Môže môj pes zomrieť po napadnutí kliešťom?

#Psy
 
Existuje približne 800 druhov kliešťov a všetky sú hematofágne. To znamená, že sa živia krvou organizmu, na ktorom parazitujú...áno, parazity vždy boli a budú pre psy veľmi nebezpečné
Andrej Jakubík | 28. apríla 2019 o 22:51
Môže môj pes zomrieť po napadnutí kliešťom?

Chcete, aby váš pes mal čo najlepšiu kvalitu života? Potom by ste mali vedieť, že na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutný čas a pozornosť. Prostredníctvom dôkladného pozorovania môžete včas spozorovať, kedy váš pes nie je zdravotne v poriadku a možno aj trpí napadnutím parazitom. Áno, parazity vždy boli a budú pre psy veľmi nebezpečné.

To je aj prípad kliešťov. Vonkajších parazitov, ktorí môžu napadnúť nielen našich domácich miláčikov, ale aj nás ľudí. Existuje približne 800 druhov kliešťov a všetky sú hematofágne. To znamená, že sa živia krvou organizmu, na ktorom parazitujú. Vedeli ste, že pes môže zomrieť po napadnutí kliešťom? V tomto článku vám všetko vysvetlíme.

pes
Foto: www.pixabay.com

(foto) Podľa výskumov majú kliešte najradšej trávu do výšky 30 centimetrov


Kliešte naozaj dokážu zabiť vášho psa!

Kliešte majú obrovský potenciál pôsobiť ako vektory. To znamená, že sú to paraziti, ktorí sú schopní v sebe držať iné patogény, ktoré sa prenášajú na parazitované telo a spôsobujú následné ochorenia.

Ako náhle vonkajšia teplota stúpa a pes sa zdržuje čoraz častejšie a dlhšie vonku, hlavne v lesnom a zatrávnenom prostredí, vstupuje pes do prostredia zamoreného týmito parazitmi. Kliešte sa dokážu vyšplhať na zviera, kŕmiť sa jeho krvou a to všetko za pomoci vysoko špecializovaného ústneho ústrojenstva.

Ak je zamorenie psa kliešťami rozsiahle, môže spôsobiť slabosť, anémiu, progresívny úbytok hmotnosti a dokonca smrť . Na prenos život ohrozujúcej choroby však stačí na nešťastie len jeden jediný kliešť.

Najzávažnejšie ochorenia ktoré môžu prenášať kliešte na psa

V tomto článku budeme hovoriť o chorobách, ktoré kliešte môžu preniesť na psov. Včasné odhalenie týchto chorôb môže znamenať dobrú prognózu, pretože ak kliešť ešte nebol na pokožke ukotvený dostatočne dlhú dobu, nemusí preniesť žiadne život ohrozujúce ochorenie. Naopak, ak nie je kliešť včasne odhalený, môže to viesť k smrti psa.

Borelióza psov : Hovorovo je viac populárny názov Lymská borelióza (lymská choroba). Toto je typické patologické ochorenie, spôsobené baktériou, ktorú do tela psa zanesie práve kliešť. Ochorenie spôsobuje hlavne horúčku a poruchy kĺbov. V pokročilejších štádiách ochorenia dochádza k postihnutiu obličiek a zápalu srdcového svalu, čo môže viesť k smrti. Jedná sa o zoonózu a teda je teda možný jej prenos zo zvieraťa na človeka. Prenos sa zabezpečuje za pomoci baktérie Borrelia burgdorferi, ktorá sa nachádza v telách cicavcov (najčastejšie lesná zver, hlodavce a vtáky). Toto ochorenie je z hľadiska výskytu najbežnejším ochorením, ktoré prenáša kliešť (ixodes ricinus) na človeka. V prípade psov je však situácia odlišná a to hlavne čo sa týka priebehu ochorenia. Ochorenie u psov sa sleduje od roku 1984, ale dodnes nie sú dostupné konkrétnejšie údaje o jeho výskyte. Preto sa dá iba stroho povedať, že oblasť výskytu tohto ochorenia je totožná s oblasťou výskytu kliešťa ako hlavného prenášača borélií. Pes je na prenos ochorenia 6 až 8 krát citlivejší ako človek a preto je borelióza jedno z infekčných ochorení, ktoré sa po svete šíria najrýchlejšie. V rýchlosti šírenia predbieha toto ochorenie iba vírus HIV.

pes
Foto: www.pixabay.com

(foto) Diagnostika je niekedy naozaj problém


Najväčším problémom je diagnostika samotného ochorenia, ktoré často prebieha hlavne v prvých štádiách skryto a nepozorovane. Neexistujú takmer žiadne prvotné príznaky, ktoré by sa dali považovať za závažné a preto je ochorenie v prvých štádiách často prehliadnuté. Iba málo majiteľov psa si dokáže spojiť prvotné príznaky ako je menšia slabosť a malátnosť s tým, že pred pár mesiacmi úspešné odstránili z tela psíka kliešťa. Ten však už stihol infikovať celý organizmus psa a do niekoľkých hodín sa dostavia vážnejšie príznaky ako je horúčka, bolesti kĺbov a ďalšie príznaky, ktoré signalizujú zlyhávanie vnútorných orgánov (obličiek, pečene, slezina...).

Zákernosť ochorenia je teda aj v tom, že sa môže objaviť pokojne aj niekoľko mesiacov po tom, čo psa napadol kliešť. Diagnóza sa stanoví na základe výsledkov krvného obrazu, kde sa preukázateľne nachádzajú protilátky, vytvorené imunitným systémom psa proti boréliám.

Mnoho psov trpí na toto ochorenie, bez toho, aby sa u nich prejavili čo i len najmenšie príznaky. Nie zriedka sa totiž stane, že ochorenie zvládne imunitný systém psa poraziť a majiteľ psa o tom nemá ani potuchy.

• Hepatozoonóza : Toto ochorenie je spôsobené prvokom nazývaným Hepatozoon canis (pes, šakal, líška, psovité šelmy), ktorý spôsobuje u psa anemické stavy. Potom je tu ešte druh Hepatozoon americanum (pes), ktorého pôsobenie je zmerané na svalstvo, takže príznakom napadnutia u psa je napríklad aj krívanie.

Toto ochorenie je veľmi závažné, ale našťastie k jeho prenosu sú potrebné kliešte, ktorých domovom sú tropické a subtropické oblasti. Stretnúť sa s nimi však môžete v okolí stredozemného mora. Preto je na toto riziko potrebné myslieť vždy ak sa rozhodneme stráviť dovolenku pri mori aj so psom. Postihnuté bývajú všetky psovité šelmy, vrátane šakala a líšky. Ochorenie sa týka najmä mladých psov, psov seniorov alebo tých, ktorí majú oslabený imunitný systém. Dospelý pes v dobrej fyzickej kondícií sa s týmto problémom dokáže vyrovnať prirodzenou cestou bez toho, aby bola potrebná pomoc od človeka.

pes
Foto: www.pixabay.com

(foto) Kliešť sa nemusí prisať, aby dokázal narobiť starosti


Je tu však jedna zvláštnosť, ktorou je spôsob infekcie. V prípade Hepatozoon canis je totiž k infikovaniu psa potrebné, aby pes kliešťa prehltol. Toto ochorenie prenáša kliešť druhu Rhipicephalus sanguineus a práve tento spôsob infikovania psa je veľmi nepríjemný, pretože ostáva často utajený. Kliešť sa v tráviacom ústrojenstve psa pohlavne rozmnoží a následne sa jeho spóry dostávajú do životne dôležitých orgánov tela psa. Napadnutá je pečeň, pľúca, slezina, srdce a kostná dreň. Príznaky sú v podstate od žiadnych až po tie, ktoré ohrozujú život psa, ako je napríklad vysoká strata váhy, horúčka, anémia atď.

Podobný priebeh ochorenia má aj Hepatozoon americanum, ktorý postihuje iba psov v USA a v oblasti latinskej Ameriky. Nie je však vylúčený jeho import do krajín Európy. Tropický kliešť, ktorý ochorenie prenáša sa volá Amblyoma maculatum. Ochorenie má však odlišný priebeh ako pri H. canis. V tomto prípade sa v tele psa vytvoria svalové cysty. Napadnuté býva kostrové a srdcové svalstvo, kde po dozretí cýst dochádza k uvoľňovaniu merozoitov (ďalšie vývojové štádium), ktoré sa za pomoci krvného obehu dostávajú prakticky do celého tela.

pes
Foto: www.pixabay.com

(foto) Bolesti svalov znemožňujú psovi normálny pohyb


Príznaky sú nasledovné: Horúčka, bolesti svalstva, svalstvo môže dokonca aj atrofovať a pes začne mať problémy s pohybom a následne si všimneme aj zmeny v jeho správaní, pretože začne odmietať pohyb. Jedná sa o omnoho ťažšie ochorenie ako v prípade Hepatozoon canis s vážnymi a život ohrozujúcimi príznakmi, ktoré v prípade zanedbania končia tragicky.

Nikdy sa nesnažte liečiť psa s podozrením na ochorenie vyvolané napadnutím kliešťom za pomoci domácich „osvedčených receptov“ a nikdy nedajte na názory ľudí, ktorí nepoznajú vašu situáciu a nemajú veterinárne vzdelanie, ktoré je potrebné pre získanie vedomostí a zručností pre správnu diagnostiku a liečbu.

• Babezióza : Jedná sa o parazitické ochorenie spôsobené prvokmi rodu Babesia. Toto ochorenie
mikroskop
Foto: www.pixabay.com

(foto) Skutočnú príčinu problému často odhalí až vyšetrenie krvi pod mikroskopom


postihuje cicavcov všeobecne, ale predovšetkým psov. Najtypickejšie príznaky babeziózy sú horúčka, slabosť, úbytok hmotnosti, nepokoj a ťažká anémia. Ak nie je choroba včas liečená, môže dokonca spôsobiť smrť.

Toľko v skratke o tom ochorení, ale pre lepšie pochopenie si potrebujeme povedať aj niečo viac. Toto ochorenie je vyvolávané parazitmi (Protozoa). Prejavuje sa anémiou a typickým príznakom je aj hemoglobinúriou, teda močenie krvi. Pôvodcovia ochorenia sú prenášaní infikovanými kliešťami a je dobré vedieť, že babezióza psov patrí do kategórie náhle sa objavujúcich infekčných ochorení. Pôvodca tohto ochorenia totiž prechádza stále do nových areálov svojho výskytu, čo je spôsobené predovšetkým klimatickými zmenami.

Babeziózu u psov vyvolávajú druhy: Babesia canis (veľká babézia), Babesia vogeli, Babesia gibsoni, Babesia annae (Babesia vulpes).

Babézie majú hruškovitý, zriedka tyčinkovitý tvar, podľa veľkosti ich delíme na veľké babézie ( 2,5–5 μm) a malé babézie (1,0–2,5 μm). Babézie sa rozmnožujú nepohlavne, delením. Po ich rozdelení hostiteľská bunka praskne a uvoľnené parazity napádajú okolité erytrocyty (červené krvinky). Prenášačmi sú samozrejme kliešte (čeľaď Ixodidae, potom Haemaphysa-lis leachi, Dermacentor reticulatus a Rhipicephalus sanguineus). Toto ochorenie sme v klimatických podmienkach Slovenska poznali iba zriedka, ale vplyvom zmeny podnebia sa s ním stretávame čoraz častejšie. Vôbec po prvý krát bolo ochorenia zaznamenané až v roku 2000. Do tohto okamihu boli zaznamenané iba prípady nakazenia sa psa v trópoch, kde trávil dovolenku so svojimi majiteľmi.

Výskyt tohto ochorenia sa značne zvýšil a dokonca už jeho areál zasahuje až do škandinávskych krajín, ktoré toto ochorenie doposiaľ nepoznali. Napríklad je tu Nórsko, kde sa ochorenie objavilo v roku 2010.

ako s Babézia dostane do tela kliešťa?

V tráviacom ústrojenstve kliešťov sa po nasatí infikovanej krvi začne pohlavné rozmnožovanie tohto parazita, čo skončí vytvorením pohyblivých štádií (nazývame ich vermikuly), ktoré sa dostanú do rôznych orgánov kliešťa, ale predovšetkým do pohlavných produktov, kde sa ich delenie opakuje až do okamihu vzniku tisícov vermikúl, ktoré sú pripravené na ďalšie šírenie ochorenia. Proces rozmnožovania môže trvať od 5 do 7 dní.

V pohlavných produktoch kliešťa sa vermikuly dostanú až do vajíčok a ďalej sa vyvíjajú až v novej generácii kliešťov. Toto celé nazývame transovariálnym prenosom.

Vermikuly sa potom hromadia v slinných žľazách a sú vpustené do krvného riečiska hostiteľa, ktorého kliešť napadne. Vo vnútri nového hostiteľa prechádza babézia ďalším vývinom až do svojej finálnej formy. Tento komplikovaný spôsob prenosu sa podpisuje pod fakt, že sa s týmto ochorením ťažko bojuje a parazity sa môžu v prostredí nachádzať v rôznych generáciách a to aj bez prítomnosti hostiteľa.

Zaujímavosťou je fakt, že na toto ochorenie sú mimoriadne náchylní psi plemena bulteriér a ostatné plemená, ktoré sa zneužívajú na zápasy.

Príznaky babeziózy

Prvé príznaky ochorenia sa dajú pozorovať až týždeň po nákaze. A zvyčajne je tým prvým príznakom vysoká horúčka, ktorá môže dosiahnuť úrovne aj viac ako 40 stupňov. Už sme spomenuli močenie krvi, pričom tento príznak sa často spája s veľmi výraznou anémiou. V niektorých akútnych prípadoch, kedy má ochorenie rýchly priebeh a organizmus zvieraťa nie je dostatočne silný, nastáva dokonca smrť v priebehu 24 hodín. Medzi ďalšie príznaky patrí zvracanie a hnačka so žlto sfarbenými výkalmi. Často s dostavia aj nervové poruchy, ako sú napríklad nekoordinované pohyby, či záchvaty podobné tým epileptickým. Tieto poruchy často vznikajú pri upchatí ciev v mozgu zhlukmi erytrocytov, ktoré boli napadnuté babéziou.

Ochorenie môže mať aj chronický priebeh. A v týchto prípadoch horúčka nie je vysoká, anémia a aj nervové príznaky nie sú výrazné. Pes však postupne slabne a chradne, objavuje sa uňho napríklad aj zlyhanie pečene a žltačka. Niekedy sa objavuje aj zápal očí. Celková závažnosť priebehu ochorenia podstatne závisí od veku, plemena psa a jeho zdravotného stavu. Pes si dokonca v niektorých oblastiach, kde je výskyt babeziózy bežný, dokáže vytvoriť istú formu imunity. Stáva sa to hlavne po tom, čo pes ochorenie v minulosti prekonal a v jeho tele prežíva isté mizivé množstvo babézií. Ak ochorenie neprepukne, tak zvyčajne do jedného roka babézie zahynú.

Šteniatka v oblastiach s vysokým výskytom tohto ochorenia môžu byť imúnne do veku jedného roka a to vďaka materskému mlieku, ktoré zo sebou okrem iného nesie aj istú formu imunity proti babéziám.

pes
Foto: www.pixabay.com

(foto) Šteniatka sú do určitého veku proti babezióze imúnne


Riziko aj pre človeka?

V minulosti boli popísané aj prípady babeziózy u ľudí. V týchto prípadoch však často nebol identifikovaný presný druh babézie. Zaujímavosťou je fakt, že sa väčšina prípadov vyskytla u ľudí bez sleziny, prípadne u ľudí, ktorí mali poškodenú imunitu. Výnimkou v prípade infekcie u ľudí nie je ani úmrtie.

Aj keď sme zdôraznili, aké dôležité je včas spozorovať príznaky ochorenie, tak prevencia zameraná na prítomnosť kliešťov je zrejme tá najdôležitejšia vec po návrate z výletu.

Mali by ste tiež vedieť, že ak nájdete kliešťa na svojom psovi, tak jeho odstránenie neodkladajte na neskôr. Každá hodina jeho parazitovania znamená zvyšujúce sa riziko ochorenia v dôsledku zavlečenia baktérií, prvokov a iných choroboplodných zárodkov. Existujú ochorenia, ktoré dokážu telo psa infikovať už v priebehu prvých hodín od prisatia.

Niekedy je lepšie prenechať odstránenie kliešťa na odborníka

Pri odstraňovaní kliešťa platí rovnaké pravidlo, ako v prípade človeka a teda že musíme dbať n to, aby bola odstránená aj hlavička, ktorá často ostane parazitovať na pokožke. Prenos ochorenia by tak mohol pokojne pokračovať.

Zamerajte sa na prevenciu prítomnosti kliešťa na svojej záhrade. Pravidelne sekajte trávu, pozor si dajte na tienisté a mierne vlhké miesta, ktoré sú kliešťovi ideálnym domovom a do svojej záhrady si vysaďte fenikel, tymian a levanduľu. Všetky tri menované rastliny majú totiž jednu spoločnú vlastnosť. Kliešte ich neznášajú!

A pre tých, ktorí chcú ísť s ochranou ešte ďalej je tu jeden tip na skvelého pomocníka. Je ním perlička bodkovaná (Numida meleagris), ktorá si spoľahlivo poradí so škodlivým hmyzom vrátane kliešťa, pretože práve tento hmyz tvorí základ jej prirodzenej potravy.

Upozornenie:

Tento článok je čisto informatívny. Stránka zvieratka.pravda nemá právomoc predpisovať akékoľvek veterinárne ošetrenie alebo stanoviť diagnózu. Vyzývame vás, aby ste vzali svojho domáceho miláčika na návštevu veterinára okamžite, ako zistíte, že trpí akýmkoľvek ochorením, alebo bolesťou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: