Leto je v plnom prúde. Nepodceňujte pitný režim u psa!

#Psy
 
Viete, koľko vody by mal váš pes za deň vypiť? Platia pravidlá a pomery ako u človeka?
Andrej Jakubík | 23. júla 2018 o 08:59
Leto je v plnom prúde. Nepodceňujte pitný režim u psa!

Viete, koľko vody by mal váš pes za deň vypiť? Platia pravidlá a pomery ako u človeka? Príjem tekutín, ktoré zabezpečia psovi bezpečné fungovanie organizmu v horúcich letných mesiacoch záleží na mnohých faktoroch. Čítajte ďalej a dozviete sa možno opäť niečo nové.

Pozerajte sa na stravu

To, koľko vody váš pes potrebuje je okrem iného aj otázka toho, aké jedlo konzumuje. Celkovo si jedlo rozdelíme do troch skupín. Mokré a konzervované jedlo sa síce môže zdať, ako dobrá voľba, ale opak je pravdou. Psa jednoducho nemôžeme držať iba na podobnej strave. Riskujeme tým nielen obezitu (konzervované potraviny obsahujú množstvo skrytých tukov). Pes však v tomto prípade logicky nepotrebuje zvýšený príjem tekutín. Potom je tu polosuchá strava, ktorá sa môže zdať ako zlatá stredná cesta. Pes síce neprejavuje navonok smäd, ale tekutina v potrave rozhodne nepokryje jeho dennú potrebu. A nakoniec je tu suché jedlo, ktoré je zrejme to najbežnejšie používané pre svoju jednoduchosť, ľahké skladovanie a pomerne presné dávkovanie. Pes v tomto prípade rozhodne potrebuje dodatočne prijať zvýšený objem tekutín. Aký by mal byť jej minimálny objem? V prípade suchého krmiva stačí použiť koeficient 2,5 , ktorým vynásobíme objem potravy a dostaneme optimálne množstvo vody.

Nemusíme hovoriť o tom, že voda by mala byť vždy čerstvá. Neodporúča sa voda dažďová, úžitková, alebo studničná, ktorá nebola testovaná na obsah nebezpečných látok ako je napríklad neviditeľný zabijak, dusičňan.

Dnes nie je problémom zaobstarať si kvalitne misky na vodu a dokonca aj tie, ktoré majú zabudované filtrovanie a chladenie.

Nezabudnite, že miska s vodou je povinná výbava pri každej vonkajšej aktivite počas leta. Dokonca aj mnohé nákupné centrá už na túto potrebu myslia a svoje priestory vybavujú miskami s vodou.

O tom, aké parametre by mala miska spĺňať sa dočítate v najbližšom článku. Sledujte nás a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: