Lymská borelióza u psov

#Psy
 
Máte psa? Doprajete mu prechádzaky po poliach a lesoch? Končia sa tieto prechádzky zvyčajne aj objavením kliešťov?
Andrej Jakubík | 11. júla 2019 o 11:08
Lymská borelióza u psov

Máte psa? Doprajete mu prechádzky po poliach a lesoch? Končia sa tieto prechádzky zvyčajne aj objavením kliešťov? Buďte opatrní a chráňte ich pred týmito ektoparazitmi. Kliešte môžu prenášať mnohé choroby, dokonca ešte pred ich skorým odstránením.

Jedným z najčastejšie sa objavujúcich chorôb, ktoré klieše prenášajú na psov je psia borelióza alebo lymská choroba. Prečítajte si tento článok, aby ste zistili fakty o Lymskej chorobe psov, príznakoch a samozrejme liečbe.

Čo je psia borelióza?

Toto ochorenie, známe tiež ako Lymská choroba, je spôsobené baktériou, konkrétne nazývanou Borrelia burdogferi. Prenáša sa kliešťami rodu Ixodes . Toto ochorenie je známe už od roku 1984.

Borelióza psov spôsobuje niekoľko hlavných zdravotných problémov, ale v zásade, ak je diagnostikovaná včas a je podané vhodné antibiotikum, ochorenie môže byť prekonané bez následkov. Klinický obraz v sebe zahŕňa niekoľko zdravotných problémov, ale hlavne spojených s artritídou, deformáciou kĺbov, problémami so srdcom, obličkami a horúčkou.

Príznaky lymskej choroby u psov

Príznaky môžu trvať niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov. Pri tejto chorobe sú veľmi široké a často nešpecifické príznaky a môžu existovať psi, ktorí ich nebudú vykazovať aj napriek tomu, že ochorením trpia. Môže sa stať, že sa objavia len niektoré menšie symptómy, ako napríklad krívanie, čo si takmer nikdy nespájame s napadnutím kliešťa. Medzi ďalšie príznaky patria okrem iného aj:

• Opakujúce sa poruchy spôsobené zápalom kĺbov. Mnohokrát to trvá iba niekoľko dní a potom problém pominie. Ale po niekoľkých týždňoch sa zápal vracia. Krívanie môže byť buď na rovnakej nohe alebo sa môžu nohy meniť. Niekedy sa dokonca krívanie objaví aj na dvoch nohách naraz.

Artritída a deformácia kĺbov.

Horúčka, slabý apetít do jedla a depresia, čo je zvyčajne následok zápalu kĺbov.

Stuhnutý chrbát.

• Citlivosť na dotyk, bolesť svalov a kĺbov. Pes sa pohybuje veľmi málo a pri pohybe vykazuje príznaky bolesti.

• V oblasti uhryznutia kliešťom môže byť zápal alebo podráždenie sprevádzané zápalom povrchových lymfatických uzlín v okolitej oblasti.

Problémy s obličkami, ktoré v prípade neliečenia, môžu viesť k nefritíde a skončiť ako celkové zlyhanie obličiek. V tomto prípade sa dostavia aj iné príznaky ako je vracanie, hnačka, úbytok hmotnosti, nechutenstvo, zvýšená smäd a močenie. Typickým príznakom je aj hromadenie tekutiny v bruchu a tkanive, najmä pod kožou a na nohách.

Karditída alebo inak aj zápal srdca. Tento príznak sa vyskytuje zriedkavo a zvyčajne iba v závažných prípadoch.

• Nastať môžu aj poruchy centrálneho nervového systému, pričom aj toto je menej častý príznak, ktorý sa vyskytuje iba v závažných prípadoch.

Diagnostika boreliózy u psov

Ak sa rozhodneme pre návštevu veterinára, pretože sme zaregistrovali jeden alebo viac z uvedených príznakov, musíme podrobne vysvetliť mnohé veci. Čo presne ste spozorovali, aké aktivity ste vykonali v poslednej dobe a na ako mieste a ďalšie možné zdravotné problémy vášho psa, ktoré sa objavili v poslednej dobe.

Okrem všetkých informácií bude musieť veterinárny lekár otestovať psa, aby vylúčil alebo potvrdil možné príčiny symptómov. Pravdepodobne sa vykonajú testy krvi a moču.

Ak to veterinárny lekár považuje za potrebné, vykonajú sa aj iné testy na pomoc pri určení diagnózy. Napríklad to môže byť extrakcia tekutiny zo zapálených kĺbov, ktorá sa podrobí analýze, ultrazvuk a röntgenové vyšetrenie a pod.

Prognóza tohto ochorenia je dobrá, ak je správne diagnostikovaná a okamžite liečená.

Liečba lymskej choroby u psov

Liečba psie boreliózy bude závisieť od postihnutých orgánov a častí tela a od toho v akom štádiu ochorenie je. Po prvé, sa musia podať antibiotiká a náš štvornohý priateľ sa na určitú dobu musí vyhýbať namáhavej činnosti.

Antibiotiká odporúčané veterinárnym lekárom budú určite sprevádzané aj niektorými liekmi proti bolesti.

Zvyčajne sa po podaní antibiotík pozoruje zlepšenie akútneho zápalu kĺbov v priebehu niekoľkých dní. Celková liečba by mala trvať aspoň mesiac, hoci všetko bude závisieť od závažnosti ochorenia.

Prevencia lymskej boreliózy u psov

Jedinou prevenciou Lymskej choroby u psov je prevencia psa pred napadnutím kliešťa. Preto je dôležité, aby ste nezabudli aplikovať vhodné antiparazitiká podľa odporúčania veterinára. Či už sú vo forme pipiet, obojkov atď.

Je veľmi dôležité, aj v prípade použitia antiparazitárnych prípravkov po každej prechádzke v zalesnenom prostredí, trávnatých poliach, záhradách a parkoch, preskúmať celé telo vášho domáceho maznáčika.

V prípade, že nájdeme kliešťa, musíme ho extrahovať s maximálnou citlivosťou a zabezpečiť, aby žiadna časť kliešťa neostala skrytá v pokožke psa.

Je dôležité, aby kliešte boli odstránené v ten istý deň, pretože čím dlhšie parazitujú na našom zvieratku, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa do tela psa dostanú ochorenia, ktorá veľmi komplikujú život.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: