Ktoré plemená psov sú náchylné na Cushingov syndróm?

#Psy
 
Tento syndróm je spojený s nesprávnym fungovaním nadobličiek a vysokou produkciou kortizolu...
Andrej Jakubík | 23. septembra 2018 o 08:01
Ktoré plemená psov sú náchylné na Cushingov syndróm?

Ako sme si už v minulom článku povedali, tak tento syndróm je v prípade psa veľmi nebezpečný protivník, pretože jeho príznaky si vieme veľmi ľahko zameniť s príznakmi starnutia. Preto býva množstvo prípadov tohto ochorenia bez diagnostiky, čo značne skresľuje jeho výskyt.

Tento syndróm je spojený s nesprávnym fungovaním nadobličiek a vysokou produkciou kortizolu, ktorý spôsobuje v tele psa zmeny ako fyzické, tak aj zmeny v správaní. O všetkom sa dočítate práve tu.

Predispozícia u niektorých plemien psov

Abnormalita fungovania nadobličiek, ktorá spôsobuje nadprodukciu kortizolu, je častejšia u dospelých psov ako u šteniat a vyskytuje sa zvyčajne od veku 6 rokov. Najmä však u psov po 10 roku života. Môže tiež postihnúť psov ktorý trpia stresom, alebo iným podobným stavom. Zdá sa však, že existuje určitá spojitosť medzi výskytom syndrómu a veľkosťou (váhou) psa. Najčastejšie sú prípady Cushingovho syndrómu (varianta s poruchou hypofýzy) u psov diagnostikované pri jedincoch s hmotnosťou menej ako 20 kg. Zatiaľ čo prípady nadobličkového pôvodu sú častejšie u psov s hmotnosťou vyššou ako 20 kg. Ide však iba o štatistiku, a preto sa nedá toto pozorovanie brať ako smerodajné.

Na druhej strane, pohlavie psa neovplyvňuje výskyt tohto hormonálneho syndrómu ani v najmenšej miere. Ako sa však zdá, tak vplyv konkrétneho plemena má vplyv na výskyt dosť podstatný. Toto je zoznam niektorých plemien, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou trpia na Cushingov syndróm v závislosti od pôvodu problému:

Pôvod v hypofýze:

• jazvečík

• pudel

• Bostonský teriér

• malý bradáč

• Maltézsky psík

• bobtail

Pôvod v nadobličkách:

• Jorkšírsky teriér

• jazvečík

• Trpasličí pudel

• Nemecký ovčiak

Diagnóza a liečba Cushingovho syndrómu

Je veľmi dôležité, aby ste sa s každým podozrením na zdravotný problém svojho psa, obrátili na svojho veterinárneho lekára. Ten by mal vykonať všetky potrebné testy, ktoré vyvrátia, alebo potvrdia naše dohady.

Vyšetrenia v sebe zahŕňajú rôzne testy, ako sú krvné testy, analýza moču, biopsia kože v oblastiach s abnormalitami, röntgenové snímky, ultrazvuk, špecifické testy na meranie koncentrácie kortizolu v krvi a ak je podozrenie na zle fungujúcu hypofýzu, tak bude potrebné aj CT a MRI skenovanie.

Veterinárny lekár musí nájsť tú najvhodnejšiu liečbu, ktorá bude závisieť od pôvodu Cushingovho syndrómu. Vo väčšine prípadov môže liečba zvrátiť nepriaznivý stav psa, ale s diagnostikou a zahájením liečby sa nesmie otáľať. Ak je napríklad nádor na nadobličkách, veterinár ho môže chirurgicky odstrániť. Avšak, ak sa nádor rozšíri a metastázuje, operácia môže byť až príliš nebezpečná. Liečba môže byť založená aj na chemoterapii alebo rádioterapii, podobne ako je tomu v prípade človeka.

Tento článok je čisto informatívny. Zvieratká.pravda.sk nemá právomoc predpísať akúkoľvek veterinárnu liečbu alebo stanoviť diagnózu. Navštívte svojho veterinárneho lekára vždy ak vaše zviera trpí bolesťami, či ochorením, ktoré si vyžadujú odbornú liečbu.

Komentáre k článku


  • Evdzie, 6. decembra 2018 o 11:26
    ja mám pocit že už pri staršom psovi je to hlavne o strave a o otm aké výživové doplnky mu podávame...my trebárs kvoli klbom a strachu z dysplazie dávame canvit chondro maxi už teraz a potom prejdeme na super a dúfam že sa tomu vyhneme lebo ochorenia nie sú žiadna sranda a zvlášť u našich štvornohých miláčikovPridaj komentár: