Majú mačky a psy dlhodobú pamäť?

#Mačky
 
Zvieratá majú svoju pamäť určite na vyššej úrovni ako sa človek domnieva. Je to nespochybniteľný fakt
Andrej Jakubík | 30. septembra 2017 o 09:00
Majú mačky a psy dlhodobú pamäť?

Často počujeme názory o tom, že mačky a psy majú iba krátkodobú pamäť a nemajú schopnosť si uchovávať dlhodobejšie spomienky na svoje životné zážitky. Je to však v rozpore s udalosťami, ktorými sme často svedkami. Ako si vysvetlíte fakt, že napríklad pes pozná cestu k veterinárovi a už počas cesty vyjadruje svoju nespokojnosť s jeho návštevou? Alebo ako si vysvetliť prípady mačiek, či psov, ktorí prešli stovky až tisícky kilometrov späť k svojmu domu, po tom, čo s ich majitelia vzdali? Zvieratá majú svoju pamäť určite na vyššej úrovni ako sa človek domnieva. Je to nespochybniteľný fakt.

Roky spomienok

Ako už uvádzajú mnohé vedecké výsumy, tak mačky a psy si dokážu ukladať spomienky ako dlhodobé, tak aj tie krátkodobé. Samozrejme, ako prvé si uložia do pamäte spomienky na to, kde je jedlo, voda a rovnako tak aj tváre ľudí s ktorými prichádzajú do styku. Ich priestorová pamäť je dokonca častokrát lepšia, ako tá ľudská, pretože pes si aj po rokoch bude pamätať, kde si zahrabal svoju kosť, či hračku. Samozrejme tomu do vysokej miery pomáhajú aj jeho bystré zmysly a to predovšetkým čuch. Naproti tomu si mnoho ľudí nevie ani spomenúť, čo mali včera na obed.

Pracovná a dlhodobá pamäť

Pracovná pamäť je niečo čo zvyčajne trvá od 5 do 30 sekúnd a bez tejto pamäte sa ľudia ani zvieratá nezaobídu, pretože im to umožňuje pracovať, hľadať potravu, či orientovať sa v priestore. Aj u zvierat však často platí, že si skôr spomenú na veci, ktoré zažili pred rokmi, ako na tie, ktoré robili včera. V tomto smere však hrajú hlavnú úlohu aj emócie, ktoré sú s daným zážitkom spojené. Je jasné, že udalosti pri ktorých došlo k uvoľneniu emócií sa zvieratám aj ľuďom pamätajú omnoho lepšie ako tie, ktoré boli emočne sterilné. A samozrejme sa s dôkladnou dlhodobou pamäťou bohužiaľ stretávame u zvierat, ktoré boli týrané. Majú strach z klobúkov, jedného z pohlaví, palice, či zo zvukov a podobne. Nikdy netušíme, čím si muselo zviera v minulosti prejsť a aké hlboké budú jeho spomienky.

Sú lepšie mačky či psy?

V experimentoch, ktoré sa vykonali s pamäťou oboch zástupcov domácich miláčikov sa dá predpovedať, že psy majú o niečo viac vyvinutú pamäť ako krátkodobú, tak aj tú dlhodobú. To však neznamená, že mačka je zábudlivá, pretože rozdiel niekoľkých sekúnd v podstate nehrá žiadnu rolu. Obaja však majú slabosť pre človeka na ktorého sa zamerajú. Na internete sa dá nájsť množstvo videí, kde sa pes, či mačka stretáva so „svojím“ človekom doslova po rokoch odlúčenia a dokáže si jeho výzor, pach a charakter dokonale zapamätať. To iba potvrdzuje, že emócie v tomto prípade hrajú veľmi významnú úlohu. Aká dlhá je pamäť zvieraťa? Na túto otázku ešte odpoveď nepoznáme. A je veľmi pravdepodobné, že sa jednoznačnej odpovede nedočkáme nikdy.

Komentáre k článkuPridaj komentár: