Králik ako domáce zviera. Aké sú jeho výhody?

#Hlodavce
 
Mnoho ľudí sa obráti práve na králika a myslia si, že ide o zviera s nízkou zodpovednosťou...je to naozaj pravda?
Andrej Jakubík | 30. augusta 2018 o 08:08
Králik ako domáce zviera. Aké sú jeho výhody?

Chceli ste mať domáce zviera, ale myslíte si, že nebudete mať možnosť starať sa o psa alebo mačku? Mnoho ľudí sa obráti práve na králika a myslia si, že ide o zviera s nízkou zodpovednosťou. Je to pravda, pretože s ním nebudete musieť chodiť na vychádzky rovnako ako so psom a ani nepotrebuje toľko pozornosti a náklonnosti ako mačka. Bolo by však nezodpovedné si myslieť že králik je zviera, ktoré nepotrebuje nič.

Králiky dokážu poskytnúť ľuďom skvelú spoločnosť, ale žiadne zviera na svete sa nezaobíde bez investície času, peňazí a lásky. Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastniť králika ako domáceho miláčika, tak vám zvieratká prinášajú hlavné výhody tohto rozhodnutia.

Králiky sú učenlivé

Keď je o králika dobre postarané a je správne integrovaný do spoločnej domácnosti, tak sa skoro vždy jedná o veľmi priateľské zvieratá. Ľahko si privykajú, predovšetkým v mladosti, na kontakt s človekom.

Králiky sú poslušné, ale aj temperamentné zvieratá. Obzvlášť dobré si králiky privykajú na deti, ktoré s nimi trávia mnoho času. Dokonca sa v tomto prípade vytvára aj istá forma silnej emocionálnej väzby. Králiky sú tiež schopné sa prispôsobiť rôznym vonkajším a vnútorným podmienkam, takže sa hodia do akéhokoľvek prostredia s výnimkou toho najhorúcejšieho. Králiky však zvyknú mať svoje vlastné potreby. Niekedy chcú tráviť čas osamote a inokedy zasa vyhľadávajú spoločnosť .

Množstvo plemien a variácií

Jednou z výhod vlastníctva králika ako domáceho zvieraťa je aj rozmanitosť plemien, farieb a tvarových a veľkostných variácií. Napriek tomu, že väčšina ľudí pozná rôzne plemená psov a mačiek, často krát netušia o rozmanitosti králikov. Rozdiel nie je iba vo vzhľade, ale dokonca sa mení aj temperament.

Preto nie je na škodu si dopredu zistiť charakteristiky konkrétneho plemena. Pomôže vám to zistiť, ktoré najlepšie vyhovuje vám a vášmu životnému štýlu.

Poslušný a čistotný

Aj keď sa to môže niekomu zdať nepravdepodobné, tak králiky si dokážu osvojiť hygienické návyky a dokonca budú rozumieť aj niektorým jednoduchým povelom, podobne ako pes. Poslušnosť, nemusí byť nevyhnutne tak pokročilá ako u psa, ale tieto malé cicavce sú omnoho inteligentnejšie, ako si mnohí ľudia myslia. Triky, ktoré ich dokážete naučiť sú síce iba základné, ale na druhej strane sú zábavné a dávajú králikovi pozitívnu stimuláciu.

Pokiaľ ide o hygienu, tak sú králiky veľmi čistotné zvieratá. Milujú čistenie svojej srsti a pokojne by to dokázali robiť po celý deň. Králik patri medzi top desať najčistotnejších zvierat planéty spolu s potkanom, mačkou a človekom. Avšak, ak im ich majitelia zanedbajú čistenie klietky, tak to u nich vyvoláva stavy veľmi podobné depresiám u človeka.

Komentáre k článkuPridaj komentár: