Mäknutie panciera u korytnačky

#Plazy
 
Jedná sa o vážny problém, ktorý ohrozuje život korytnačky
Andrej Jakubík | 19. januára 2016 o 06:00
Mäknutie panciera u korytnačky

Korytnačka je skvelo vybavená pre svoj spôsob života. Tak ju vytvorila príroda a upravila evolúcia. Jej pancier ju dokonale chráni pred predátorom, ktorý by zaútočil zhora aj zdola. Pancier je pre korytnačku životne dôležitý orgán a pri jeho zlyhaní je ohrozený jej život.

Prvé príznaky

Mäknutie panciera nepríde zo dňa na deň a aj tento problém má svoje prvé príznaky. Ak si všimneme, že korytnačka prestáva prijímať potravu, ktorú predtým bez problémov prijímala. Prípadne sa viac zdržuje pod umelým osvetlením. Zároveň si všímajte aj rôzne deformity, ktoré sa môžu na pancieri vyskytnúť. Napríklad pancier nerastie rovnomerne, prípadne sa na ňom začnú vyskytovať miesta, ktoré je možné stlačiť malým tlakom prsta. Zdravý pancier dospelej korytnačky sa rozhodne nedá stlačiť tlakom prsta. Pri mladých jedincoch nie je pancier tak pevný. Jeho tvrdosť prichádza s vekom.

Tieto miesta sa zvyknú po čase zväčšovať a rozširovať na celý pancier. Zároveň sa na pancieri objavujú aj rôzne defekty a môže sa začať po vrstvách odlupovať.

Príčiny a liečba

Príčina je jednoznačne v nesprávne strave a nedostatku ultrafialového žiarenia. Toto ochorenie je všeobecne volá avitaminóza a označuje sa takto nedostatok určitej skupiny vitamínov. V tomto prípade je to predovšetkým nedostatok vitamínu D3, ktorý vplýva na metabolizmus vápnika v tele korytnačky. Ak je ho nedostatok, tak sa vápnik nedostáva na miesta, kde je potrebný a tým pádom v podstate pancier nedostáva základný stavebný prostriedok.

Nedostatok UV svetla

Práve ultrafialové žiarenie je pre korytnačku (ale aj iného plaza) veľmi dôležité, pretože práve tento typ žiarenia podporuje v tele tvorbu vitamínu D3 a tým je kolobeh vápnika na dostatočnej úrovni, aby boli zásobované všetky orgány. UV žiarenie plazy v letných mesiacoch získavajú jednoducho ako súčasť slnečného žiarenia. V zimných mesiacoch im však musíme dopriať umelé svetlo za pomoci špeciálnych žiaroviek. Nikdy nepodceňujte UV žiarenie. Problémy, ktoré sú spojené s jeho nedostatkom, patria medzi tie najčastejšie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: