Králik ako domáce zviera. Aké sú jeho nevýhody?

#Hlodavce
 
Andrej Jakubík | 30. augusta 2018 o 15:31
Králik ako domáce zviera. Aké sú jeho nevýhody?

V minulom článku sme si povedali hlavne o výhodách vlastníctva králika ako domáceho zvieratka. Verte tomu, či nie, ale toto stvorenie má aj svoje slabé stránky a preto vám prinášame prehľad tých najväčších nevýhod, ktoré sprevádzajú jeho chov.

Deštruktívny a tak trocha bordelár

Keď povieme slovo deštruktívny, tak nemyslíme to, že králiky sú bytosti, ktoré zničia všetko, čo je v ich dosahu. Problém je ale v tom, že radi ochutnajú čokoľvek. Šnúrky od topánok, tkaniny, plastové hračky, elektrické káble atď. Prečo to robia? Dôvodom je čiastočne aj to, že králiky majú zuby, ktoré nikdy neprestávajú rásť . Musia hrýzť tvrdé predmety, aby si svoje zuby obrusovali.

Musíme tiež spomenúť, že králiky sú trochu nešikovné. Napríklad pri stolovaní, nie je v ich prípade ničím nezvyčajným, ak je jedlo všade kam len oko dovidí. Sú to totiž špecialisti na rozhadzovanie potravy.

Toto chovanie králika je úplne pochopiteľné, pretože králiky nemusia venovať takú pozornosť čistote v ich prirodzenom prostredí, preto jej nevenujú pozornosť ani pri chove v zajatí. Ak ste teda niekto, kto si udržuje úzkostlivý čistý domov, budete sa musieť s touto nevýhodou zmieriť-

peniaze, priestor a čas

Vzhľadom k tomu, že králiky majú tendenciu ku chaotickému chovaniu, budete musieť venovať určitý čas upratovaniu. Králiky potrebujú seno ako krmivo, ale aj pre správne trávenie. Často sa seno drží na ich tele a oni si vždy nájdu spôsob, ako ho rozniesť po celom okolí. Ak máte doma králika, tak si musíte uvedomiť, že to nie je len Váš domov, ktorý je potrebné pravidelne upratovať. Ak králik nemá čistý životný priestor, stane sa niekedy až depresívnym.

Klietka, či výbeh pre králika, musí mať dostatočný priestor na to, aby boli pre králika vhodné. Králik potrebujú pohyb, aby sa necítili uväznení. Musia mať stále možnosť sa bezpečne pohybovať bez toho, aby bol ohrozený napríklad mačkami, či iným dravcom. Králiky nenávidia pocit „pasce“, teda priestoru, kde sa cítia byť uväznený. Na dostatočný priestor musíte myslieť už predtým, ako sa rozhodnete králika priniesť domov.

S králikom, rovnako ako so všetkými ostatnými domácimi miláčikmi, nie je vždy lacný život. Musíte počítať s financiami na jedlo, podstielku, základné vybavenie klietky a mnoho iného vrátane občasnej návštevy veterinára. Počiatočné náklady tak môžu byť dosť vysoké, čo si treba uvedomiť vždy s predstihom. Nezabúdajte, že králika treba aj pravidelne očkovať, takže návšteve veterinára sa zodpovedný majiteľ určite nevyhne.

Králik a iné zvieratá

Králiky sa považujú za prirodzenú korisť psov a mačiek a preto je zvyčajne ťažké ich priviesť k spoločnému pokojnému životu. Existujú určité výnimky z tohto pravidla, ale aj napriek tomu veľa psov a mačiek vidí králika iba ako potenciálne jedlo a nie ako spoločníka. Z tohto dôvodu by ste mali ponechať vaše domáce zvieratá oddelené. Ak sa však rozhodnete pre spoločné bývanie králika a psa či mačky, mali by ste to urobiť naraz a v čase, keď sú králik, pes aj mačka ešte v mladom veku. V tomto ich nevinnom veku je veľká šanca na spokojný spoločný život.

Všetko bude závisieť od povahy jednotlivých zvierat, takže je iba na vás, aké prostredie im dokážete poskytnúť. Mnoho majiteľov králikov drží svoju mačku vo vnútri domu a králik dostane svoj vlastný výbeh na záhrade vo vonkajších podmienkach. Nemusí to byť problém, ale treba brať ohľad na podnebie v mieste, kde žijete. Králikovi nevadí zima, ale neznáša prievan. Naopak mu skôr prekáža vyššia teplota v letných mesiacoch.

Dúfame, že tento dvoj-článok o výhodách a nevýhodách chovu králikov ako domácich miláčikov je pre vás užitočný a pomôže vám vo vašom rozhodnutí . Ak máte konkrétne otázky týkajúce sa králika a jeho chovu, môžete zanechať komentár v diskusií, alebo využite našu FB stránku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: