Kúpanie potkana. Ako na to?

#Hlodavce
 
...potkany sú veľmi chúlostivé zvieratá, ktoré si vyžadujú jemné a opatrné zaobchádzanie.
Andrej Jakubík | 28. decembra 2018 o 10:57
Kúpanie potkana. Ako na to?

Ak ste sa rozhodli prijať domáceho potkana do vašej rodiny, možno sa zaujímate aj o to či môže plávať a kúpať sa. Koniec koncov, potkany sú veľmi chúlostivé zvieratá, ktoré si vyžadujú jemné a opatrné zaobchádzanie.

Vzhľadom na malú veľkosť potkanov a ich tendenciu utekať z vody, existujú niektoré metódy a veľmi užitočné triky, ktoré môžete použiť pri pokuse o kúpanie vášho potkanieho domáceho maznáčika. Prinášame vám niekoľko tipov a trikov, ako urobiť z kúpania pozitívny zážitok a nie traumu.

Váš potkan a jeho prvý kúpeľ

Ak chcete dať vášmu maznáčikovi prvý kúpeľ, odporúčame to urobiť v lete. Týmto spôsobom a v tomto období bude váš potkan s väčšou pravdepodobnosťou akceptovať vodu a bude ju považovať za niečo pozitívne a príjemné.

Ak nemôžete čakať na leto, použite malú nádobku s teplotou vody od 37 ° C - 38 ° C a prispôsobte mu kontakt s vodou, ktorá by mala byť vždy na komfortnej teplote.

Ako často by sa mal potkan kúpať?

V prípade potkanov je menej určite viac. Čím menej častejšie sa bude kúpať, tým lepšie.

Pri kúpaní potkana sa totiž z jeho pokožky a srsti strácajú niektoré prírodné oleje, ktoré sú vylučované samotným telom potkana a ktoré majú za úlohu ho chrániť. Zviera bude potom prinútené produkovať nové oleje, ktoré však budú mať silnejší zápach. Kúpte preto svojho potkana nie viac ako raz do mesiaca.

Kúpanie potkana prvýkrát? Tu je niekoľko tipov

Prvý kúpeľ pre domáceho potkana môže byť vykonaný až keď je vaše zviera zvyknuté na styk s vodou. V opačnom prípade mu bude voda spôsobovať stres a bude sa snažiť uniknúť z jej dosahu. Až po tom, ako to potkan samotný dovolí, ho môžete začať umývať špecifickými výrobkami pre malé hlodavce. Tie nájdete v každom lepšom obchode so zvieratkami.

Budete potrebovať tieto veci:

• Šampón pre hlodavce

• Bazén, alebo inú vodnú nádrž na ktorú je potkan už zvyknutý

• 2 - 3 malé uteráky

Nájdite si bezpečné miesto, v ktorom, ak sa potkan pokúsi utiecť a uspeje, nebude padať z veľkej výšky. Najlepšie je malé a pokojné miesto, kde sa váš domáci potkan nebude báť. Ak sa pri tejto činnosti bude cítiť stresovaná, tak celkom určite kúpanie znenávidí. Napríklad veľké umývadlo je tiež dobré riešenie.

1. Začnite kúpanie tým, že necháte potkana samého prísť do kontaktu s vodu.

2. Keď je pokožka úplne namočená (samozrejme s výnimkou hlavy), začnite starostlivo nanášať šampón pre hlodavce. Odporúčame začať od zadných končatín a pohybovať sa smerom k hlave.

3. Uistite sa, že potkan nemá šampón v očiach, alebo ušiach.

4. Ako náhle ste dôkladne votreli šampón, opláchnite ho veľkým množstvom vopred pripravenej vody z džbánu.

5. Nakoniec umiestnite svojho potkana na uterák a opatrne ho začnite sušiť.

Jednoduché však? Dávajte pozor na prievan, podchladenie a teplotné šoky. Tu je video ako inšpirácia:

Komentáre k článkuPridaj komentár: