Ktoré doplnky stravy sú dôležité pre starších psov?

#Psy
 
Dopady na telo psa môžu byť minimalizované práve stravou, ktorá má za cieľ udržať psovi počas celého života čo najlepšiu kvalitu života
Andrej Jakubík | 9. februára 2019 o 19:42
Ktoré doplnky stravy sú dôležité pre starších psov?

Organizmus psa prejde počas života množstvom zmien jednak na fyziologickej úrovni, ale zmena nastáva aj na úrovni správania. Tieto zmeny sú normálne a prirodzené. Nedá sa im vyhýbať a je potrebné sa im prispôsobiť. Dopady na telo psa však môžu byť minimalizované práve stravou, ktorá má za cieľ udržať psovi počas celého života čo najlepšiu kvalitu života.

K tomuto poslaniu sú kľúčovým zdrojom pomoci práve vitamíny. Tie sú zvyčajne prírodného pôvodu a majú za úlohu zmierňovať bolesť, alebo dokonca pôsobiť pre psa ako stimulant. Často tak dodajú psím seniorom tak potrebnú energiu a vitalitu.

Strava pre starších psov

Keď sa pes približuje k pokročilému veku, mali by ste začať postupne zavádzať do stravy potrebné výživové zmeny.

Najviac sa odporúča vybrať si kvalitné krmivo pre psov, ktoré je špeciálne určené pre starších psov. Ide o veľmi dôležitú zmenu, pretože starší pes potrebuje mimoriadne množstvo živín, ako sú bielkoviny, ktoré posilňujú svalovú hmotu. Avšak tiež potrebujú kontrolovať svoju hmotnosť, pretože nadváha alebo obezita môže byť pre staršieho psa veľmi nebezpečná.

Vitamínové, alebo výživové doplnky by ste mali podávať vášmu psovi iba vtedy, ak je strava primerane vyvážená. Tieto produkty by sa nemali používať ako náhrada vyváženej stravy a rozhodne by sme ich nemali považovať za úplne nevyhnutné. Ak je strava vyvážená tak, často nie sú vitamínové doplnky potrebné.

Potrebuje môj pes vitamíny?

Najlepšie je, ak sa rozhodnete konzultovať stravu vášho psa s veterinárnym lekárom, ktorý dokáže objektívne posúdiť zdravie vášho domáceho miláčika a zvážiť použitie doplnkov stravy.

Pamätajte, že znížená fyzická aktivita, zmeny na srsti vášho psa a stav zvýšenej únavy sú bežné symptómy u starších psov a nie je preto dôvod na doplnky stravy.

Ak však váš starší pes trpí problémami s krvným prietokom, problémami s metabolizmom alebo chorobou, ako je osteoartritída, môže mať pes vysoký prospech z vitamínov a doplnkov živín. Okrem toho, ak ich celkové zdravie, plemeno alebo vek znamená, že pravdepodobne trpia určitou predispozíciou mi chorobami, vitamíny môžu byť veľmi užitočným nástrojom prevencie .

Vitamíny pre starších psov

Na trhu je k dispozícii široká ponuka vitamínov a doplnkov živín, ktoré môžu pomôcť svojmu „starému priateľovi“ k lepšiemu životu. Vždy ale platí, že by sme sa o ich použití mali poradiť s veterinárnym lekárom.

Minerály : Produkty obsahujúce minerály, ako je vápnik, pomáhajú udržiavať kosti silné a zabraňujú ich opotrebovaniu.

Vitamín D : To je nevyhnutný vitamín, aby sa vápnik správne fixoval na kosti. Poznáme ho často aj v prípade doplnok výživy pre ľudí. Pre starších psov je veľmi potrebný.

Riasy : Prípravky na báze rias obsahujú množstvo živín, ktoré pomáhajú udržať vášho psa v dobrom zdravotnom stave. Účinky mnohých druhov týchto nižších rastlín ešte iba spoznávame, ale už dnes vieme povedať, že sa jedná o vysoko hodnotný doplnok.

Omega 3 mastné kyseliny : Veľmi užitočné pre psov s problémami metabolizmu alebo krvného toku.

Vitamín A : Antioxidačný vitamín, ktorý pomáha chrániť zrak a pomáha zabraňovať slepote. Je dôležitý hlavne pre plemená, ktoré majú problémy s očami v pokročilom veku.

Ako už bolo spomenuté, je dôležité, aby ste nechali vášho veterinára, aby vám s výberom vhodných doplnkov pomohol.

Komentáre k článkuPridaj komentár: