Ktoré plemeno psa je najrýchlejšie?

#Psy
 
V tomto prípade nesedí prirovnanie, že čím väčší, tým rýchlejší. V našom zozname nájdeme aj malé plemená, ktoré dokážu zmiznúť z miesta činu takmer hneď
Andrej Jakubík | 11. mája 2018 o 14:00
Ktoré plemeno psa je najrýchlejšie?

Pri výbere plemena psa sa táto vlasnosť určite nedostáva medzi tie rozhodujúce. Rýchlosť psa a jeho akcelerácia je iba akási istá forma pridanej hodnoty, ktorú dostaneme spolu so svojim miláčikom. Ani v tomto prípade nesedí prirovnanie, že čím väčší, tým rýchlejší. V našom zozname nájdeme aj malé plemená, ktoré dokážu zmiznúť z miesta činu takmer hneď.

Plemená s rýchlosťou do cca 48 km za hodinu

Nemecká doga je plemeno, ktoré dokáže dokonale vzbudiť rešpekt už iba svojím zjavom. Patrí však aj medzi tie plemená, ktoré sú najrýchlejšie. Nemecká doga je najväčšie psie plemeno planéty a jeho domovinou je práve Nemecko, ale psy podobného vzhľadu a veľkosti boli nájdení už na viac ako 3000 rokoch starých rytinách zo starovekého Egypta. Veľký a rýchly. Nájde sa iné plemeno psa, kde by lepšie sedelo prirovnanie „slon v porceláne“?

Do nášho zoznamu sa dostal aj doberman. Toto plemeno je najčastejšie používané ako strážny pes preto má v mnohých krajinách prezývku „vrátnik“. Patrí medzi plemená lojálne, ochranárske, inteligentné a samozrejme aj rýchle. Naproti mnohým dohadom ide o plemeno, ktoré iba zriedka útočí bez príčiny.

Bordérska kólia sa v našich zoznamoch objavuje veľmi pravidelne. A treba povedať, že zaslúžene. Je to jeden z najinteligentnejších plemien a zároveň aj jeden z tých najrýchlejších. Tento pes doslova túži po pohybe a ak ho nemá, tak sa objavia depresie a deštruktívne správanie. Je veľmi rýchly a obratný. Tieto vlastnosti sú pre pastierskeho psa nevyhnutné. Ak mu neviete dať dostatok pohybu, tak sa radšej poobzerajte po inom plemene.

Plemená s rýchlosťou do 55 km za hodinu

Typickým predstaviteľom tejto skupinky je weimarský stavač, ktorého sme si už na našej stránke predstavili dôkladnejšie. Že ide o aktívne plemeno psa, nemusíme snáď pripomínať, ale tak je to pravdepodobne s mnohými loveckými plemenami. Nezabudnite, že tento pes je doma aj vo vode. Plemeno bolo vyšľachtené aj z dôvodu potreby pomocníka, ktorý by dokázal držať krok s prenasledovanou korisťou. A táto jeho profilová vlastnosť sa ho drží dodnes.

Miernou záhadou pre mnohých je plemeno vipet, ktoré nie je až tak bežné. Pochádza z Veľkej Británie a patrí medzi chrty. Veľmi živé plemeno, ktoré nepostojí ani na malú chvíľku je však aj inteligentné a povahovo mierne. Viete, ktoré poslanie malo toto psie plemeno plniť? Bolo vyšľachtené na lov králikov. To dosť napovedá o pohybových schopnostiach vipetov.

Z našej skupinky mierne vybočuje nasledujúce plemeno. Barzoj, ktorý je pôvodom z Ruska a Bieloruska totiž dokáže vyvinúť rýchlosť až 57 km za hodinu. Tento atletický, poľovnícky a pôvabný pes to dokáže. Nenechajte sa zmiasť jeho šarmom a eleganciou, ktorá spôsobuje, že pes vyzerá neatleticky. Skutočne toho v rýchlosti mnohé dokáže a okrem toho je to veľmi tiché plemeno psa, čo je niekedy skutočne neoceniteľná vlastnosť.

Plemená s rýchlosťou nad 59 km za hodinu

A nasleduje už skutočne úzky výber plemien, ktoré vynikajú rýchlosťou nad ostatnými. Ako prvé je tu plemeno veľmi známe vďaka filmovému plátnu. Dalmatínsky pes, ktorý však zrejme z Dalmácie nepochádza. Atletické plemeno, ktoré je známe po celom svete svojou hravou a mierumilovnou povahou. Ich inteligencia je rovnako vysoká a v minulosti sa využíval na cirkusové vystúpenia, ktoré zvládli iba tie najlepšie plemená psov. Dnes je nutné spomenúť aj fakt, že ide o veľmi dobrého psa v službách požiarnikov.

Saluki je plemeno psa, ktorého domov je na strednom východe. Je považovaný za jeden z darov od Aláha. Jeho rýchlosť je až 64 km za hodinu a rozhodne to nie je vhodné plemeno ako rodinný maznáčik k deťom. Má totiž problém s poslušnosťou a často má na všetko svoj vlastný názor. Ak niečo zavetrí, tak to nasleduje. A vtedy ho nezastavý žiadna prekážka.

Ako už iste tušíte, tak na prvom mieste je chrt. Toto plemeno, ktoré je zároveň aj závodným plemenom psa dosahuje rýchlosť až 69 km v hodine. Je stelesnením energickosti a rýchlosti a je to kráľ bežcov medzi všetkými plemenami. Ich inštinkt prenasledovať korisť je natoľko silný, že psa tohto plemena by sme radšej nemali púšťať na voľno, pretože sa môže pokojne stať, že ak niečo zbadá, tak sa nezastaví pokiaľ to nedostihne. A človek mu bok po boku bude stačiť iba zopár prvých metrov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: