Môže mačka jesť ustrice?

#Mačky
 
Verte či nie, mnoho majiteľov mačiek ani presne neovláda zoznam povolených a nepovolených jedál pre mačky. Ustrice patria medzi tie striktne zakázané. Čítajte ďalej a dozviete sa prečo
Andrej Jakubík | 27. januára 2018 o 08:00
Môže mačka jesť ustrice?

Doslova možno filozofická otázka, ale verte či nie, mnoho majiteľov mačiek ani presne neovláda zoznam povolených a nepovolených jedál pre mačky. Často tak odolávajú pokušeniu, či mačke dať, alebo nedať jedlo priamo zo stola. Aj keď je mačka domestikovaná už tisícky rokov, tak si ponecháva isté divoké stránky svojho života. Môže teda mačka jesť ustrice, alebo nie?

Ustrice predstavujú vždy malé riziko otravy jedlom aj pre samotného človeka. V prípade mačky je však riziko mimoriadne vysoké a to už pri konzumácií malého množstva ustríc. V tele mačky sa totiž tesne po konzumácií začne za pomoci enzýmov, ktoré sú obsiahnuté v ustriciach s rozkladom tiamínu (jeden veľmi dôležitý vitamín skupiny B), bez ktorého sa život mačky začne okamžite rúcať. Ak jej do tela nedopravíme vysoké dávky vitamínu B, tak ako prvý začne vynechávať službu nervový systém a problém s funkciou začne mať aj svalstvo.

Surové ustrice vždy predstavujú riziko otravy jedlom pre všetky živé organizmy, ktoré ich konzumujú tepelne neupravené. Veľmi častá je napríklad nákaza baktériou Vibrio vulnificus, ktorá spôsobuje hnačky a silnú dehydratáciu organizmu. Mačka môže po konzumácií ustrice nakazenej touto baktériou uhynúť do niekoľkých hodín na celkové vyčerpanie organizmu. Aj keď ustrice pochádzajú z kontrolovaného chovu, tak tu nikdy nie je istota ich nezávadnosti pre mačací organizmus. Znečistenie oceánov a morí je už n tak vysokej úrovni, že zasahuje aj umelo chované ustrice, ktoré tak môžu druhotne spôsobiť otravu u mačiek.

Komerčne vyrábané druhy krmiva pre mačky sú síce kontrolované a schvaľované príslušnými úradmi, ale ich skutočný obsah sa kontroluje iba zriedka. Ak kupujete mačky konzervu, ktorá deklaruje napríklad ryby a morské plody, tak si starostlivo prečítajte zloženie. Ak tam objavíte ustrice, tak sa krmivu radšej oblúkom vyhnite.

Komentáre k článkuPridaj komentár: