Množiarne zvierat sa týkajú aj papagájov

#Vtáky
 
Stále existuje dopyt po zvieratách, ktoré boli na tento svet privedené iba za účelom zisku, nehladiac pritom často ani na ich základné potreby
Andrej Jakubík | 17. októbra 2017 o 09:00
Množiarne zvierat sa týkajú aj papagájov

Ak sa povie "množiareň", tak sa takmer každému vybavia práve podnikatelia, ktorí si z množenia zvierat urobili veľmi lukratívnu zárobkovú činnosť. O to viac smutná je skutočnosť, že stále existuje dopyt po zvieratách, ktoré boli na tento svet privedené iba za účelom zisku, nehladiac pritom často ani na ich základné potreby. A ešte omnoho šokujúci je fakt, že kontrolné orgány často proti praktikám, ktoré poškodzujú zvieratá, ani nezasahujú, čo iba pridáva celému problému na vážnosti. V tomto článku sa budeme zaoberať zvieraťom, ktoré dosahuje v rebríčku inteligencie a citovej vyspelosti tie najvyššie pozície. A zároveň je jedným z najviac pašovaných a nelegálne chovaných zvierat planéty.

Ako spoznať priekupníka s papagájmi?

V podstate rovnako ako v prípade iných zvierat a to predovšetkým psov. Vidíte iba inzerát, kde je ponúkaný napríklad mladý iba niekoľko mesačný žako. Fotografia je stiahnutá z internetu. Popis mierne kostrbatý a budí dojem, akoby bol preložený cez webový prekladač. Cena je až podozrivo nízka, prípadne dohodou. Na pôvod rodičom sa ani nemusíte pýtať a platné vyšetrenia na mnohé ochorenia ako je napríklad PBFD si v prípade záujmu musíte zaistiť sami. Nikde v inzeráte nie je uvedený názov chovateľskej stanice a inzerent neuvádza svoje pravé meno, ale iba svoj nick. A verte, že podobných inzerátov by ste našli niekoľko stoviek a ponúkajú ako bežne chované druhy papagájov, tak aj kriticky ohrozené druhy, či dokonca ich zaručene oplodnené vajíčka. Práve zakúpenie oplodneného vajíčka napríklad takej ary hyacintovej, alebo kakadu palmového považujem za vrchol naivity a neznalosti trhu a základných potrieb papagája. Verte či nie, ale ročne na tento trik skočí niekoľko tisíc nadšencov, ktorý dostanú poštou slepačie vajíčko z ktorého sa nakoniec nevykľuje nič.

Často sa prezradia sami

Niekedy sa ani nemusíte namáhať a priekupníci a majitelia množiarní sa prezradia nevedomky aj sami. Fotografie, ktoré poukazujú na to, že papagáje nie sú držané práve v najlepších podmienkach. Prípadne absolútna neznalosť chovu papagájov, čo iba poukazuje na to, že človek, ktorý nám chce tvrdiť, že papagáje chová, ich v skutočnosti iba skupuje a ďalej predáva. Prezradiť ho môžu aj chýbajúce doklady ku papagájom, pričom pomerne častá výhovorka je tá, že papiere sa vybavujú a budú kupujúcemu dodané neskôr. Často však nie sú dodané vôbec. Rovnako sa môžete stretnúť aj s falošnými dokladmi, ktoré sú vystavené na úplne iného papagája, ako ste si zakúpili. Číslo krúžku, alebo čipu nekorešponduje s číslom, ktoré je uvedené v dokladoch o pôvode, prípadne je evidentné, že s krúžkom niekto manipuloval. Ak má papagáj zle nasadený krúžok, prípadne poškodenú až dokonca zlomenú nohu na ktorej má identifikačný krúžok, tak je tu vážne podozrenie na falšovanie dokladov o pôvode. Mláďatám sa totiž krúžok dá nasadiť, pre ohybnosť zadného prstu. Staršiemu papagájovi však už krúžok nenasadíte, bez toho, aby ste neohrozili jeho zdravie.

Staré ekonomické pravidlo hovorí o tom, že kde je dopyt, tak je aj ponuka. Bohužiaľ dopyt po papagájoch stále narastá a ľudia v túžbe mať doma niečo tak inteligentné a exotické dokážu zaplatiť hocikomu za hocičo, čo sa iba trochu ponáša na papagája, bez toho, aby niekoľkými presne mierenými otázkami odhalili nekalé praktiky, ktoré sa dejú v zákulisí tohoto biznisu a pod často prižmúrenými očami kontrolných orgánov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: