Korytnačka písmenková 3-krát inak

#Plazy
 
Predstavíme vám tri druhy korytnačky písmenkovej, ktorá kedysi, aj dnes, kraľuje v Slovenských teráriách
Andrej Jakubík | 22. augusta 2018 o 09:27
Korytnačka písmenková 3-krát inak

Plánujete poskytnúť nový domov vodnému stvoreniu? Prinášame vám prehľad troch najbežnejšie chovaných druhov korytnačiek, ktoré sa celosvetovo tešia veľkej popularite. Korytnačka už dlhodobo patrí medzi zvieratá, ktoré sa držia na špici zoznamu žiadaných domácich miláčikov. Predstavíme vám tri druhy korytnačky písmenkovej, ktorá kedysi, aj dnes, kraľuje v Slovenských teráriách.

Korytnačka písmenková ozdobná (Trachemys scripta elegans)

V minulosti bol tento druh masívne chovaný ako domáci maznáčik, ale potom sa prišlo na jeho temnú stránku života, ktorou je schopnosť prispôsobiť sa. Tento druh totiž dokáže prežiť aj našu zimu, a preto sa stal menším problémom v našich voľných vodách. Jej chov je dnes regulovaný. Jej vlastníctvo musí byť nahlásené na príslušné úrady.

Korytnačka písmenková žltolíca (Trachemys scripta scripta)

V tomto prípade sa jedná o poddruh korytnačky písmenkovej ozdobnej, s ktorou obývajú aj podobné oblasti okolo Floridy a Virgínie v USA. Oba druhy sú v podstate všežravci a pochutia si na červoch, hmyze, ulitníkoch, či rybách. Pri správnych podmienkach sa dožíva okolo 30 až 50 rokov. Bohužiaľ jej vek často neprekročí hodnotu 15 rokov a to hlavne pre nevyhovujúce podmienky, v ktorých je držaná.

Korytnačky písmenková severná (Trachemys scripta troosti)

Tento druh sa vyskytuje v oblasti južanských štátov USA, konkrétne v štátoch Tennessee a Kentucky. Mnoho vedcov sa ale domnieva, že sa nejedná o samostatný druh korytnačky, ale iba o kríženca dvoch druhov. Je nápadne zelená a toto sfarbenie jej prináša veľkú popularitu. Potrebuje však aj teplejšiu vodu, až do úrovne 30 stupňov Celzia, a veľmi potrebný je slnečný kontakt. Ak ho nedostane ani vo forme umelého osvetlenia, tak nastávajú zdravotné komplikácie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: