Mačka alebo kocúr?

#Mačky
 
Chcete mačku alebo kocúra a neviete si vybrať? Čo je lepšie samec alebo mačacia samička?
Antje Breuer, kniha Mačky | 3. marca 2014 o 09:10
Mačka alebo kocúr?

O kocúroch sa hovorí, že sú oddanejší a človeku bližší ako mačky. Môže to byť však aj inak. Ak vám nezáleží na potomkoch, je v zásade jedno, či sa rozhodnete pre kocúra, alebo pre mačku.

Keď nechcete sebe a mačke spraviť zo života peklo, dajte zviera po dosiahnutí pohlavnej zrelosti vykastrovať. Vďaka pokrokom vo veterinárnej medicíne je to dnes pri mačkách rovnako bezproblémové ako v prípade kocúrov.

Sterilizácia alebo kastrácia?

Kastrovaný kocúr je prítulnejší, pokojnejší, nepotuluje sa už toľko a najmä redukuje nepríjemné striekanie, ktorým značkuje svoj revír. Kastrovaná mačka už neroluje.

Neviete si vybrať mačku? Čítajte: Ako si vybrať mačku

Kastrácia kocúrov žijúcich v bytoch je nevyhnutná, keďže pach pri značkovaní je po čase neznesiteľný. Kto dovolí nekastrovanému kocúrovi voľne sa potulovať, pohnevá si nielen susedov, ale sa zahráva aj so životom zvieraťa. Keď sa vevykastrovaný kocúr prechádza po ľúbostných chodníčkoch, nič ho už nezadrží a takpovediac bezhlavo sa rúti do nebezpečenstva.

Keď sme mačku iba sterilizovali, nebude mať potomkov, ale viackrát do roka bude rolovať (prevaľovať sa s prenikavým vreskotom). V tom čase menej žerie, váľa sa a a vydáva strašné zvuky. Týmto nepríjemným scénam predídete včasnou kastráciou.

Kniha Mačky
Tento článok je prevzatý z knihy Mačky od autorky Antje Breuer s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: