Moja mačka má krv v moči

#Mačky
 
Má vaša mačka v moči krv, ale napriek tomu pôsobí zdravým dojmom? Dôvody sa môžu líšiť.
Andrej Jakubík | 15. júla 2019 o 13:12
Moja mačka má krv v moči

Pokiaľ ide o starostlivosť o mačku, zdravie je vždy priorita! Ak spozorujete niečo abnormálne v súvislosti s psychickým alebo fyzickým správaním vašej mačky, čo možno najskôr sa poraďte s veterinárom. Má vaša mačka v moči krv, ale napriek tomu pôsobí zdravým dojmom? Dôvody sa môžu líšiť.

Ak má vaša mačka v močí krv, musí byť identifikovaný jej pôvod, aby bolo možné nastaviť správnu liečbu. Ak vaša mačka trpí týmto problémom a hľadáte okrem iného aj možnosť, ako tento problém vyriešiť prirodzenou cestou, ste na správnom mieste! Pokračujte v čítaní!

Krv v moči mačky: aké sú príčiny?

Prítomnosť krvi v moči mačky je určite veľmi znepokojivý nález, ktorý by nemal unikať našej pozornosti. Všimli ste si krv v moči vašej mačky? Táto krv môže byť vo forme červených škvŕn alebo červenej (oranžovej) farbe moču. Krv v moči môže mať rozdielne príčiny. Toto sú tie najčastejšie:

Bakteriálna infekcia

Toto ochorenie v odborných kruhoch a článkoch hľadajte pod skratkou FLUTD (feline lower urinary tract disease).

Močový trakt je náchylný na rozvoj a premnoženie baktérií, čo môže mať za následok vznik močovej infekcie. Infekcie močových ciest u mačiek sú bežné, ale kocúry sa s týmto problémom stretávajú častejšie. Symptómy infekcie močových ciest môžu zahŕňať bolesť, nepríjemné pocity alebo ťažkosti pri močení, časté neúspešné pokusy o močenie, olizovanie v oblasti genitálií, močenie mimo „záchod“, krvácanie a celkovú nervozitu zvieraťa, ktorú vyvoláva hlavne bolesť a nepríjemný pocit.

Cystitída

Toto, u mačiek bežné ochorenie sa vyskytuje v prípade oboch pohlaví. Cystitída u mačiek sa navonok prejavuje ako zápal močového mechúra, ktorý spôsobuje omnoho vyšší stupeň bolesti. Medzi symptómy patria problémy s močením, olizovanie genitálií v okamihu močenia a to práve z dôvodu bolesti a krvavého moču. Jasnú diagnózu samozrejme stanoví veterinárny lekár.

Obličkové kamene u mačiek

Obličkové kamene je označenie pre akumuláciu minerálov v močovom trakte mačky. Okrem krvi v moči, sú príznaky obličkového kameňa u mačiek zahŕňajú nedostatok chuti do jedla, problémy s močením, bolesť a olizovanie genitálií. Ak sa tento problém nelieči včas, môže byť prítomnosť obličkových kameňov u mačiek veľmi nebezpečná!

Obezita u mačiek

Hoci obezita u mačiek nie je priamou príčinou krvi v ich moči, človek by mal vedieť, že obézna mačka sa okamžite stáva náchylná hneď na niekoľko zdravotných problémov. Obezita u mačiek môže napomáhať rozvoju infekcie močových ciest, čo bude mať za následok okrem iného aj krv v moči.

Trauma

Ťažké rany, pády a iné zranenia môžu spôsobiť, že vaša mačka bude mať v moči stopy krvi. Prečo? Môže to byť varovný signál, že si mačka poškodila niektorý vnútorný orgán.

Nádory u mačiek

Nádory v reprodukčnom alebo v močovom ústrojenstve sa okrem iného prejavujú aj krvou v moči. V každom prípade sa mnohé príznaky líšia od iných ochorení, ale vo všeobecnosti môžu byť nádory sprevádzané bolesťou, ťažkosťami pri močení a stratou apetítu do jedla.

Pyometra u mačiek

Pyometra u mačiek je extrémne nebezpečná choroba, ktorá postihuje najčastejšie nesterilizované mačky, pretože počas ruje sú náchylnejšie na rozvoj nebezpečných baktérií. Pyometra sa prejavuje prostredníctvom sekrétov, ktoré sú sprevádzané hnisom. Vylučovanie týchto sekrétov sa deje prostredníctvom pohlavných orgánov a nie zriedka je toto ochorenie sprevádzané aj krvou.

Krv v moči? Nerobte paniku!

Je normálne ak zistenie krvi v moči vašej mačky u vás vyvolá paniku. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je zostať v pokoji, sledovať správanie mačky a čo najskôr zájsť k veterinárovi. Stanovenie príčiny je kľúčové pre správne nastavenie liečby. Veterinár vám pravdepodobne položí otázky týkajúce sa návykov vašej mačky. Samozrejme vykoná aj všeobecnú prehliadku, krvné testy, vzorky moču a v prípade potreby aj iné testy.

Po zistení príčiny veterinárny lekár predpíše vhodnú liečbu. Je dôležité, aby ste prísne dodržiavali príkazy veterinára. V prípade, že sa liečbe neprikladá dostatočný dôraz, prípadne sa celá vec berie na ľahkú váhu, môže byť krv v moči (hematúria) smrteľná diagnóza.

Krv v moči: konkrétna liečba

Bakteriálna infekcia (UTI u mačiek): analgetiká a antibiotiká.

Cystitída u mačiek: analgetiká proti bolesti, antibiotiká, protizápalové lieky a zmena stravy.

Obličkové kamene u mačiek: zmena stravy, alebo výber špeciálneho krmiva, antibiotiká a anti-zápalové podporné prostriedky a v ťažkých prípadoch aj chirurgický zákrok.

Obezita u mačiek: zmena stravy, pohyb, cvičenie a pozornosť treba smerovať aj na iné zdravotné problémy, ktoré spôsobujú krvácanie.

Trauma: protizápalové lieky, analgetiká, antibiotiká v prípade infekcie a špeciálna starostlivosť v závislosti od závažnosti traumy (poranenia).

Nádory: liečba sa stanovuje na základe stavu konkrétneho nádoru. Je nutný osobitný prístup.

Pyometra: chirurgický zákrok alebo liečba za pomoci liekov podľa závažnosti ochorenia.

Krv v moči: domáce recepty na prevenciu

Zaujíma vás ako môžete predchádzať podobným problémom s vašou mačkou? Tu sú niektoré domáce recepty, ktoré zaberajú na problém krvi v moči u mačiek. Je však dôležité, aby ste si boli vedomí toho, že žiadna z týchto metód nenahrádza veterinárnu starostlivosť! Ako sme už uviedli, ochorenia mačiek, ktorých príznakom je krv v moči, môžu byť smrteľné, ak im nie je venovaná patričná pozornosť veterinára.

Všetky domáce recepty sa odporúčajú len ako podpora veterinárnych liekov. Okrem toho, ak sa rozhodnete pre niektorý z týchto domácich prostriedkov, váš veterinár by to mal dopredu vedieť.

Všetky prírodné liečby uvedené nižšie sú odporúčané pre infekcie močových ciest u mačiek, obličkové kamene u mačiek, zápal močového mechúra, alebo pre liečbu obezity (obezita mačiek je najčastejšia príčina krvi v moči).

Ak je príčina spôsobená nádormi, tak prírodná liečba môže pomôcť zmierniť príznaky, ale rovnako ako u všetkých domácich prostriedkov sa týmto problém nelieči, ale iba sa tlmia príznaky.

1. Zníženie stresu

Jedna z hlavných príčin krvi v moči u mačiek je stres. Ten môže viesť k problémom, ako je zápal močového mechúra a obezita. Preto Vám odporúčame, aby ste svojej mačke dopriali pokojné prostredie v ktorom nebude bojovať so stresom. Vyvarujte sa nepríjemným zvukom a nadmerným stimulom (ostré pachy, iné zvieratá a pod). mačka potrebuje svoju rutinu a človek jej ju musí zabezpečiť.

2. Zlepšite hydratáciu

Mnohé mačky odmietajú piť vodu, v prípade, že sa cítia byť choré alebo trpia bolesťou. Problémy, ako sú zápal močového mechúra a obličkové kamene, však môžu byť spôsobené (alebo čiastočne zhoršené) práve zlým pitným režimom.

Všeobecne, mačkovité šelmy radšej pijú vodu z kovových nádob ako z plastových. Nezabudnite meniť vodu pre mačky denne spolu s jej čistením.

3. Jablčný ocot

Jablkový ocot môže byť veľmi dobrým prostriedkom na podporu liečby ochorení močových ciest u mačiek. Tento prírodný produkt má totiž veľmi dobré čistiace schopnosti a do istej miery má aj protizápalové a antibakteriálne účinky.

Jablčný ocot môžete podať mačke do misky s vodou (čajová lyžička), ale treba dávať pozor, aby mačka vodu aj naozaj pila. Mnoho mačiek odmieta piť vodu, ktorá má inú vôńu, než tú na ktorú sú zvyknuté.

4. Zmena stravy

Kvalita krmiva pre mačky je nesmierne dôležitá. Lacnejšie krmivá často obsahujú príliš veľa tukov a uhľohydrátov, preto odporúčame vždy zvoliť kvalitnejšie krmivo.

Zmena v strave výrazne zlepšuje mnohé zdravotné problémy a môže dokonca úplne zabrániť cystitíde, obličkovým kameňom a obezite. Poraďte sa so svojím veterinárom o tom, ako za pomoci špeciálnej stravy môžete pomôcť zmierniť príznaky ochorení, kam patrí aj krv v moči.

5. Vitamín C

Vitamín C mierne zvyšuje hladinu kyslosti v moči mačky, čo prispieva k eliminácii baktérií. Preto môžeme vitamín C použiť ako doplnok pre liečbu infekcií močových ciest.

Ovocím bohatým na vitamín C sú samozrejme citrusové plody, ako napríklad pomaranč a mandarínka. Je však takmer nemožné prinútiť mačku ku konzumácií týchto citrusových plodov, pretože mačky neznášajú vôňu citrusov! Môžete preto zvoliť jahody a čučoriedky, ovocie tiež bohaté na vitamíny vrátane vitamínu C.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: