Má váš pes málo pohybu? 6 príznakov, ktoré sa oplatí si všímať!

#Psy
 
Málo pohybu? Stačí si všímať týchto 6 jednoduchých príznakov.
Andrej Jakubík | 1. januára 2018 o 10:00
Má váš pes málo pohybu? 6 príznakov, ktoré sa oplatí si všímať!

Dostatok pohybu je pre psa rovnako dôležitý ako pre človeka. Jeho nedostatok sa prejavuje ako nadváha, frustrácia, depresia a sklony k poškodzovaniu okolia. Pes má svoje potreby, ktoré ovplyvňuje jeho vek, plemeno a zdravotný stav, ktorý niekedy ani vyšší stupeň fyzickej aktivity nedovoľuje. Mladšie ročníky psov sa pohybujú viac a častejšie ako tie staršie. To platí pravdepodobne u všetkých zvierat, človeka nevynímajúc.

Prvým príznakom je ako inak, nadváha. Ak si všimneme, že pes pribral na váhe, tak to rozhodne neberieme na ľahkú váhu. Dôležitosť pravidelného váženia netreba pripomínať a rovnako tak ani pravidelné návštevy veterinára, ktorý dokáže určiť príčinu zmeny váhy. Niekedy je príčina veľmi jednoduchá. Aj psie maškrty majú ten povestný zlovestný účinok na váhu zvieraťa.

Všímajte si deštruktívne správanie, ktoré si pes vyberá napríklad na topánkach, nábytku, vôdzke a iných častiach zariadenia obydlia. Okrem iného to samozrejme môže znamenať aj nedostatok pohybu. Nadbytok energie si potom pes vybíja na svojom okolí. Okrem iného sa môže dostaviť aj zvýšená agresivita voči človeku samotného, či proti iných psov a zvieratám. Podobné zmeny inak pokojného psa rozhodne neberte na ľahkú váhu.

A ďalší príznak nedostatku pohybu je práve depresia v rôznych stupňoch rozvoja. Ak ste si na svojom psovi všimli zmenu jeho správania, tak hľadajte príčinu. Depresia u psov sa prejavuje zmenou povahy na utiahnutú. Pes, ktorý sa predtým tešil na vychádzky, už svoju radosť nedokáže prejaviť tak úprimne ako predtým. Pes prestane mať radosť zo života a jedným z príčin depresia je práve nedostatok pohybu. Pes s vami prestane spolupracovať a práve to je moment, kedy musíte urobiť ďalší rázny krok aby ste ho dokázali zachrániť. Prechádzka a trocha pohybu na začiatok nie je zlá liečba aj prevencia.

Nedostatok pohybu sa ale naopak môže prejavovať aj zvýšenou hyperaktivitou. Za týmto javom je práve skutočnosť, že pes nemá dostatočný prísun pohybu, aby dokázal vybiť svoje batérie na minimum. Ak má pes nadmerné množstvo energie, tak skúste zvýšiť frekvenciu aj dĺžku prechádzok a možno v prípade vhodných podmienok nie je na škodu ponúknuť psovi aj spestrenie v podobe plávania, či inej športovej aktivity.

Príznak nedostatku pohybu je strnulosť svalstva, bolesť pri pohybe, či krátka výdrž pri bežnej prechádzke. Ak je to iba následok nedostatku pohybu, tak sa situácia zlepší sama od seba v priebehu niekoľkých dní, najviac týždňov po nabehnutí na nový systém pohybu. Ak však zmena nenastane, tak vyhľadajte veterinára, pretože bude potrebné zistiť príčinu bolesti a krátkej výdrže.

Pes si dokáže pozornosť svojho majiteľa dokonale uzurpovať a niektorí dokonca v tomto smere vyvinuli aj vlastný dorozumievací systém v podobe kňučania a iných zvukových prejavov. Pes, ktorý nemá dostatok pohybu sa dokáže aj sám ozvať a jeho kňučanie by sme rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Ale povedzme si úprimne, niektorým majiteľov psov, to nedocvakne ani v prípade, že ich pes sedí pri vchodových dverách s vôdzkou v zuboch a úpenlivo dáva kňučaním najavo svoje potreby. Každý jeden majiteľ psa by mal vedieť spozorovať základné potreby svojho miláčika. A ak to nedokáže, mal by sa zrejme poobzerať po inom spoločníkovi. Čo takto napríklad po vodnom lastúrnikovi?

Komentáre k článkuPridaj komentár: