Môže dostať korytnačka nádchu?

#Plazy
 
Korytnačky sú na respiračné ochorenia rovnako náchylné ako ľudia
Andrej Jakubík | 7. júna 2016 o 08:00
Môže dostať korytnačka nádchu?

Aj keď sa to môže zdať nepravdepodobné, tak vedzte, že korytnačky majú z veľkej časti podobné zdravotné problémy ako ľudia. Napríklad taká nádcha môže postihnúť ako vás, tak aj vášho pancierového kamaráta.

Chladný vzduch

Najčastejšou príčinou nádchy a respiračných ochorení korytnačiek je ich vystavenie chladnému prostrediu. Nezáleží však na čase a ochorenie sa môže dostaviť už pri krátkom vystavení korytnačky chladu. Pokazená výhrevná žiarovka, transport v chladnom počasí lebo školácka chyba začínajúceho teraristu. Toto všetko sa môže prihodiť a následky dokážu potrápiť nejedno korytnačie telo. Ak vieme, že naša korytnačka je "chorá" tak musí podstúpiť karanténu a nesmie sa priblížiť k ostatným zdravým korytnačkám. Prenos je totiž možný a častý aj z jedinca na jedinca.

Nepodceňujte príznaky

Príznaky sú ľahko viditeľné a nemali by sme si ich zamieňať s iným ochorením. Ak sa na korytnačke objaví sťažené dýchanie, pískanie pri dýchaní, apatia, odmietanie potravy a problémy pri plávaní ako napríklad, že sa vodná korytnačka nevie ponoriť, tak by sme určite mali konať. Myslite na to, že každým okamihom, ktorým korytnačka neprijíma potravu sa jej šanca na úplné vyliečenie zmenšuje.

Navyše neliečená nádcha dokáže prerásť až do zápalu pľúc, čo je už skutočne vážny problém.

Prvá pomoc

Ak zistíme, že korytnačka trpí na ochorenie dýchacích ciest, tak ako prvé skontrolujeme teplotu v jej príbytku. Ak klesla pod úroveň, tak okamžite začíname s vyhrievaním. Zvýšime aj vlhkosť vzduchu, čo výrazne prospeje správnej funkcií dýchacích ciest a zbavíme sa tak rôznych nečistôt. Nesnažte sa používať žiadne lieky používané v humánnej medicíne!

Návšteva veterinárneho lekára je často nevyhnutná pre predpísanie antibiotickej liečby. Myslite na to, že najčastejšia príčina vzniku tejto skupiny ochorení je práve chlad. Ak ho dokážete eliminovať, tak by sa vašej korytnačky podobné problémy nemali vôbec týkať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: