Ktoré orechy sú vhodné pre papagája?

#Vtáky
 
Na pražené arašidy radšej zabudnite
Andrej Jakubík | 13. januára 2016 o 14:00
Ktoré orechy sú vhodné pre papagája?

Orechy predstavujú pre papagája jeho prirodzenú potravu, ktorú cielene vyhľadáva vo voľnej prírode a chovateľ mu túto zložku potravy musí poskytnúť aj v zajatí. Orechy sú totiž dôležitým zdrojom vitamínov, bielkovín a predovšetkým tukov. Navyše pre papagája predstavuje orech aj istú formu hračky.

Nie je orech ako orech

Nie každý je pre papagája vhodný. Ako sme v úvode spomenuli, tak pražený arašid je pre papagája veľmi nevhodný aj v prípade, že je nelúpaný. Pražením sa totiž uvoľňujú látky, ktorý telu papagája neprospievajú. Búrske oriešky (skôr sa radia medzi strukoviny) sa pre papagája hodia iba surové a sušené. Pre človeka majú surové arašidy nie moc príjemnú chuť, ktorá pripomína lúčnu trávu.

Lieskovce a vlašské orechy

Oba druhy orechov sú pre papagája veľmi vhodné, pretože mu dodávajú do tela potrebné látky a navyše papagájom chutia. Väčším druhom ako je ara, sa môžu podávať celé orechy aj so škrupinou. Ich silný zobák si s tým ľahko poradí. Menšie druhy a malé papagáje by sme mali kŕmiť buď iba jadrami orechov alebo im škrupinu prasknite a o zvyšok sa postará papagájova zvedavosť a chuť na niečo dobré.

Makadamové a tie ostatné

Zoznam orechov, ktoré sú vhodné pre papagája je samozrejme oveľa širší. Okrem toho čo sme spomenuli, sa ako krmivo môžu použiť napríklad madadamové orechy, pekanové, cédrové, pistácie, kešu, mandle a para orechy. Samozrejme vždy platí pravidlo, že by nemali byť pražené a bez prídavku soli, farbív, konzervačných látok a korenín.

Pozor však ak máte doma okrem papagája aj psíka. Orechy musia byť zabezpečené pred psom z dôvodu toxicity niektorých druhov na telo psíka. Jedná sa hlavne o makadamové orechy a mandle. Ale ani papagáj by nemal mať orechy neustále, pretože všetkého veľa škodí. Podávame ich približne 3 krát za týždeň. Ak ich bude podávať často, tak sa môže pokojne stať, že ich papagáj bude po čase odmietať. Ak ich bude z kŕmidla vyhadzovať, tak nimi prestaneme kŕmiť a vyskúšame to za niekoľko dní. Chuťové nálady papagájov sa totiž menia podľa ich nálady ale aj ročného obdobia. Ale o tom až niekedy nabudúce.

Komentáre k článkuPridaj komentár: