Mačka dokáže ucítiť zvýšený obsah oxidu uhoľnatého!

#Mačky
 
Mať doma za člena rodiny práve mačku, je niekedy obrovská výhra. Obzvlášť v prípade, že ako jediná dokáže vycítiť blížiaceho sa zabijaka!
Andrej Jakubík | 3. januára 2018 o 11:00
Mačka dokáže ucítiť zvýšený obsah oxidu uhoľnatého!

Skutočné udalosti, ktoré sa stali ešte začiatkom leta v USA mali za následok prehodnotenie mačky "iba" ako domáceho miláčika. Majitelia a milovníci týchto krásnych zvierat mi iste dajú za pravdu, že mačka v sebe skrýva obrovský potenciál, ktorého silu si uvedomíme až vo chvíli, keď nám doslova zachráni život.

Oxid uhoľnatý je bezfarebný plyn, ktorý je navyše aj bez zápachu. Ak k tomu prirátame jeho smrteľné účinky na všetky cicavce, tak tu máme dokonalého zabijaka, ktorého odhaliť dokáže iba detektor snímajúci jeho hodnoty. Ako sa však zdá, tak dar jeho presnej identifikácie má v krvi aj mačka.

Koncom apríla tohto roku sa matka a jej dve deti v istom mestečku Holly Springs v Severnej Karolíne dostali do nemocnice po tom, čo vdýchli do svojho tela vyššie množstvo tohto zákerného plynu. Čo ich zachránilo pred istou smrťou? Jedno z detí si totiž všimlo, že ich mačka sa správa veľmi podivne a vyludzuje zvláštne zvuky. Toto pozorovanie ich priviedlo k poznaniu, že sa v ich okolí zrejme vyskytuje skryté nebezpečenstvo a preto sa rozhodli priestor opustiť. To sa ukázalo ako veľmi rozumný ťah, ktorý žene a jej dvom deťom zachránil život.

Ak si uvedomíme, že mačka má 5 až 10 krát väčší objem čuchového epitelu ako človek, tak prídeme k poznaniu, že pravdepodobne dokáže zachytiť istý náznak nebezpečenstva a bude sa snažiť utiecť do bezpečia. Sledujte preto správanie svojej mačky. Niekedy dokáže aj podobný malý náznak zachrániť ľudský život.

Komentáre k článkuPridaj komentár: