Ktoré ľudské potraviny sú vhodné aj pre mačky?

#Mačky
 
Kŕmenie mačiek ľudskou stravou je v podstate celkom jednoduché...
Andrej Jakubík | 6. októbra 2018 o 08:00
Ktoré ľudské potraviny sú vhodné aj pre mačky?

Mnohé z potravín, ktoré ľudia pravidelne konzumujú, sú vhodné aj pre mačky. Jeden základný predpoklad, by sa však mal vždy dodržiavať. A to je, že potraviny by nemali byť surové a korenené. Soľ, cukor, korenie, ocot a rôzne iné dochucovadlá sú všetko látky škodlivé pre zdravie vašej mačky. Aj keď vaša mačka miluje určitý druh korenia, nemala by ho prijímať v potrave.

Máme za sebou prvé a hlavné upozornenie a môžeme pokračovať v článku. Kŕmenie mačiek ľudskou stravou je v podstate celkom jednoduché. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Mačky a mäso

Najzdravším typom mäsa pre mačky je kuracie. A zároveň je to aj druh mäsa, ktoré je medzi mačkami najobľúbenejší. Podobnej popularite sa teší aj morčacie mäso, ktoré je rovnako veľmi vhodné. Ak chcete, aby vaša mačka prosperovala na domácej strave, založenej na mäse, mali by ste vedieť, že najlepší spôsob, ako ju podať svojmu mačaciemu kamarátovi je vo varenom, alebo pečenom stave a samozrejme bez pridania oleja. Odporúča sa z mäsa úplne odstrániť kosti a hlavne tie malé. Koža by sa v normálnom prípade podávať nemala. Je to však veľmi dobrý prostriedok na naberanie váhy v prípade, že je mačka podvyživená.

Kurací vývar sa odporučiť rozhodne nedá. A to z dôvodu, že sa často varí spolu s pórom, cibuľou a inými zložkami, ktoré mačke škodia. V tom najlepšom prípade nastáva hnačka a zvracanie. Ak je samozrejme vývar urobený iba z čistého mäsa a bezpečnej zeleniny, ako je napríklad mrkva, tak by to nemal byť vážny problém. Pokiaľ vývar mačka miluje, tak nie je čo riešiť.

Hovädzie mäso je pre mačky výborná voľba. Pre vysoký obsah fosforu sa však neodporúča jeho podávanie mačkám, ktoré majú predpísanú diétu. Hodnotná je aj pečeň, ktorá dokáže mačke poskytnúť mnoho potrebného železa. Na druhej strane je tu bravčové mäso, ktoré sa rozhodne odporučiť nedá a to hlavne časti s vysokým podielom tuku.

Môžu mačky jesť upravené mäso?

Mačky milujú mäso, ale musíte presne sledovať koľko a ako často ho prijímajú, pretože upravené mäso obsahuje nadmerné množstvo soli, alebo korenia. Najvhodnejším upraveným mäsom pre mačky sú plátky morčacej a kuracej šunky. A samozrejme ak je je to možné, tak s nízkym obsahom soli. Hoci mačky milujú šunku, mali by sme ju podávať iba príležitostne a v čo najvyššej kvalite.

Salámy, chorizo klobásy, solená šunka a mnohé iné mäsové výrobky sú síce zo strany mačky veľmi obľúbené, ale rozhodne by sme ich mačkám podávať nemali.

Môžu mačky jesť ryby?

Najlepšie ryby pre mačky sú tie s bielou svalovinou a samozrejme vykostené. Losos, pstruh, zubáč a mnoho iných druhov je pre mačku skutočne veľmi vhodných. Okrem toho je tu napríklad tuniak a sardinka, ktoré obsahujú vysoký podiel Omega 3 a Omega 6 mastných kyselín, ktoré vynikajúco vplývajú na stav srsti vašej mačky.

Ryby by sme nikdy nemali podávať konzervované, pretože vysoký obsah oleja a soli nie je pre mačky vhodný. Údené ryby sú rovnako nevhodné, aj napriek tomu, že po nich mačky doslova šalejú.

Môžu mačky jesť zeleninu?

Zemiaky a mrkva sú pre mačky vcelku bezpečné potraviny a preto sú na našom zozname ľudských potravín, ktoré môžeme podávať aj mačkám. Najlepší spôsob, ako ich skombinovať a ponúknuť vašej mačke, je upiecť koláč z mletého hovädzieho (alebo hydinového) mäsa, do ktorého vmiešame varené zemiaky a vajíčko. Pokojne sa môže pridať aj kuracia pečeň, čo iba povzbudí mačke chuť a zvýši obsah železa v potrave. Podobný „koláč“ môžete aj rozdeliť a zamraziť. Podávať ho tak môžeme aj po porciách

Tekvica, hrášok a šaláty sú vhodné ako doplnková strava mačiek iba v malom množstve, pretože cukor nie je práve vhodná zložka mačacej stravy.

Mačky sú samozrejme

Mačky a ovocie?

Ovocie obsahuje množstvo cukru, takže mačky by ho mali jesť iba v malých množstvách. Čo všetko môžete mačke ponúknuť? Tak napríklad melón (nakrájaný na malé kúsky). Jahody, jablká, hrušky a broskyne a množstvo iného známeho aj neznámeho ovocia. Jediné pravidlo, ktoré v prípade ovocia platí je jeho obmedzené množstvo, pretože nadmerný príjem cukru dokáže mačke vyrobiť množstvo zdravotných problémov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: