Mačacia nádcha

#Mačky
 
Aj mačička môže dostať infekciu horných dýchacích ciest. V tomto období To nie je žiadna zriedkavosť.
Andrej Jakubík | 26. januára 2016 o 12:00
Mačacia nádcha

Čo spôsobuje infekciu?

Rovnako ako v prípade ľudí, tak aj v prípade mačiek je to jeden alebo viacero vírusov, prípadne baktérií. Z rodiny vírusov je to najčastejšie mačací herpesvírus typu 1 a mačací kalicivírus. A z baktérií sa najčastejšie stretávame s baktériou Chlamydophila felis a Bordetella bronchiseptica. Častý je aj priebeh viacerých ochorení súčasne, pričom iba málokedy je pôvodcom len jeden druh baktérie / vírusu.

Nos a hrdlo

Príznaky infekcie horných dýchacích ciest sa najčastejšie objavujú v oblasti nosa a hrdla. lokálne zápaly na týchto miestach sú typickým príznakom. Okrem toho sa vyskytuje aj zápal spojiviek, výtok z nosa a v prípade herpesvírusu sa dostavujú aj malé vriedky v ústnej dutine. Okrem toho je tu samozrejme nechutenstvo (následná anorexia), zvýšená teplota, letargia a aj zväčšené lymfatické uzliny.

Ako sa mačička nakazí?

Infekcie horných dýchacích ciest sú veľmi nákazlivé a prenos je možný mnohými spôsobmi. Jednak priamym kontaktom mačky s nakazenou mačkou alebo pri kontakte s predmetmi na ktorých sa uchytili choroboplodné zárodky. Najčastejšie je to však priamym kontaktom mačky s mačkou, kde sa prenášajú sliny a iné telesné tekutiny. Vedecky dokázaný je aj prenos od nakazenej mačky na narodené mačiatka.

Aká je inkubačná doba?

Ak sa mačička nakazí, tak trvá približne 2 až 8 dní, pokiaľ sa prejavia prvé príznaky. Infekcia horných dýchacích ciest nie je žiadne závažné ochorenie. Spravidla ochorenie trvá jeden až tri týždne, ale je potrebné zdôrazniť, že počas tohto obdobia je mačka prenášačom ochorenia na iné mačky ale aj na iné zvieratá a dokonca aj na človeka.

Ako infekciu liečime?

Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia nekomplikovaný a preto je liečba možná aj doma po dohovore s veterinárnym lekárom. Liečenie infekcie priamo závisí na príznakoch ktoré mačička má. Ak sa prejaví hnisavý zápal na oku, tak spoľahlivo pomôžu očné kvapky. Ako prevenciu sa môžu podávať široko spektrálne antibakteriálne lieky, ktoré síce nezaberajú na vírusové ochorenia, ale môžu zabrániť sekundárnej bakteriálnej infekcií.

Okrem iného veľmi dobre pomáha aj zvýšenie vlhkosti prostredia v ktorom mačka žije. Aspoň krátkodobý pobyt v kúpeľni, kde vytvoríme vlhké prostredie im dokáže veľmi pomôcť v boji s ochorením. Samozrejme sa dajú použiť aj rôzne zvlhčovače vzduchu a dbáme aj na to, aby nebola miestnosť prekúrená.

A nakoniec nezabudnite na ďalšiu podstatnú vec, ktorou je chuť do jedla. Počas ochorenia má mačka obmedzený čuch a preto aj zníženú chuť do jedla. Starostlivo dbajte na to, aby mala dostatok potrebnej výživy, inak hrozí podvýživa a iné komplikácie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: