Môže ísť do akvária vodovodná voda?

Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Andrej Jakubík | 17. júla 2017 o 10:00

Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium. V divokej prírode sa voda spolieha na svoju samočistiacu schopnosť, ktorá však prebieha iba v prostredí s veľkým objemom vody. V akváriu je nutné vodu pravidelne meniť a to aj v prípade, že sa voda na prvý pohľad javí ako čistá a priezračná. Mnohé látky odpadového charakteru sú totiž bezfarebné a vo vode rozpustené tak dokonale, že bez problémov uniknú očiam chovateľa.

Koľko vody môžem vymeniť?

To je častá a podstatná otázka, ktorá nemá jednoznačnú odpoveď. V podstate by sa nemalo nič vážne prihodiť, ak by ste sa rozhodli pre výmenu približne jednej tretiny objemu vody v akváriu. Toto množstvo by malo byť bezpečné aj pre náročnejšie druhy akváriových rýb, ale v prípade odolných druhov ako je napríklad karas, mrenky, či iné kaprovité ryby si môžeme dovoliť výmenu až polovice objemu akvária, ale doplnená voda musí mať približnú teplotu tej pôvodnej (maximálny rozdiel 1 až 2 stupne Celzia).

Použiť chémiu?

Často sa pri výmene vody v akváriu naskytne otázka, či je nutné používať chemické prípravky na úpravu jej hodnôt ako je predovšetkým obsah chlóru a ťažkých kovov. Ak patríte medzi skupinu ľudí, ktorým z vodovodného kohútika tečie voda bohatá na chlór, tak je použitie chémie určite správne riešenie. Ak však meníme v akváriu od objemu približne 100 litrov, jednu tretinu vody, tak je chémia zbytočná. Chlór z vody ľahko uniká a pri zmiešaní s pôvodnou vodou sa jeho obsah dostane na prijateľné minimum.

Ako dolievať do akvária čerstvú vodu?

Tu sa často stáva jedna z najčastejších chýb, ktorú akvaristi robia. Voda musí dopadať na hladinu a nesmieme ju napúšťať hadicou, ktorej vyústenie bude pod vodou. Tým že voda dopadá na hladinu sa uvoľňuje aj podstatná časť chlóru a navyše sa do vody vplyvom premiešania dostáva kyslík.

Na záver je dobré pripomenúť, že do akvária vo väčšine prípadov nie je vhodná studničná voda, pretože obsahuje často veľké množstvo látok, ktoré by mohli život vo vode prevrátiť naruby. V takých prípadoch často problém vyúsťuje do zákalu vody o ktorom sme už na našich stránkach písali.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Koľko narastie ryba v akváriu?
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe

3 otázky o KOI kaproch
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov

4 prekvapivé fakty o akvaristike
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže

Prevárate vodu do akvária? Je to nezmysel!
Preváranie vody do akvária je skutočne činnosť, bez ktorej sa akvárium nielen zaobíde, ale vám aj poďakuje ak na ňu zabudnete

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: