Majú kone dlhodobú pamäť?

#
 
Posledné výskumy naznačujú, že kone sú na tom s dlhodobou pamäťou veľmi dobre. Pamätajú si všetko. To dobré aj to zlé.
Andrej Jakubík | 10. októbra 2015 o 09:00
Majú kone dlhodobú pamäť?

V ríši zvierat sa ako príklad dlhodobej pamäte zvykne spomínať predovšetkým slon. Tento najväčší suchozemský cicavec ju má skutočne rozvinutú na vysokú úroveň. Často sa preto zvykne hovoriť, že slony nikdy nezabúdajú. Milovníci koní však určite vedia, že aj kone majú podobné vlastnosti vo svojej základnej výbave.

Pamätá si všetko aj po rokoch

Výskumy s dlhodobou pamäťou vždy trvajú dlhodobo. V tomto prípade sa nič nemôže urýchliť. Kôň musí vedieť bezpečne a presne vykonať úlohu na povel alebo popud od cvičiteľa a potom nastáva obdobie, kedy od neho nikto tento povel nevyžaduje. Vedci sledujú, ako kôň obstojí v skúške po rokoch, kedy podobný povel nedostal. A aké je ich počudovanie, keď kôň aj po dlhých rokoch, bezpečne vykoná povel, ktorý sa naučil v minulosti. To je jednoznačný prejav dlhodobej pamäte, ktorou kone disponujú. Za svoj život si toho musia veľa pamätať. Priemerný vek koňa sa pohybuje na úrovni 20 až 25 rokov. To je obrovské množstvo informácií. Bez vynikajúcej dlhodobej pamäte, by kôň nedosahoval tak výnimočne vysokú inteligenciu.

Dobré aj zlé

Výhoda a nevýhoda kvalitnej dlhodobej pamäte koní je fakt, že si bude pamätať nielen chvíle radosti. Spozná svoju obľúbenú osobu, ktorá ho kŕmila a starala sa oňho, ale naopak pozná aj situácie, kedy zažil strach a bolesť. A práve situácie so strachom sú veľmi nebezpečné. Kôň môže aj po rokoch vykonať obranné výpady v prípade, že si spojí aktuálnu situáciu, so skúsenosťou z minulosti, ktorá mu priniesla nepríjemné pocity. To býva často ten pravý dôvod nepochopených výpadov koní, ktoré sa snažia zhodiť jazdca zo sedla.

Kôň
Foto: www.pixabay.com

Kôň je schopný spoznať osobu na ktorej mu záležalo aj po rokoch odlúčenia. Čím sú spomienky pozitívnejšie, tým je pamäť silnejšia.


Na ľudských priateľov nezabudnú nikdy

Ľudia v živote koňa prichádzajú a odchádzajú. Nie je nič výnimočné ak zmení majiteľa aj niekoľkokrát za svoj život. Kôň však patrí medzi najvernejšie tvory na planéte. Sú aj veľmi komunikatívne a udržujú mnoho kontaktov aj s inými koňmi vo svojom stáde, prípade aj s jedincami v iných skupinách. Celoživotné puto nie je v prípade koňa nič výnimočné. Vedci preskúmali návyky desiatok koní, ktoré vedeli bezpečne vykonať úlohu, ktorú im zadala trénerka. Všetko bolo stimulované pomocou chutnej dobroty. Po odlúčení na dobu 8 mesiacov vedeli kone bezpečne vykonať povely, ktoré sa naučili a ktoré od nich niekoľko mesiacov nikto nevyžadoval. Kone sú jednoducho verné, inteligentné a bystré stvorenia. Skleróza však do zoznamu ich vlastností rozhodne nepatrí.

Komentáre k článku


  • Babka, 23. októbra 2015 o 16:26
    Ked si spomínam na detstvo s naším koníkom-naozaj bol pamätlivý-nosila som sa na nom a on vedel bez pokynov mojich vždy prísť domov-nikdy sa nepomýlilPridaj komentár: