyv na celkový vzrast a správny vývoj psa. Samostatná kapitola je podávanie probiotických jogurtov, ktoré v sebe nesú prospešné baktérie. Tie majú za úlohu stabilizovať črevnú mikroflóru. Panuje názor, že to čo pomáha človeku, musí pomáhať aj psovi, čo však nie je vždy pravda.

Účinok jogurtov s probiotickými kultúrami baktérií nie je doposiaľ celkom preskúmaný a ako sa zdá, tak u psov s dobrým zdravím sú tieto baktérie celkom zbytočné. Tento typ jogurtu sa odporúča podávať iba psom, ktorí majú zdravotné problémy, ako napríklad hnačku.

Ideálne grécky

Ideálna voľba je grécky jogurt, ktorý by mal mať aj menej laktózy. Pri výbere sa však musíte niektorým jogurtom vyhýbať. Tu je zoznam tých, ktoré nevyhovujú:

- Ovocné jogurty obsahujú často aj ovocie, ktoré je pre psa jedovaté, prípadne mu spôsobí zdravotné komplikácie.

- Jogurty s vysokým obsahom cukru, alebo tuku. obe varianty sú nebezpečné ako pre človeka, tak aj pre psa.

- Nebezpečný je aj jogurt s umelými sladidlami, ktorý môže obsahovať látky, ktoré dokážu psa otráviť.

- A nakoniec netreba zabúdať na absolútne tabu v podobe čokoládového jogurtu. Čokoláda je pre psa smrteľne nebezpečná a svoje vlastnosti si zachová aj v jogurte.

Upozornenie: ako náhle spozorujete možné vedľajšie príznaky ako napríklad hnačka, zvracanie, nadúvanie, či iné tráviace problémy, tak je vhodné s podávaním jogurtu skončiť raz a navždy.

Komentáre k článkuPridaj komentár: