Lipicáni. Kone s modrou krvou.

#
 
Máloktoré plemeno koňa má tak aristokratickú minulosť, ako práve lipicán.
Andrej Jakubík | 8. novembra 2015 o 19:55
Lipicáni. Kone s modrou krvou.

V 16 storočí sa zrodilo plemeno koňa, ktoré dnes patrí medzi svetovú špičku. Španielska jazdecká škola vo Viedni je dôkazom toho, že Lipicán je niečo viac ako kôň.

Spanische Hofreitschule

Španielska jazdecká škola je najstaršia škola svojho druhu. Jej sídlo je na zámku Hofburg, ktorý v minulosti patril Habsburgovcom. 20 septembra 1565 sa po prvý krát objavila zmienka o tejto inštitúcií, ktorá tak tento rok oslávila už 450 rokov svojho fungovania. A jej popularita neustále stúpa o čom svedčia aj na niekoľko mesiacov dopredu vypredané predstavenia.

Lipicánsky kôň

Toto plemeno koňa je vo svojej podstate veľmi odolným a často sa stáva, že v jazdeckej škole vystupujú aj kone, ktorých vek je 25 rokov. Dlhoveký, mierumilovný a veľmi učenlivý. To sú tri prívlastky tohto plemena, ktoré ho sprevádzajú od jeho vzniku až po súčasnosť. Jedná sa o jedno z najstarších plemien koní na starom kontinente a miesto jeho vzniku dalo meno celému plemeno. Žrebčín Lipica v Slovinsku funguje nepretržite od roku 1580.

Prežili obe svetové vojny

Aj keď oba konflikty na starom kontinente mali pre kone doslova katastrofálny dopad, tak sa naplno prejavila ich húževnatosť a odolnosť. V niektorých oblastiach kam boli pred vojnou presunuté ich z pôvodných stoviek kusov ostalo iba niekoľko desiatok. Týmto spôsobom sa ale Lipicánsky kôň dostal do celej Európy a dokonca aj do južnej Afriky.

Od čiernej až po snehovú bielu

Žriebä sa rodí takmer čierne, ale postupným vekom sa jeho farba mení až na snehovo bielu. Nie je to však krátky proces, pretože táto premena trvá niekedy aj viac ako desať rokov. Príležitostne sa v chove vyskytnú aj kone hnedej farby, ktoré sú však z chovu vyradené. Ale jeden z nich dostane šancu zažiariť. Práve španielska škola na zámku Hofburg má jednu zaujímavú tradíciu. Medzi ich koňmi vždy nájdete jedného hnedáka. Pôvod tejto tradície je nejasný. Priemerný vek sa v prípade lipicána pohybuje okolo 30 rokov, čo rozhodne nie je málo.

Inteligent, ktorý nerád behá časovku

Lipicánsky kôň sa vyznačuje vysokou inteligenciou, ktorá prirodzene rastie s vekom. Aj keď sa jedná o obratného koňa, tak jeho telo nie je stavané na rýchlu jazdu. Psychicky vyrovnaný a pokojný Lipicán skrátka nepovažuje rýchlosť za rozhodujúcu a preto by si z neho mali brať príklad mnohí účastníci cestnej premávky. Tento kôň si skrátka ide svojím tempom, čo sa mu v dejinách iba vyplatilo. Zástupcovia plemena dokonca pravidelne súťažia aj pod olympijskými piatimi kruhmi.

Zaujímavosťou je názov Lipica, ktorý vznikol odvodením od lipy, ktorá je symbolom Slovinska. Zamestnanci žrebčína zasadia nový lipový strom, vždy pri narodení nového prírastku. O pôvod plemena sú už dlhé roky v spore Rakúsko a Slovinsko, pričom obe krajiny považujú Lipicánskeho koňa za svoj národný poklad.

V jeho tele prúdi Španielská a Talianská krv, ktorá dáva preniknúť jeho temperamentu. V minulosti to bol kôň aristokratov, ktorí sa takto pýšili svojím postavením. Obľúbila si ho aj vyššia šľachta a neskôr si toto plemeno podmanilo celý svet. Veľkým nadšencom ich chovu bol aj František I, manžel Márie Terézie. V modernejších dejinách patril medzi obdivovateľov Lipicánskeho koňa napríklad Tomáš Garrigue Masaryk.

Komentáre k článkuPridaj komentár: