Môj škrečok zomiera?

#Hlodavce
 
Tieto malé hlodavce sú neuveriteľne citlivé na voje prostredie, ľahko ochorejú a majú tendenciu trpieť náhlymi zmenami vo svojom prostredí.
Andrej Jakubík | 16. júna 2019 o 19:58
Môj škrečok zomiera?

Jedna z vecí, ktoré by ste mali vedieť ešte predtým ako si domov prinesiete škrečka je, že dĺžka ich života je omnoho kratšia ako u iných domácich zvierat, ako sú psy, mačky, králiky alebo korytnačky. Tieto malé hlodavce sú neuveriteľne citlivé na voje prostredie, ľahko ochorejú a majú tendenciu trpieť náhlymi zmenami vo svojom prostredí.

Ak vás zaujíma, ako postrehnúť, že váš škrečok zomiera, Tento článok je tu pre vás! Uvedieme najčastejšie príznaky a aj príčiny smrti u škrečkov. Akokoľvek je to smutné a citlivé, je potrebné vedieť včas odhaliť zdravotné problémy a predĺžiť život malému hlodavcovi.

obsah

1. Ako dlho žijú škrečky?

2. Škrečok náhle zomrel? príčiny

3. Škrečok umiera? príznaky

4. Môj škrečok umiera, čo mám robiť?

5. Je môj škrečok mŕtvy?

Ako dlho žijú škrečky?

Všeobecne platí, že dĺžka života škrečka sa nachádza niekde medzi 2 a 3 rokmi. Pre presnejší odhad toho, ako dlho žije škrečok, je potrebné zvážiť rôzne vnútorné a vonkajšie faktory škrečka.

Tu sú niektoré z nich:

• Druh škrečka , ktorého ste sa rozhodli chovať.

• Kvalita stravy a starostlivosti, ktorú poskytujete škrečkovi.

• Prostredie, v ktorom váš škrečok žije.

• Koľko fyzickej aktivity a psychickej stimulácie dostane.

• Hygiena klietky a životného prostredia škrečka.

Priemerná dĺžka života škrečka bude závisieť od týchto vyššie uvedených faktorov. Preto, ak chcete chovať škrečka, musíte sa uistiť, že mu ponúknete dostatok psychickej a fyzickej stimulácie, vysoko kvalitného krmiva a správnej hygieny.

Škrečok náhle zomrel: aké sú príčiny?

Ako sme už uviedli, škrečky sú neuveriteľne citlivé zvieratá, ktoré sú ľahko ovplyvnené patogénnymi mikroorganizmami, náhlymi zmenami v ich dennej rutine a v prostredí. Preto príčina náhleho uhynutia škrečka môže byť rôzna.

Ak je škrečok obklopený tichým a pokojným prostredím, dostane vyváženú stravu, má obohatenú klietkou a žije aktívny život, bude jeho smrť pravdepodobne zakorenená v prirodzených príčinách. Tieto príčiny často súvisia s nevyhnutným procesom starnutia.

Existuje však aj mnoho chorôb škrečkov, ktoré v prípade neliečenia, môžu viesť k jeho predčasnej smrti.

Nevhodná strava môže viesť k smrti škrečka celkom logicky. Nutričné nedostatky môžu oslabiť imunitný systém hlodavcov a nechať ho vystavený rôznym patológiám z prostredia.

Okrem toho slabá hygiena klietky podporuje aj šírenie patogénov, ktoré ohrozujú prežitie škrečka. Ak sa spoja nevhodná strava a zlá hygiena klietky, je predčasná smrť iba otázkou času.

Je tiež dôležité spomenúť, že škrečky sú veľmi náchylné k rozvoju stresu. Je to preto, že musia zostať neustále v strehu a musia byť schopné odhaliť akékoľvek možné hrozby vo svojom okolí a konať rýchlo. To je dôvod, prečo negatívne a stresujúce prostredie (napríklad hluk, svetlá, iné zvieratá), môže často spôsobiť stres, ktorý skracuje ich život.

Okrem toho, nedostatočné obohatenie životného prostredia, v ktorom škrečok nemôže dostatočne vykonávať fyzickú aktivitu, môže tiež negatívne ovplyvniť škrečka a viesť k jeho obezite. Bez dostatočného pohybu môžu škrečky trpieť aj ďalšími chorobami a zmenami v správaní, ako je depresia.

Posledným faktom je, že škrečky sú neuveriteľne citlivé na zmeny teploty prostredia. Škrečky, ak im nie je zabezpečená primeraná starostlivosť, sa môžu ľahko stať obeťou podchladenia alebo úpalu. Aby ste sa tomu vyhli, uistite sa, že ste umiestnili klietku škrečka do dobre regulovaného priestoru, ďaleko od prievanu a priameho slnka.

Škrečok umiera: príznaky

Medzi prvých 5 príznakov škrečka, ktorý zomiera patrí:

1. Škrečok neprijíma jedlo ani nepije: nedostatok chuti do jedla je jedným z najčastejších príznakov ochorení škrečkov, ale aj u iných zvierat. Umierajúci škrečok nebude prejavovať záujem o konzumáciu jedla alebo pitie vody. Môžete tiež zaznamenať rýchly alebo výrazný úbytok jeho hmotnosti, ako aj príznaky dehydratácie.

2. Škrečok sa nepohybuje a je apatický: nečinnosť a apatia môžu byť príznakmi ochorenia aj stresu u škrečkov. Ale na rozdiel od stresovaného hlodavca, umierajúci škrečok je zvyčajne neschopný sa pohybovať alebo má pomalšiu reakciu na podnety z okolia.

3. Bolesť: chorí škrečkovia zvyčajne vykazujú známky bolesti a nepohodlia, ako je precitlivenosť a odmietajú dotyky od človeka.

4. Zmeny v správaní: stav škrečka, bolesť a jeho zraniteľnosť môže spôsobiť zmeny jeho správania, čo môže spôsobiť, že budú viac bojovní, agresívnejší alebo nervóznejší ako obvykle.

5. Zmeny vitálnych funkcií: ak škrečok umiera, dôjde k zmene jeho vitálnych funkcií. Je to dýchanie, ktoré sa začne javiť ako trhané, jeho srdcová frekvencia sa bude pomalšia a môže dôjsť k poklesu jeho telesnej teploty. Zvýši sa aj čas dopĺňania kapilár a jeho sliznici potrvá viac ako 2 sekundy, kým znovu získa normálnu farbu. V prípadoch otravy alebo iných závažných problémov s okysličovaním sliznice sa môže objaviť aj jej abnormálnej zafarbenie. V tomto prípade je to farba belavá alebo modrastá.

Môj škrečok umiera: čo mám robiť?

Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov zomierania škrečka, odporúčame čo najskôr konzultovať toto zistenie s veterinárom. Ak ste však už boli veterinárom upozornený, že škrečok zomiera, uistite sa, že mu ponúknete pokojné a milujúce prostredie. Vyhnite sa náhlym pohybom, vyhýbajte sa hlasným zvukom a vyhýbajte sa aj manipulácii so škrečkom. Ak sa necítite byť pripravení na jeho smrť, odporúčame požiadať o pomoc priateľa alebo člena rodiny. Nenechajte sa odradiť rečami o tom, že je to iba škrečok. Nebojte sa prejaviť svoje emócie a nemajte strach z reakcie okolia.

Pretože škrečky sú tak citlivé zvieratá, majú tendenciu v posledných dňoch svojho života trpieť. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí pýta, či je možné pomôcť škrečkovi zomrieť menej bolestivým spôsobom. Asistovanú eutanáziu môže bezpečne podávať iba veterinárny lekár. Preto, ak chcete ísť touto cestou, odporúčame konzultovať to so svojím veterinárom a nikdy nepoužívajte domáce metódy, ktoré majú pomôcť vášmu škrečkovi zomrieť. Tieto metódy nie sú bezpečné a účinky môžu byť celkom opačné.

Je môj škrečok mŕtvy?

Keď škrečok umiera, jeho dýchanie bude čím ďalej tým viac rozrušené, trhané a jeho pulz sa bude postupne znižovať až do vyčerpania. Je tiež možné, že škrečok môže trpieť triaškou alebo stuhnutou čeľusťou.

Medzi príznaky mŕtveho škrečka patria:

• Žiadne zjavné dýchanie alebo pohyb.

• Uvoľnené zvierače.

• Absencia pulzu.

• Nulová kapilárna doba plnenia (sliznice už neobnovujú svoju normálnu farbu v dôsledku absencie okysličovania a prietoku krvi).

Škrečok náhle zomrel: čo mám robiť?

Po potvrdení, že škrečok naozaj zomrel, by ste nikdy nemali ukladať jeho telo do odpadkového koša. Mŕtvy škrečok môže šíriť choroby a patogény, ktoré je potrebné izolovať. Existujú veterinárne kliniky, ktoré ponúkajú starostlivosť o telo mŕtveho zvieraťa, alebo môžete v medziach zákona zvážiť jeho pochovanie na vhodnom mieste.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: