Marihuana pre akváriové ryby?

#Ryby
 
Jej účinky na vodné organizmy sa nikdy bližšie neskúmali a preto je terajší výskum jej využitia zameraný aj na ryby
Andrej Jakubík | 11. apríla 2018 o 10:00
Marihuana pre akváriové ryby?

Táto pôvodne poľnohospodárska plodina je známa po celom svete, predovšetkým z pohľadu jej užívania človekom ako rekreačnej drogy. Jej účinky na vodné organizmy sa však nikdy bližšie neskúmali a preto je terajší výskum jej využitia zameraný aj na ryby.

Jej využitie sa črtalo v prípade „uvoľnenie“ nálady rybám, ktoré boli chované v hustých obsádkach. Výsledky neboli presvedčivé a z jej využitia už dávnejšie vzišlo. Prekvapivý je však účinok na agresivitu rýb. Už v 70 tich rokoch sa z USA uskutočnil výskum zameraný na to, ako vplýva marihuana (konkrétne olej) na agresivitu druhu Betta splendens (klasická Bojovnica pestrá).

Bojovnica je druh ryby, ktorej zástupcovia samčieho pohlavia medzi sebou bojujú. Iba málokedy sa boj skončí smrťou jedného zo samcov, ale aj napriek tomu táto typická vlastnosť veľmi komplikuje ich chov v riadených podmienkach, kde nie je možné robiť hromadný spoločný chov samcov tohto druhu, ktorí sú v obchodoch omnoho viac cenení ako samičky. Konopný olej skutočne účinkoval a agresivita Bojovnice pestrej sa znížila, či dokonca úplne vymizla. Netrvalo to však dlho a agresívne chovanie sa vrátilo v plnej sile. Ryba si totiž dokázala neuveriteľne rýchlo vytvoriť imunitu voči látkam, ktoré boli obsiahnuté v konopnom oleji a tým sa skončil aj ich účinok. Trvalo to približne 8 až 10 dávok a Bojovnica bola opäť Bojovnicou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: