Ktoré rastliny sú jedovaté pre psa?

#Psy
 
...je pokojne možné, že jednu z tých jedovatých máte doma a jej účinkoch ste doposiaľ ani netušili...
Andrej Jakubík | 14. júla 2018 o 08:17
Ktoré rastliny sú jedovaté pre psa?

Izbové rastliny sú často skrytými zabijakmi. Je pokojne možné, že jednu z tých jedovatých máte doma a jej účinkoch ste doposiaľ ani netušili. Ponúkame vám zoznam tých najznámejších izbových rastlín, ktoré by sa nikdy nemali dostať do blízkosti psa.

- Marihuana síce nepatrí do skupiny smrteľne nebezpečných rastlín, ale na organizmus psa má táto rastlina veľmi neblahý účinok. Pri pokusoch sa zistilo, že ak pes dostane maximálnu dávku, tak dokáže upadnúť do bezvedomia až na dobu troch dní. Po konzumácií marihuany je pes zmätený, má nepravidelnú srdcovú frekvenciu a môže trpieť závratmi a triaškou.

- Ľalia tiež nie je smrteľne nebezpečná, ale u psa dokáže spôsobiť triašku, letargiu a zažívacie problémy spojené so zvracaním a bolesťou brucha. Návšteva veterinára je často krát nutná.

- Cykasová palma je často súčasťou mnohých záhrad a preto sa kontaktu so psom niekedy nedá zabrániť. Palma obsahuje jed zvaný cycasín a ten spôsobuje hnačky a zvracanie. V pokročilom štádiu sú zasiahnuté aj životne dôležité orgány a môže nastať smrť.

- Narcis a Azalka. Obe dokážu spôsobovať tráviace problémy, hnačky, nadmernú tvorbu slín a triašku. Môže však spôsobiť j srdcovú zástavu a záchvaty.

- Dieffenbachia je druh izbovej rastliny, ktorá je chronicky známa ako jedovatá. Často sa však na jej účinky zabúda aj napriek tomu že je pomerne nebezpečná práve z dôvodu, že dokáže pôsobiť na telo psa aj bez jej požitia. Spôsobuje doslova popáleniny, pľuzgiere, podráždenie a zápal. V pokročilom štádiu dochádza aj k respiračným zlyhaniam.

- Malá a nenápadná rastlinka zvaná cyklamén perzský je malý, ale rovnako nebezpečný. Nebezpečná látka sa volá cyklamín. Spôsobuje bolesti brucha, silné hnačky a v pokročilom štádiu dokonca zlyhanie obličiek a dočasnú paralýzu.

- A nakoniec tu máme oleander. Všetky časti tejto rastliny sú jedovaté a spôsobujú gastrointestinálne problémy, hnačky, záchvaty, horúčky a zlyhanie centrálneho nervového systému. V pokročilo štádiu nastáva zlyhanie srdca a smrť.

Poznáte základné príznaky otravy a viete čo robiť ak s objavia? O tom si povieme niečo viac v nasledujúcom článku. Dovtedy si určite uložte mobilné číslo na svojho veterinára. Je to základný kameň pre rýchle reakcie a nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: