Máte doma papagája? Nepoužívajte teflonové panvice

#Vtáky
 
Málo známa skutočnosť, ktorej poznanie môže zachrániť nejeden vtáčí život
Andrej Jakubík | 28. júla 2016 o 10:00
Máte doma papagája? Nepoužívajte teflonové panvice

Teflón je už desiatky rokov bežnou súčasťou nášho života, a to bez ohľadu na fakt, že o jeho škodlivosti a neškodnosti sa vedú dlhé diskusie a vedecké štúdie prinášajú stále nové a nové poznatky o jeho účinkoch na živý organizmus. Jedno je však už vedecky aj laicky dokázané. Teflónové výpary, ktoré vznikajú pri príprave jedla, pôsobia ako toxín pre operence, a teda sú v ohrození aj domáce papagáje.

Ako teflón pôsobí?

Ak si zakúpite výrobok, ktorý v sebe obsahuje teflón, tak Vás žiadny informačný leták, popis, či iná forma neupozorní na to, že táto látka je toxická pre vtáky. Samotný výrobca túto možnosť pripúšťa, ale informácie pri svojich výrobkoch neuvádza. Drvivá väčšina majiteľov papagájov na celej planéte, tak ani netuší, aké riziko podstupujú v prípade, že pripravujú jedlo v blízkosti klietky s papagájom. Na telo papagája pôsobí teflón hlavne v oblasti hrudného koša a pľúc. Dochádza ku opuchom a k edému, kedy sa pľúca naplnia tekutinou a papagáj sa tak udusí. Nebudem ďaleko od pravdy, ak uvediem, že mnoho papagájov zahynulo na následky otravy teflónom, ale nikto si ich smrť s touto látkou nespájal, pretože ju dlhodobo považujeme za bezpečnú.

V bezpečí vak nie je ani človek. Výrobcovia uvádzajú, že isté percento populácie môže trpieť "horúčkou z polymérových výparov", pričom príznaky sú bolesť hlavy, tlak na hrudi, zimnica, či kašeľ a celkovo sa tieto prejavy dajú veľmi ľahko zameniť s bežnou chrípkou. Ale nejde len o panvice. Teflón sa používa aj v odevnom priemysle. Odevy bývajú impregnované touto látkou, aby sa zabraňovalo ich pošpineniu. Týmto spôsobom prechádzajú nebezpečné látky do tela a výsledky hovoria o tom, že človek má tieto chemické zvyšky zo svojho odevu vo svojej krvi.

Ako teda znie odporúčanie vedcov, skúsených chovateľov a ľudí, ktorým teflón vzal ich miláčika? Používajte radšej sklo, oceľ, liatinu, či nerez, alebo keramiku. Ale zabudnite na riad s nepriľnavým povrchom.

Komentáre k článku


  • Bubaya, 31. júla 2016 o 17:51
    Ja som nedávno kúpila panvicu a predstavte si, že tam bolo varovanie, aby sme ju nepoužívali, ak máme doma papagája. Nemám bohužiaľ, aj keby som veľmi chcela, tak len tú panvicu.Pridaj komentár: