Máte mačku s chorými obličkami? Tu je niekoľko tipov na ideálnu stravu

#Mačky
 
Chronické zlyhanie obličiek je u mačiek stále častejším javom. Mnoho majiteľov sa totiž uchyľuje k porušovaniu ideálneho jedálneho lístka.
Andrej Jakubík | 8. februára 2018 o 10:00
Máte mačku s chorými obličkami? Tu je niekoľko tipov na ideálnu stravu

Chronické zlyhanie obličiek je u mačiek stále častejším javom. Mnoho majiteľov sa totiž uchyľuje k porušovaniu ideálneho jedálneho lístka. Mačky, ktoré boli dlhšiu dobu kŕmené nie práve ideálnou stravou sa s týmto problémom neraz musia vyrovnávať po celý svoj život.

Komerčne vyrábaná strava pre mačky v mnohých prípadoch vôbec nezohľadňuje potreby mačiek, ktoré sa vyrovnávajú so zlyhaním obličiek a preto by sme sa jej mali celkom určite vyhýbať. Dôvodom je predovšetkým vysoký obsah bielkovín, ktorých kvalita navyše kolíše v závislosti od značky a druhu krmiva. Bielkoviny sú pre obličky záťažou a preto hlavne v začiatku diétneho režimu tento druh krmiva vynecháme.

Druhá a nemenej podstatná položka, ktorá by mala byť odstránená zo stravy je fosfor, ktorý sa v obličkách ukladá. Ak sa nevieme tejto zložke v potravy vyhnúť, tak je ideálnym riešením použitie intestinálnych viazačov fosfátov, ktoré zamedzujú vstrebávaniu fosforu do organizmu.

Na druhej strane je dobré pripomenúť, že medzi zložky, ktoré by naopak nemali v strave chýbať patria omega-3 mastné kyseliny, ktoré dokážu výrazne spomaliť ochorenie obličiek u mačiek aj u psov. Smutné je, že ochorenie obličiek sa často diagnostikuje veľmi neskoro, pretože až v okamihu, kedy je postihnutých 75% celkového objemu tkaniva v obličkách, sa na zvierati začnú prejavovať prvé príznaky ochorenia. Príznaky sú však často slabo badateľné a nevenuje sa im patričná pozornosť.

Ako vhodná potrava sa javí napríklad varená hnedá ryža, ktorú obohatíme o rybí olej, prípadne o zeleninu v podobe strúhanej mrkvy, hrášku, či špenátu. Nikdy samozrejme nepodávajte cibuľu. Ak by mačka nejavila o túto potravu záujem, tak do nej môžeme primiešať malé množstvo tuniaka, ktorý dodá patričnú arómu povzbudí chuť mačky do jedla.

Ako vhodný doplnok stravy sa dá použiť napríklad aj riasa spirulina, či detská výživa, ktorá spĺňa požiadavky na minimum bielkovín, fosforu a sodíka.

Ak sa stav obličiek zlepšuje, čo potvrdia aj krvné testy, tak je možné postupne upustiť od nízkobielkovinovej diéty a začať organizmus mačky privykať na normálne dávky bielkovín v strave. Tie by však mali byť vysoko kvalitné, aby dokázali organizmu mačky pomôcť a nie mu uškodiť. Ideálne sú ryby a hydinové mäso. Hovädzie mäso nepodávame, pre možný vysoký obsah fosforu.

Ak podávame mäso, tak iba surové a to isté platí aj o zelenine. V divokej prírode sa mačky živia svojou korisťou, ktorá má v žalúdku často nestrávené zvyšky rastlinnej potravy ako sú napríklad obilniny. Touto cestou si mačka dopĺňa aj tieto vedľajšie zložky, ktoré však tvoria iba malé percento príjmu potravy. Ak by sme mačku chceli držať na diéte bez bielkovín dlhšiu dobu, tak by sa to celkom určite prejavilo na jej fyzickom stave, čo by znamenalo nástup ďalších problémov.

Nebojte sa experimentovať. Vyskúšajte kuracie žalúdky, srdcia, mleté chudé mäso, či pečeň. Každá mačka je tak trocha osobnosť a chutí jej niečo iné, ale všetky mačky sa zhodujú v jednej veci. Jedlo by malo mať izbovú teplotu, prípadne ešte mierne vyššiu, pretože vyššia teplota signalizuje u mačky čerstvosť (čerstvo zabitá korisť), čím sa zvyšuje aj chuť do jedla.

Komentáre k článkuPridaj komentár: