Ktoré chemikálie sú škodlivé pre papagáje?

#Vtáky
 
Človek si do svojho príbytku často púšťa veľmi nebezpečné jedy. Domáce zviera nemá na výber a musí tento domov zdieľať so svojim pánom
Andrej Jakubík | 9. mája 2018 o 10:17
Ktoré chemikálie sú škodlivé pre papagáje?

Ktoré chemikálie sú škodlivé pre papagáje?

A nielen pre papagáje, ale pre všetky druhy domácich zvierat planéty. Človek si do svojho príbytku často púšťa veľmi nebezpečné jedy. Domáce zviera nemá na výber a musí tento domov zdieľať so svojim pánom. Predstavujeme vám tie najnebezpečnejšie chemické látky, ktoré ohrozujú život papagája, možno aj vo vašej domácnosti.

Dva krát rátaj a raz striekaj

Ešte predtým ako sa rozhodnete pre použitie akéhokoľvek aerosolu v domácnosti, tak si jeho použitie dva krát premyslite z ohľadom na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje pre domáce zvieratá. Účinok a vedľajšie ´príznaky otravy sa nemusia prejaviť okamžite, ale až po dlhšom používaní a často až v prípade, kedy je akákoľvek liečba či zmena prostredia zbytočná. Papagáj môže uhynúť do niekoľkých minút od vdýchnutia nebezpečnej látky vo forme aerosolu.

Spreje proti hmyzu

V tomto prípade sa jedná o skutočne nebezpečné látky, ktoré dokážu zabíjať v priebehu niekoľkých minút. Predovšetkým v letných mesiacoch je spotreba týchto sprejov veľmi vysoká, bez toho, aby sme si uvedomovali všetky riziká spojené s ich používaním.

Čistiace prostriedky

Na každom druhu čistiaceho prostriedku nájdeme varovanie, ktoré je jasné a neradno ho podceňovať. Papagáj je tvor, ktorý sa dokáže otráviť aj z výparov, pretože jeho dýchacia sústava je citlivá aj na malé zostatky, ktoré ostanú na podlahe. Pozor si treba dávať hlavne na bielidlá (obsahujú žieraviny), čističe na zažranú špinu, čistiace prostriedky na okná (často obsahujú alkohol) a čistice podláh.

Na čo si ešte dávať pozor? Doslova na všetko. A to napríklad na lak na nechty, či farbu na vlasy. Pri používaní oboch týchto doplnkov krásy sa do vzduchu uvoľňujú potenciálne nebezpečné látky. Zabudnite aj na osviežovače vzduchu, kadidlá, vonné sviečky a samozrejme aj na cigaretový dym, ktorý patrí medzi tie najnebezpečnejšie. Skoncovať s fajčením teda nie je práve márny nápad.

Komentáre k článkuPridaj komentár: