Ktoré domáce zviera je najčastejšie týrané? Zlatá rybka!

#Ryby
 
Každý jeden deň na svete zahynú stovky tisíc akváriových rýb z dôvodu, že o ne nebolo dostatočne postarané
Andrej Jakubík | 1. apríla 2019 o 12:31
Ktoré domáce zviera je najčastejšie týrané? Zlatá rybka!

Deje sa to možno aj za dverami vášho suseda, ale celkom iste sa to deje aj vo vašom meste. A deje sa to celosvetovo. Každý jeden deň na svete zahynú stovky tisíc akváriových rýb z dôvodu, že o ne nebolo dostatočne postarané.

Zlatá rybka, vedecky sa jedná o karasa (carassius auratus), ktorý sa v iba trocha pozmenenej forme nachádza aj v našich voľných vodách. Vplyvom jeho domestikácie a rozširovania ako domáceho miláčika sa z tejto ryby stal kozmopolitný druh a teda sa udomácnil už doslova na celom svete s výnimkou polárnych oblasti.

Jeho chov v domácich podmienkach je však veľmi komplikovaný a mnoho laikov, ktorí si ho prinesú domov, ani len netuší, čo táto ryba potrebuje. Často je držaný v malom priestore guľatého akvária, je kŕmení podpriemerným krmivom a nikto nepozerá na jeho nároky na teplotu, či kvalitu vody. Zo zlatej rybky sa dnes stal spotrebný tovar a ryba, ktorá má potenciál sa dožiť až 15 – 20 rokov sa v takomto prostredí dožíva iba niekoľkých mesiacov.

Mýtus o tom, že ryba sa veľkostne prispôsobí akváriu v ktorom pláva, bol vyvrátený! Ale aj napriek tomu sa akváriové gule tešia vysokej popularite medzi ľuďmi, ktorí ani len netušia, čo karas skutočne potrebuje. Ak ryba uhynie, tak si kúpia novú. Smutná realita dnešného biznisu zvaného komerčná akvaristika.

Prečo karas uhynie?

Najčastejšie sú to ochorenia, ako je zápal plynového mechúra, krupička, pleseň, kyslíkový deficit, alebo otrava jedlom. Podchladenie, teplotné šoky, zlá filtrácia a výživa. Toto všetko sú dôvody prečo táto krásna ryba odchádza na druhý breh tak skoro.

Zastaviť to môžete aj vy! Nenechajte sa zviesť na cestu guľatého akvária, ale chovajte zlatú rybku v priestoroch, ktoré si zasluhuje. Akvárium o objeme minimálne 100 až 120 litrov, investujte do filtrácie, ohrievania, kvalitnej stravy (mrazená a živá) a snažte sa, aby táto krásna ryba netrpela.

Prečo sa ryba neprispôsobí akváriu?

Aj keď sa možno jej rast mierne spomalí a zdá sa, že ryba sa ostane menšia a prispôsobí sa svojmu tesnému prostrediu, tak zdanie klame. Vnútorné orgány rastú svojím tempom aj naďalej a po niekoľkých mesiacoch ryba zahynie na ich deformáciu a komplikácie, ktoré jej spôsobilo prostredie guľatého akvária.

Komentáre k článkuPridaj komentár: