Korytnačky:
vodné vs. suchozemské

#Plazy
 
Chcete zvieratko na celý život? Korytnačka môže byť tá pravý celoživotný štvornohý kamarát...
Michaela Brunovská | 3. marca 2014 o 08:22
Korytnačky:<br />vodné vs. suchozemské

Legendy o korytnačej dlhovekosti sa zakladajú na pravde. Priemerne sa dožívajú asi 50 rokov. Ak si teda chcete korytnačku zaobstarať ako domáceho miláčika, rátajte s tým, že môže byť vašim celoživotným partnerom. Je treba im venovať pozornosť a dostatočne sa o ne starať. Sú inteligentnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Reagujú na zvuky, farby, miesto a čas kŕmenia. Vedia byť vďačnými spoločníkmi. Suchozemské alebo vodné korytnačky? Obe sú niečím špecifické, a vyžadujú rozdielnu opateru. V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme ako sa o ne starať.

Vodné korytnačky

vodná korytnačka (Chrysemys scripta elagans)
Foto: Monika Korzeniec

Vodná Korytnačka písmenková ozdobná (Chrysemys scripta elagans)


Medzi najčastejšie chované druhy patria Korytnačky písmenkové ozdobné (Chrysemys scripta elagans). Sú rozšírené v strednej a východnej časti USA, ako aj v severovýchodnom Mexiku. Ročne sa do Európy dováža veľké množstvo mláďat. Hlava a krk Korytnačky ozdobnej sú hnedé so žltými a čiernohnedými pásmi. Typická je pre ne červená škvrna za oboma očami. Samice sú väčšie ako samce, majú kratší a tenší chvost. Na predných končatinách majú kratšie pazúry. V prírode žijú v hlbších jazerách a riekach, živia sa vodným hmyzom, rybami, obojživelníkmi, vodnými slimákmi a vodnými rastlinami.

Potrava vodných korytnačiek

V zajatí ich kŕmime hovädzím mäsom (srdcom), rybami, larvami komárov, bahenníkmi, dafniami. Plné vitáminov sú aj varené vajcia, ktoré im podávame so škrupinou. Niektoré jedince majú rady šalát či ovocie ako hrušky a slivky. Pochutia si aj na vodných rastlinách. V potrave by mal byť obsiahnutý vápnik a vitamíny. Ak však vodné korytnačky kŕmime pravidelne rybami, slimákmi, kurčatami, podávanie vitamínov obmedzíme. Mláďatá do veku 3 rokov kŕmime denne, dospelé jedince trikrát do týždňa.

Chováme ich v akvateráriu, v ktorom má väčšiu časť plochy tvoriť voda, a menšiu časť súš. Teplota vody by mala byť asi 20 – 25°C. Vodu v akváriu vymieňame každý deň. Mláďatá potrebujú teplejšiu, t.j. asi 28°C. Pokiaľ máme na záhradke jazierko, môžeme väčšie jedince (s chrbtovou časťou panciera dlhšou ako 10cm) chovať celý čas v nich. Tam aj prezimujú. Voda musí siahať minimálne do výšky panciera korytnačiek, aby sa v prípade prevrátenia na pancier, mohli obrátiť. Čistotu vody zabezpečíme filtrami. Súš vytvoríme v sklenenej priehradke, ktorú vyplníme čistým drobným štrkom bez ostrých kameňov. Pre menšie druhy korytnačiek môžeme umiestniť súš nad vodu. Nad súš pripevníme žiarovku. Na ohrievanie vody slúžia ohrievače, ktoré dostaneme v akvaristike. Ak v noci znížime teplotu o niekoľko stupňov, korytnačky sa stanú vitálnejšími.

Začiatkom jesene korytnačky prijímajú stále menej potravy. Ak neprijimajú potravu niekoľko dní, znamená to, že ich môžeme prestať kŕmiť a pripraviť sa na fázu zazimovania korytnačiek. Zvyčajne prichádza koncom októbra. Optimálna teplota na ich prezimovanie je od 4 do 7°C. Niekoľkokrát ich vykúpeme vo vlažnej vode, aby si mohli vyprázdniť tráviacu sústavu. A môžeme začať so zazimovaním.

Zazimovanie

Európske a niektoré severoamerické sladkovodné korytnačky chované v jazierkach môžu na dne I prezimovať. S poklesom teplôt vodné korytnačky prestanú postupne prijímať potravu a klesnú na dno jazierka. Počas zimy jazierko pravidelne kontrolujeme. Dávame si pozor, aby korytnačky pri prudkých poklesoch teplôt nezamrzli. Do hrubého ľadu vysekáme diery, aby sa voda mohla okysličiť. Prezimúvame však len zdatné a zdravé jedince vodných korytnačiek. Slabšie alebo choré korytnačky na jeseň premiestnime do akvárií. Po tuhých zimách sa môžu korytnačky prebudiť oslabené. Pomôžeme im, ak ich budeme výdatne kŕmiť a zaobstaráme im teplo v akváriu.

Suchozemské korytnačky

Korytnačka zelenkastá (lat. Testudo hermanni)
Foto: Orchi

Korytnačka zelenkastá (lat. Testudo hermanni)


Suchozemské korytnačky, tak ako vodné, potrebujú terárium. Európske druhy možno chovať aj na upravených loggiach s oddeleným múrikom. Nie je vhodné ich chovať voľne v byte, pretože by mohli nachladnúť. Väčšina bytov má chladnejšiu podlahu, vzduch býva suchý a môže dôjsť k prievanu. Taktiež sa neodporúča chovať ich na balkóne. Pri chove väčšieho množstva jedincov je ideálne terária umiestniť do samostatnej miestnosti alebo do skleníka. Látková premena všetkých druhov suchozemských korytnačiek totiž vytvára charakteristický zápach, a to aj napriek pravidelnému čisteniu a vetraniu.

Terárium pre korytnačky

Terárium má mať väčšie rozmery. Pre dvoch až štyroch jedincov najmenších druhov sú odporúčané minimálne 150cm x 100cm x 100cm. Kostra terária by mala byť z dreva alebo železa, prednú stenu a strop zvyčajne tvorí sklo. Pre suchozemské korytnačky pochádzajúce zo suchých oblastí, zasadíme sukulenty medzi skalku a kamene, umiestnené pri zadnej stene. Pre tropické korytnačky volíme epifytné rastliny. V oboch prípadoch musia byť rastliny mimo dosahu korytnačiek. Vyhrievanie a umelé osvetlenie zabezpečí žiarovka, ktorá by ale nemala osvetľovať celú plochu akvária. Denne vymieňame pitnú vodu umiestnenú v plytkej kameninovej nádobe.

V období od konca mája do konca augusta im zabezpečíme letný výbeh, aby mali dostatok pohybu a priameho slnečného žiarenia. Ohradíme ho múrikom s 30 cm základom. Ten bude slúžiť ako ochrana pred podhrabávaním korytnačiek. Výška múrika by mala byť asi 50 – 100cm. Keďže suchozemské korytnačky dobre šplhajú, musíme múrik dostatočne zabezpečiť pred ich únikom. Okraje múru teda vybudujeme tak, aby prečnievali dovnútra. Na väčšinu plochy výbehu zasadíme trávu, ktorú doplníme piesčitou časťou. Skalky by mali byť korytnačkám neprístupné.

Potrava suchozemských korytnačiek

Suchozemské korytnačky kŕmime denne, a to v dobe, keď je korytnačka aktívna. Zvyčajne teda ráno. Niektoré jedince však bývajú aktívne večer. Podávame im rastlinnú, ale aj mäsitú potravu. Z rastlinnej zložky napr. púpavu, agátový kvet, šalát, karfiol, kaleráb, cviklu, mrkvu, jablká, hrušky, marhule, ríbezle či iné plody ovocia a zeleniny. Mäsitú potravu môžeme uvariť alebo ju podávame surovú. Vhodné sú kúsky nakrájaného hovädzieho mäsa, srdce, pečeň. Vyhýbame sa mastnému mäsu. Suchozemské korytnačky obľubujú zeminu, piesok a drobné kamienky. Nemusíme sa báť, že by im tento druh potravy škodil. Práve naopak, podporuje ich trávenie. Do zmesi potravy primiešavame vitamíny A, B, D, E. Dávkovanie závisí od veľkosti a hmotnosti korytnačky. Vápnik korytnačke poskytnú napr. rozdrvené kalciové tabletky alebo sépiová kosť.

Zazimovanie

Suchozemské korytnačky zazimúvame tak, že ich uložíme v drevených debničkách do pivnice. Vyhýbame sa však príliš vlhkému prostrediu. Dno pokryjeme menšou vrstvou piesku, na ktorú utlačíme vrstvu suchého lístia. Použiť môžeme tiež seno, slamu alebo mach. Debničku chránime pletivom proti hlodavcom. Zazimovať ich môžeme aj v v papierových škatuliach vystlaných handrou na dne stavaných potravinových skríň v panelových bytoch. Taktiež sa môžu uložiť na zimný spánok vo voľnej prírode vo vybudovanom malom domčeku. Jeho základ tvorí jama hlboká 80 cm s vloženým drôteným košom. Asi 20 cm od jamy postavíme 40 cm vysoký múrik zo skál, tehál alebo dreva. Dno vystelieme slamou, ktorou nakoniec korytnačky voľne zasypeme až po okraj koša. Na jar po prebudení ich vykúpeme vo vlažnej vode a podávame im veľa zelenej potravy.

Ako vybrať korytnačku?

Vodné korytnačky nikdy neprenášame v igelitových vreckách s vodou!

Pri výbere korytnačiek si všímajme ich zdravotný stav. Mali by sa bez problémov pohybovať, prípadne plávať, prijímať potravu. Keď si vyberáme mláďa, zistime si, aké dosiahne v dospelosti rozmery. Suchozemské aj vodné korytnačky prenášame osobitne v suchom plátennom vrecku. Korytnačky by mali mať pri transporte vyprázdnené tráviace ústrojenstvo. Vodné korytnačky nikdy neprenášame v igelitových vreckách s vodou! Keď sme si vybrali viac korytnačiek, vkladáme ich vo vreckách do škatule s hoblinami alebo jednotlivé jedince oddelíme od seba napr. mäkkým papierom. Ak sa nemôžeme vyhnúť prenášaniu korytnačiek v zime, zabalíme ich do plátenných vrecúšok, a chránime ich pred chladom ukrytím pod kabátom.

Pri výbere druhu korytnačky zvážme naše možnosti a schopnosti poskytnúť jej adekvátne prostredie a pozornosť. Informujme sa o špecifikách vybraného druhu (povaha, veľkosť, potrava atď), ako aj o možných ochoreniach a ich liečbe. Nech sa rozhodneme pre akúkoľvek korytnačku, pamätajme, že korytnačky sú živé tvory.

To, že mlčia, neznamená, že sú menejcenné. Nevedia dať človeku najavo, keď trpia. Preto ich zdravý vývin záleží od starostlivosti chovateľa.

Zdroj: F. Szalay a kol.: Chováme korytnačky, vydavateľstvo Príroda

Komentáre k článku


 • Jemenson, 15. januára 2015 o 13:35
  Milujem zvieratká


 • Lula25, 23. januára 2015 o 10:28
  Doma mám vodnú korytnačku, viete mi poradiť, koľko jedla jej mám dávať? Pretože podľa mňa moja nemá dno. Jedla by vždy a všetko.


 • Zvieratka, 28. januára 2015 o 11:25
  Dobrý deň, Lula, je pravdou, že vodné korytnačky bývajú viac pažravé. Nieje teda vhodné kŕmiť tzv. ad libitum, čiže pridávať kým si pýta. Záleží aj na veku korytnačky, ktorý ste nespomenuli. Mláďatá a jedince do 3 rokov veku kŕmime každý deň, staršie niekoľkokrát do týždňa. Tomu prispôsobíme aj približné množstvo potravy (presnosť v gramoch sa neudáva, ide skôr o pravidelnosť). Nezabúdame na pestrosť a prípadné podávanie vitamínov. Pokiaľ je korytnačka aktívna, pravidelne sa vyprázdňuje a nemäkne jej pancier, malo by byť všetko v poriadku.


 • Lula25, 5. februára 2015 o 14:12
  No korytnačka má už skoro dva roky. Kŕmime ju každý večer, občas pridáme nejaké surové chudé mäsko, alebo zeleninu či ovocie, to jej však moc nechutí.

  Ďalší problém, ktorý s ňou máme je, že nevieme zistiť pohlavie. Viem, že pokiaľ je korytnačka maličká, tak sa to dá ťažko zistiť, kedy však nastáva obdobie, kedy je to už zrejmé? Tým, že máme len jednu, tak nevieme porovnať, či ma dlhé alebo krátke pazúriky, chvostík...na nete toho tiež moc nie je...Asi ju odfotím a pridám sem.. čím viac hláv, tým viac rozumu :)

  Ďakujem za rady


 • Kucharik123, 1. marca 2015 o 12:43
  korytnacky su najlepsiePridaj komentár: