Mám chodiť so psom na prechádzky aj keď mám záhradu?

#Psy
 
Existuje rozšírený mýtus, ktorý hovorí, že veľká záhrada, alebo veľký dvor stačí na to aby mal pes dostatok pohybu
Andrej Jakubík | 25. februára 2019 o 19:25
Mám chodiť so psom na prechádzky aj keď mám záhradu?

Existuje rozšírený mýtus, ktorý hovorí, že veľká záhrada, alebo veľký dvor stačí na to aby mal pes dostatok pohybu. Bohužiaľ pre mnohých psov, ktorí žijú v záhradách je to iba mýtus.

Väčšina psov žijúcich v bytoch je vo všeobecnosti aktívnejšia a fyzicky zdatnejšia ako psi, ktorí žijú v rodinných domoch so záhradou.

Fyzické, duševné a sociálne potreby psa

Psy, rovnako ako každá žijúca vec, potrebujú motiváciu na pohyb. Musia chodiť na prechádzky, aby vyprázdnili svoj močový mechúr a skrátka robili veci, ktoré robia psa psom. Všetky tieto činnosti psa motivujú a stimulujú ho.

Na rozdiel od toho, psi žijúci v rodinných domoch často trávia väčšinu času iba okolo domu. Tu sa môžu hrať, prechádzať, alebo behať. Vždy je to však iba v okolí domu, pričom sa po čase motivácia vytráca. Rovnako ako človek, aj pes dokáže trpieť na sedavý spôsob života.

Prečo existuje tento mýtus?

Keď pes objaví nový priestor, koná s veľkým nadšením, pretože chce preskúmať každý centimeter. Bude prehľadávať každý kútik a označovať si svoje územie. Avšak po krátkom čase sa pes prestane cítiť stimulovaný novým prostredím, čo spôsobuje nudu a nedostatok pohybu.

Ak človek vojde do záhrady, pes reaguje s nadšením. Skáče na svojich ľudských príbuzných, behá, šteká ... To v človeku vzbudzuje dojem, že pes je šťastný a spokojný. Čo však už človek nevidí, je to, čo pes robí zvyšok času. Ako náhle počiatočné nadšenie opadne, tak sa pes dostáva do svojho stereotypu. Mnoho z nich dokonca trávia väčšinu dňa spánkom.

Výhody kombinácie záhrady a denných prechádzok

Takže aj keď máte veľkú záhradu, uistite sa, že váš pes dostane dostatok pohybu. Denné prechádzky sú veľmi dôležité, pretože okrem iného udržujeme kardiopulmonálny systém psa v dobrom stave a socializujeme ho s ostatnými psami a ľuďmi. Táto jednoduchá vec psa stimuluje a pomáha predchádzať nude.

Ideálne je urobiť medzi jednou až dvoma prechádzkami denne, ale môže sa to samozrejme líšiť, ak je pes zvlášť aktívny.

Nezabudnite na tréning. Akékoľvek inteligenčné hry neposkytujú rovnaké fyzické cvičenie ako prechádzky. Duševné cvičenie, ktoré poskytuje prechádzka, je pre každého psa zásadné a pomáha pri spaľovaní nadbytočnej energie.

Niekedy je pravdou, že veľká záhrada môže do istej miery prospešná, ale záhrada samotná nestačí.

Ak váš pes žije v dome so záhradou, odporúčame vám ich každodennú stimuláciu vždy, keď je to možné.

Komentáre k článkuPridaj komentár: