Mačky vždy dopadajú na nohy! Skutočne je tak vždy?

#Mačky
 
Ak aj mačka dopadne na všetky svoje štyri labky, tak to neznamená, že aj v tomto prípade nemôže prísť k zraneniu...
Andrej Jakubík | 17. januára 2019 o 13:34
Mačky vždy dopadajú na nohy! Skutočne je tak vždy?

Mačka je veľmi dobrodružný tvor, ktorý sa výšok iba tak nezľakne a nerobí jej problém balansovať trebárs aj na okennej rímse. Každý jeden majiteľ mačky už videl svoju mačku spadnúť pri hre, zoskoku z vyvýšeného miesta, alebo napríklad pri šplhaní na strom. Mačky sú majiteľmi veľmi flexibilného ochranného skeletu, ktorý im ponúka vynikajúcu pohyblivosť a odolnosť voči pádom. Ale mnohokrát, pozícia, ktorú zviera dosiahne v okamihu, keď sa dotýka zeme, závisí aj od výšky, z ktorej padá.

Ak mačka nemá dostatok času na to, aby prevrátila svoje telo skôr, ako dopadne na zem, môže sa vážne zraniť. Akýkoľvek pád tak môže predstavovať riziko pre mačacie zdravie a nielen to.

Zdroj: Youtube

Ak aj mačka dopadne na všetky svoje štyri labky, tak to neznamená, že aj v tomto prípade nemôže prísť k zraneniu. Skrátka, záruka bezpečného dopadu tu nie je nikdy a mačka každým skokom podstupuje riziko.

Okrem toho si treba uvedomiť, že mačky v sebe rozvíjajú tento inštinktívny reflex orientácie nazývaný "narovnávanie" (rýchlo sa otočiť okolo svojej vlastnej osi), v treťom týždni života. Preto sú pády mimoriadne nebezpečné hlavne pre mačiatka. Pádom sa však treba vyhýbať počas celého života zvieraťa. Aj keď to niekedy vyzerá komicky, tak mačka si dokáže veľmi ublížiť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: