Mal by pes žiť vonku? Výhody, ale hlavne nevýhody!

#Psy
 
väčšina psov bola v minulosti chovaná nie ako domáce, ale ako strážne zviera
Andrej Jakubík | 20. januára 2019 o 14:54
Mal by pes žiť vonku? Výhody, ale hlavne nevýhody!

Je pravda, že v minulosti a najmä vo vidieckych oblastiach, väčšina rodín uprednostňovala chov psa vo vonkajších podmienkach. Tie časy však boli iné a sledovalo sa hlavne to, aby sa zabránilo prenosu nečistôt, alebo vypadnutej srsti do ľudských obydlí, pretože väčšina psov bola chovaná nie ako domáce, ale ako strážne zviera.

Psy sú dokonale šťastné tvory ak majú možnosť byť vonku. Ak idú s vami na výlet, na prechádzku, alebo v lete k vode. Psy sú spoločenské zvieratá, ktoré sú zvyknuté žiť v skupinách, takže trávenie dlhých hodín osamote im spôsobuje náchylnosť k pocitu osamelosti, nudy a marginalizácie. Jedným z najčastejších problémov u psov, ktoré trávia mnoho hodín osamote, je úzkosť z oddelenia od skupiny, ktorá priamo ovplyvňuje ich správanie, čím sa stávajú úzkostnými, stresovanými a deštruktívnymi voči okoliu.

Z tohto dôvodu, aj keď sa venujete tréningu svojho psa na dennej báze, si môžete niekedy všímať správanie, ktoré by sa dalo označiť ako neprípustné a netypické. Psi môžu tiež začať trpieť teritoriálnym správaním, čo sa prejaví tým, že si pes stráži svoje územie a môže sa stať agresívnym a nebezpečným. A to dokonca aj voči svojim majiteľom. Psy sú spoločenské a lojálne zvieratá. Potrebujú bezpečné miesto, kde sa obklopia spoločenskými podnetmi, bez ktorých sa necítia v psychickej pohode.

Človek by si mal tiež uvedomiť, že pes nie je zviera, ktoré môže tráviť dlhé hodiny ležiace na zemi a doslova nič nerobiť. Práve naopak, pes potrebujú behať, hrať sa a objavovať nové veci. Pretože iba táto činnosť ho robí šťastnou. Z tohto dôvodu možno raz príde deň, kedy sa váš pes rozhodne opustiť záhradu alebo pozemok na ktorom žije, za účelom ukojenia jeho prirodzenej potreby skúmania nových území a sledovania stopy, ktorá ho odvedie ďaleko od domova.

Ani krátkodobé zlepšenie týchto podmienok nebude situáciu riešiť, pretože pes nemôže stráviť svoj život v reťaziach. Tento barbarský prístup by zničil jeho fyzické a duševné zdravie. Držanie psa na reťazi, a hlavne ak je pes úzkostliví, je bez debaty ten najstrašnejší nápad, ktorý dokáže človek zrealizovať. V dnešnej dobe je veľmi zlým nápadom aj používanie psov ako „ochranky“ svojho pozemku, pretože sú k dispozícií mnohé technické náhrady ako sú pohybové senzory, alarmy a kamerové systémy. Psy sú živé bytosti, ktoré potrebujú pozornosť, náklonnosť a rodinu. Vo všeobecnosti sa strážne psi považujú za smutné a nemotivované zvieratá. Ak chcete zabezpečiť svoj majetok, tak investujte do poplašného systému, ale nikdy nie do psa!

Ak uvažujete o ponechaní psa vonku po celý rok z hygienických dôvodov, majte na pamäti, že existujú plemená psov, ktorým nevypadáva srsť v tak vysokej miere ako ostatným a skúste sa zamerať práve na ne.

Po tomto všetkom si ale povedzte na rovinu, že pes je zviera, ktoré rado čuchá, čo je pre neho forma relaxácie a spôsob, ako sa učiť nové veci o svojom prostredí. Rovnako ako mi, tak aj pes rád trávi čas na pohodlných miestach, ako je pohovka, pelech a skrátka v kruhu svojej „rodiny“, A aj keď môže urobiť trochu neporiadku, položme si otázku, kto ho nerobí? Všetky tieto detaily sú súčasťou psa. A ak nie ste ochotní ho tolerovať, možno by bolo najlepšie, aby ste uvažovali o inom domácom miláčikovi.

Komentáre k článkuPridaj komentár: