Môže pes a mačka predpovedať smrť človeka?

#Mačky
 
Ako sme už v minulosti písali, tak pes dokáže u človeka vycítiť prítomnosť rakoviny a iných ochorení veľmi efektívne. Dokáže toho viac?
Andrej Jakubík | 9. októbra 2018 o 08:00
Môže pes a mačka predpovedať smrť človeka?

Dokážu psi predpovedať smrť? Táto otázka bola už dávnejšie skúmaná mnohými odborníkmi na správanie zvierat. Až príliš mnoho ľudí totiž verí, že pes je schopný podobných skutkov, ktoré sa vymykajú bežnému pohľadu na svet. Ako sme už v minulosti písali, tak pes dokáže u človeka vycítiť prítomnosť rakoviny a iných ochorení veľmi efektívne. Dokáže toho viac?

Tiež sa verí, že psi môžu odhaliť prítomnosť pozitívnych a negatívnych síl v prostredí, ktoré ľudia nemôžu cítiť. Niektorí ľudia idú ešte ďalej a dokonca tvrdia, že psi môžu vidieť duchov. Môže za tým byť niečo nadprirodzené, alebo má jeho správanie aj racionálne vysvetlenie?

Môžu psi cítiť smrť?

Kým ľudia sa spoliehajú predovšetkým na svoj zrak, pes sa spolieha na čuch. V skutočnosti ich mozgu dominuje čuchové centrum. Ich čuch je vynikajúci a aj vďaka tomu je pes schopný dosiahnuť úspechy, ktoré ani moderná technológia stále nedokázala napodobniť.

V skutočnosti je čuch psa asi štyridsaťkrát lepší ako ten náš. Táto schopnosť im umožňuje registrovať zmeny v zložení vzduchu, čo znamená, že ešte predtým, ako si ľudia všimnú niečo podozrivé, môže pes ucítiť isté prírodné katastrofy, alebo úniky plynu. Napríklad zemetrasenie, či výbuchy sopky sú v počiatkoch sprevádzané práve únikom plynu. To dáva psovi veľmi cenný náskok pred človekom.

Môžu psi cítiť život?

Všetci sme určite videli zábery záchranných psov, ktorí pracujú v miestach postihnutých prírodnou katastrofou, kde plnia svoju úlohu ako asistenti hasičov a záchranných tímov. Títo psi boli vyškolení na odhalenie ľudí uviaznutých v troskách spôsobenými zosuvom pôdy, zemetrasením, záplavami, vojnami, či inými katastrofami. Možno ste o tom nevedeli, ale psi reagujú odlišne pri detekcii živého a mŕtveho človeka.

Keď záchranný pes odhalí živého človeka, pochovaného v troskách, signalizuje naliehavo tzv. "horúce miesto", na ktorom môžu záchranné tímy ihneď začať záchranu živého človeka. Avšak, ak pes nájde mŕtvolu, ich správanie je veľmi odlišné. Niekedy dokonca vykazujú príznaky úzkosti, alebo strachu.

V takýchto prípadoch sa pes orientuje podľa vône. Psy majú omnoho viac rozvinutý sluch ako človek a preto majú možnosť zaznamenať aj zvyku, ktoré človek nemá šancu počuť. Psi sú tiež experti na lokalizovaní presného zdroja zvuku. Ak osoba pochovaná v troskách kričí, pes ju pravdepodobne bude počuť.

Ak však obeť nemôže kričať ani rozprávať, ako môže pes rozlíšiť, či sa jedná o živého, alebo mŕtveho človeka? Najpravdepodobnejším záverom je, že medzi smrťou a životom je zjavne zreteľný rozdiel v zápachu. A to aj v prípade keď je smrť iba nedávna. Jedná sa o pachy, ktoré dokážu trénované psy bezpečne rozlíšiť.

Môžu psi cítiť chorobu?

Medzi životom a smrťou je často choroba. Niektoré ochorenia sú viditeľné, pretože osoba má jasné bolesti. Každý jeden človek môže predpovedať svoju smrť v určitom časovom rozpätí, pretože znaky ktoré k nej spejú sú zrejmé.

Je však rozumné predpokladať, že ak živé telo „vonia“ inak ako telo mŕtve, tak existuje aj tretia vôňa, ktorá je typická pre ľudí s ochorením.

Doslova bájny je prípad Oscara, terapeutickej mačky, ktorá presne predpovedala smrť približne 50 ľudí v domove seniorov Steere House v meste Providence v americkom štáte Rhode Island. V jeho prípade vedci tvrdia, že pravdepodobne existuje chemikália, ktorá je uvoľnená živými organizmami tesne pred smrťou. A mačky ju pravdepodobne dokážu vycítiť.

Závažné ochorenia, ako napríklad rakovina, či cukrovka ovplyvňujú štruktúru orgánov. Pes, či mačka si dokážu tieto mikro zmeny všimnúť, o čom už dnes nie je žiadnych pochýb.

Čo sú nekromóny?

Je známe, že niektoré zvieratá, ako napríklad vlci, istým spôsobom hlásia svoju smrť svojej svorke. Etológovia , špecialisti na správanie zvierat, tvrdia, že to môže byť spôsob, ako zabrániť nákaze, ktorá by sa mohla preniesť na zvyšok svorky.

Toto správanie vedci spozorovali aj medzi švábmi a kôrovcami. Prečo vlk a šváb, ktorý sú naozaj rozdielnymi druhmi, vykazujú pred smrťou podobné správanie? Vedci ponúkajú logické vysvetlenie. Nekromóny.

Feromóny sú chemické sekréty, ktoré môžu členovia toho istého druhu detekovať a sociálne na ne reagovať. Najznámejším príkladom sú sexuálne feromóny, ktoré signalizujú, že zviera je v období párenia. Nekromóny sú typom feromónu, ktoré sú vylučované umierajúcim, alebo už mŕtvym telom. Je veľmi pravdepodobné, že psi a mačky dokážu identifikovať u chorých ľudí práve nekromóny.

Nekromóny boli vedecky študované predovšetkým medzi hmyzom, ako sú šváby a mravce. V prípade hmyzu bolo pozorované, že chemické zloženie ich nekromónov pochádza z ich mastných kyselín. Predovšetkým z kyseliny olejovej a kyseliny linolovej, ktoré sa ako prvé začínajú rozkladať v prípade blížiacej sa smrti. Vedci rozprášili tieto látky po určitých oblastiach a všimli si, že šváby sa týmto oblastiam vyhýbali, akoby sa jednalo o kontaminovanú oblasť.

Dokáže teda pes predpovedať smrť?

Svojím skvelým čuchom, uvoľnením nekromónov a ich špeciálnym výcvikom možno povedať, že niektorí z nich skutočne dokážu predpovedať smrť. Je pravdepodobné, že všetci psi dokážu zachytiť pach choroby, alebo smrti, ale to ešte neznamená, že ho aj dokážu rozpoznať a správne si vyložiť jeho význam. Je možné, že psi dokážu detekovať mŕtve telá pod troskami iba vtedy, ak sú na túto činnosť špeciálne vycvičení a že sa v skutočnosti nejedná o ich prirodzený inštinkt.

Bez ohľadu na dôvod, majú psy schopnosti, ktorým ešte nie tak celkom rozumieme. To je možno dôvod, prečo niektorí psi a mačky nekonečné hodiny sledujú svojich majiteľov. Možno úplne nerozumejú konkrétnej situácii, ale celkom určite ju dokážu vycítiť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: