Moja mačka má nádchu. Čo mám robiť?

#Mačky
 
Andrej Jakubík | 12. júna 2019 o 18:59
Moja mačka má nádchu. Čo mám robiť?

Keď vaša mačka vykazuje akékoľvek príznaky choroby, je pomerne ľahké podľahnúť panike a obavám. Ak je to niečo s čím ste sa doteraz v prípade svojej mačky nestretli, tak je pochopiteľné, že obavy sú vysoké a dokonca mnoho ľudí myslí aj na to najhoršie. Bohužiaľ, mnohé príznaky majú rôzne príčiny, niektoré sú neškodné a iné naopak fatálne. Ak uvidíte, že vaša mačka má výtok z nosa a kýcha, možno si iba pomyslíte, že jej je jednoducho zima, ale je to naozaj pravda? Prítomnosť hlienu alebo výtoku však môže mať iné príčiny, pričom žiadna z nich by sa nemala ignorovať. Ak má vaša mačka výtok z nosa, mali by ste hľadať aj iné príznaky, ktoré prezradia možné ochorenie.

V tomto článku Vám vysvetlíme pravdepodobné príčiny výtoku z nosa vašej mačky a aj to, prečo mačka kýcha. Nepovažujte však informácie obsiahnuté v tomto článku ako náhradu za návštevu veterinára. Dôvod nosného výtoku u mačiek by mal byť diagnostikovaný odborne, aby mohla byť zvolená vhodná liečba.

Nosový výtok u mačiek

Nádcha u mačky je podobná tej u človeka, ale môže sa líšiť v rovine závažnosti. Ak sa vaša mačka vráti domov z vonkajšieho sychravého počasia a má menší výtok z nosa, pravdepodobne to nevyzerá príliš znepokojujúco. Ak sa však ku hlienu pridá aj kýchanie a výtok z nosa naberá na intenzite, začnete mať prirodzene obavy.

Dôležité je poznať súvislosti, prečo sa výtok z nosa alebo kýchanie dostavuje. Ak je mačka v blízkosti niečoho, čo by mohlo podráždiť jej nosové cesty, tak je pochopiteľné, že ju budeme vidieť kýchať. Môže to byť napríklad prach, silný zápach alebo dokonca niečo, čo by sa mohlo zdať inak neškodné, ako napríklad citrón. Ak mačka raz kýchne, ale nemá výtok z nosa, potom si asi nemusíte o jej zdravie robiť starosti. Ak mačka opakovane kýcha a má masívny výtok z nosa , bez zdanlivého dôvodu, potom sa celkom iste jedná o niečo vážne.

Má vaša mačka výtok iba z jednej nosovej dierky?

Ďalšia dôležitá vec, na ktorú sa treba pozerať, je miesto, odkiaľ pochádza hlien. Ak má vaša mačka výtok z oboch nosných dierok, potom to môže byť rozšírená infekcia, ktorá už zasiahla širšie územie. Ak sa zdá, že hlien vychádza len z jednej nosovej dierky, potom môže byť problém iba lokálny. Pozrite sa na problém detailne a skontrolujte aj oko. Ak výtok z nosa sprevádza aj okulárny výtok, tak sa môže jednať o veľmi vážny problém.

Prečo má moja mačka výtok z nosa a oči?

Ak má vaša mačka nosný aj očný výtok, najčastejšou príčinou bude ochorenie dýchacích ciest. To je prípad hlavne mladých mačiatok. Vírusová rinotracheitída je ochorenie dýchacích ciest, ktoré ovplyvňuje dýchanie mačky a môže viesť k závažnému výtoku z nosa a očí. Nie je však charakterizované iba intenzívnym množstvom hlienu, ale aj léziami v ústach, dehydratáciou, anorexiou, horúčkou, kašľom a kýchaním. Intenzita kýchania bude pravdepodobne vysoká.

Prítomnosť vírusu poškodzuje membrány slizníc v nosných dutinách a rovnako pôsobí aj na spojivku oka. Týmto sa vytvára prostredie, ktoré prispieva k premnoženiu baktérií a ako súčasť imunitnej reakcie organizmu sa produkuje veľké množstvo hlienu. Rhinotracheitída je veľmi nákazlivá, takže nakazená mačka u ktorej sa veterinárnym vyšetrením dokáže prítomnosť vírusu sa bude musieť oddeliť od ostatných mačiek a čaká ju nútená karanténa.

Keďže sú mačiatka najviac riziková skupina, problém môže byť veľmi vážny. Mačiatka sú svojou povahou veľmi zraniteľné a ešte stále si dostatočne nevyvinuli svoj imunitný systém. V týchto prípadoch môže byť choroba dokonca život ohrozujúca, najmä bez okamžitého zásahu odborníka. Nečakajte a nespoliehajte sa na to, že to prejde. Vezmite mačiatko k veterinárovi, pretože liečba musí začať okamžite.

Komentáre k článkuPridaj komentár: