Máte psa? Pravdepodobne sa dožijete vyššieho veku!

#Psy
 
Človek žijúci osamotene má o viac ako 30% vyššiu pravdepodobnosť, že bude trpieť na niektorú kardiovaskulárnu chorobu. Pes dokáže tieto rozdiely úplne zmazať!
Andrej Jakubík | 1. júla 2018 o 08:27
Máte psa? Pravdepodobne sa dožijete vyššieho veku!

3,5 milióna Švédov vo veku 40 až 80 rokov sa podrobilo počas 12 rokov sledovaniu vedcov, ktorí sa rozhodli potvrdiť dávnu domnienku o tom, že spoločnosť zvieraťa v rodine má okrem iného za následok aj dlhší život. Sledované boli všetky skupiny ľudí a to vrátane ľudí, ktorí žili osamotene a podľa štatistiky sa ich kardiovaskulárne ochorenia týkajú najčastejšie.

Človek žijúci osamotene má o viac ako 30% vyššiu pravdepodobnosť, že bude trpieť na niektorú kardiovaskulárnu chorobu, ako človek, ktorý žije v kruhu rodiny. Ako ukázali výsledky testovania a pozorovania, tak prítomnosť psa dokáže tieto rozdiely úplne zmazať. Vedecky potvrdená skutočnosť teda znie, že pes predlžuje život. Čo je však veľmi zaujímavé, tak je tu dokonca rozdiel v istých plemenách a zdá sa, že najviac svojho pána chráni pes, ktorý patrí do skupiny pôvodne loveckých plemien. Prečo je tomu tak, to môžeme zatiaľ iba hádať.

Prečo sa experiment uskutočnil práve vo Švédsku? Každý občan tejto severskej krajiny má svoje číslo, ktoré ho zaregistruje vždy ak navštívi lekára, prípadne podstúpi lekársky zákrok aj na súkromnej klinike. Okrem toho je v krajine povinná registrácia psov od roku 2001, čo vedcom dáva veľmi ucelené podklady k porovnávaniu.

Celkovo sa vedci zhodujú na troch pozitívnych vplyvoch, ktoré má pes na človeka. Majiteľ psa vynakladá vyššiu fyzickú námahu, ako človek bez psa. Potom je to celková pohoda a pokoj, ktorú dokáže pes vo svojom okolí presadzovať a nakoniec je to vplyv bakteriálny. Majitelia psov a samozrejme aj iných zvierat sú denne bombardovaní baktériami a tým sa ich imunita podstatne zvyšuje.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tomto experimente zúčastnili a vedecky tak potvrdili domnienku laikov, ktorú pozná každý majiteľ psa. Štyri labky a zvedavý ňufák dokážu niekedy viac ako dve nohy v lekárskom plášti.

Komentáre k článkuPridaj komentár: