Kurča ako domáce zviera

#
 
Uvažovali ste niekedy o kurčati, ako o domácom miláčikovi? Že nie? Tak vedzte, že niektorí ľudia takto uvažujú.
Andrej Jakubík | 7. júna 2019 o 18:02
Kurča ako domáce zviera

Uvažovali ste niekedy o kurčati, ako o domácom miláčikovi? Že nie? Tak vedzte, že niektorí ľudia takto uvažujú a kura domáce sa uhniezďuje medzi skupinu netradičných domácich zviera na svoje pevné miesto. A ľudia to nerobia iba pre čerstvé vajíčka.

Ak chcete chovať kurča ako domáce zviera, musíte mať k dispozícii vonkajší priestor, pretože v bytových podmienkach prebieha chov hrabavej hydiny veľmi problematicky. Nikdy, ale skutočne nikdy by ste nemali držať sliepky, alebo kohúta v uzavretej klietke, podobne ako to robí drvivá väčšina slovenských producentov vajíčok.

Ak si chcete vychovať kurča ako miláčika, môžete skúsiť využiť pre svoj prospech jednu veľmi zaujímavú vlastnosť, ktorou je schopnosť malých kuriatok zafixovať si v pamäti osobu, ktorá je v ich blízkosti v okamihu vyliahnutia. Túto osobu kuriatko identifikuje ako svoju matku. Túto osobu potom nasledujú, dôverujú jej a napodobňujú jej správanie.

Ako sa dostať ku malému kurčiatku? V obchode ich väčšinou nenájdete, pretože tu v klietkach lietajú iba skutočné exoty a niekedy sa u prebehne japonská prepelička. Použite internet na vyhľadanie niekoho vo vašom okolí, kto predáva oplodnené vajíčka. Rovnako je na internete aj množstvo návodov na to, ako doma vajíčka inkubovať. Novonarodené mláďa vás bude považovať za svoju matku. To výrazne uľahčí jeho tréning, ale kŕmenie a starostlivosť o tak malého tvora si vyžaduje pomerne vysoké úsilie a zodpovednosť.

Druhá možnosť je zadovážiť si kurča, ktoré vychovala matka a ktoré je už samostatné. Nepotrebuje teda tak vysokú starostlivosť ako kurča v prvom prípade. V prípade kurčiat matka rozhoduje o tom, či sú už mladé kurčatá samostatné. Matka dokáže vycítiť ten správny čas a dokonca môže začať mladé odháňať a útočiť na ne zobákom. Takéto mláďa vás však nikdy neuzná za svoju matku. To však neznamená, že sa z neho nemôže stať ideálny domáci maznáčik.

V prípade kurčaťa hrá veľmi významnú úlohu aj pohlavie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sliepky sú na to z pohľadu skrotenia lepšie ako kohúti. Sliepka za sebou nemá tak dôkladnú domestikáciu ako napríklad pes, preto vás bude veľmi často považovať za predátora a nie za kamaráta.

Čo potrebujete mať, ak chcete kurča ako domáce zviera?

Je nevyhnutné, aby ste kurča domáce chovali vo vonkajších podmienkach. Malo by žiť v spojení s pôdou, pretože tá absorbuje trus a premení ho na vcelku efektívne hnojivo. Upratovanie po kurčatách môže byť inak nikdy nekončiacou prácou!

Kurčatá potrebujú prístrešok, takže v tomto priestore budete musieť umiestniť aj chránenú a pohodlnú ochranu proti dažďu a poveternostnými podmienkami. Na bezpečnosť kurčiat myslite z každého pohľadu a uvedomte si, že takmer všetky okolité zvieratá predstavujú pre kurča nebezpečenstvo. Potkan, lasica, mačka, pes, ale ako dravý vták dokážu kurča poraniť, či dokonca usmrtiť. Našťastie, ak urobíme všetky opatrenia, tak sa toto riziko zrúti na mizivé minimum. Priemerná životnosť domácich kurčiat sa pohybuje od 5 do 10 rokov v závislosti od plemena a podmienok, ktoré im pripravíme. Je to teda zviera na podobne dlhé obdobie ako mnoho plemien psov. Preto si ich zaobstaranie dobre rozmyslite, pretože aj kurča má svoju osobnosť, potreby a city...

Komentáre k článkuPridaj komentár: